Mothra tai Godzilla (1964)

Velká zábava, která naivitu vyvažuje tučnou porcí parádně zpracovaných soubojů, skoro až fantasy feelingem a hlavně malou porcí debilního japonského humoru. Může být.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Neuvěřitelně svižná bondovka s vydařenou akcí, nádhernou bondgirl a solidním scénářem. Odhaluje se, kdo tahá ve SPECTRE za nitky a kdo je pouze malá ryba. Pokud člověk nepřemýšlí nad tím, proč Bonda nechají zabijáci vždy žít, aby mu vyžvanili celý plán a on je pak následně odkrouhnul, bude se skvěle bavit. Já se bavil. Connery je výborný a přesně dotvořil 007 tak, jak ho mám rád: Drsný, ale vtipný a schopný nadsázky. Navíc výbavička od Q ve stylovém kufříku ruluje (takovou bych taky chtěl).

Bitva u Thermopyl (1962)

S přihlédnutím k době vzniku se musí uznat, že to má grády. Scénář je přes veškerou linearitu (Spartští vojáci dojdou do Thermopyl a tam hodinu stojí a bojují) kompaktní a tenhle film těží hlavně z celkové myšlenky bojovat i proti sebevětší přesile za každou cenu. V promluvách malinko chybí emoce a Leonidasovi v tomhle pojetí bych asi sloužit nechtěl, ale jakmile se rozjede boj, tak se nemusí tvůrci za nic stydět. Většina bitev, i když dnes působí trochu prázdně, má atmosféru, surovost a styl. A závěr je luxusní.

Dr. No (1962)

První a velmi kvalitní bondovka, tažená v komorním duchu bez větší akční scény. S drsným Connerym, z kterého charisma čiší stejně jako vždy. Hlavní záporák bohužel nemá moc prostoru (20 minut je vážně málo), ale přesto dokáže zaujmout a je zapamatovatelný. I bez hraček od Q se jedná o stylový zářez v sérii a kdyby pokračovala v tomhle duchu bylo vůbec bych se nezlobil. Bohužel se tak nestalo. Dr. No je prakticky dokonalý film s jednoduchou zápletkou, který ani po letech nezestárl.

King Kong vs. Godzilla (1962)

Final battle saves the day... zbytek víceméně nevtipná a nedramatická hlušina. 5/10

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Sovák vs. Hrušínský, v režii Martina Friče? Pro mě kult a neokoukatelná záležitost.

Popel a démant (1958)

Skvělé dialogy odolávají zubu času se ctí, dobří neteatrální herci jakbysmet a nasnímání by se mnohdy neztratilo ani v současnosti, ale je to až na romantickou linii a úvodní atentát TAKOOOOO...VÁ nuda. A chytré to taky dvakrát není.

Čtyřicet pušek (1957)

"Dojděte pro doktora. Ona to přežije" Až na slabší prostředek, kde se spíš mluví než skutečně jedná, parádní podívaná s fantastickou hudbou, objevnou kamerou a přestřelkami, jež jsou dokonalými ukázkami budování napětí. Fuller je Pán.

Stvoření světa (1957)

Nejlepší čeký animák, klasika. Nezapomenutelný film, kvůli kterému jsem ochoten vstát i v 5 hodin ráno. Pro mě jinak nadlidský výkon. Asi Boží moc.

Cesta do pravěku (1955)

Srdeční záležitost, díky které jsem na jeden čas objevil zálibu v pravěku. Dodnes mám někde svého Trilobita.