Andělé a démoni (2009)

Když vám film připadá zábavný akorát ve chvílích, kdy se naplno ozvou noty Hanse Zimmera, je něco špatně. O to víc, když se neozývají zase tak často a zbytek je jen přehlídka stupidních dialogů, které sice mlátí diváka po hlavě nejrůznějšími slovíčky, k jejichž přeložení potřebujete výkladový slovník, ale dvakrát velký smysl přesto nedávají. Znuděný Hanks dvě hodiny a něco běhá po nejrůznějších památkách, u každé z nich udělá vyjevený kukuč a nastartuje přednášku, kvůli jejíž zdlouhavosti umřou další lidé. Což vám ale bude stejně jedno, protože během první půl hodiny upadnete do stádia TOTÁLNÍ znuděnosti, kdy se lze vážně jen drbat na hlavě a kroutit hlavou nad tím, jak je možné, že Howard v jeden rok natočí famózní Duel Frost/Nixon a v závěsu za ním takovouhle prokřesťanskou (omluvnou?) agitku, v níž sice běhají dobří herci a celé to kočírují zkušení hollywoodští bardi, ale přesto je výsledkem vizuálně nuzná detektivka, jejíž IQ nemá daleko k houpacímu koni. Langdonovo hledání Galileovy knihy je pro mě ale neotřesitelné "guilty pleasure". Tolik imbecility jsem totiž hodně dlouho neviděl. A ten naducaný honorář měli dát radši McGregorovi. Ten aspoň nejel na neutrál. 5/10

Noc patří nám (2007)

Gray-scenárista nic nového pod slunce nepřináší, ale jeho režírující polovička cpe do každé scény tolik nápadů, že to na slušnou zábavu bohatě stačí. A Phoenix vynikající.

Dragonball: Evoluce (2009)

Mohla to být fajnová sci-ptákovina, jenže to by nesměli mít produkci na svědomí Foxové, kteří nechali Dragonball evidentně rozstříhat, vytřeli si s ním zadek a pak slepili jen polovinu natočeného materiálu. Smysl to tím pádem moc nedává, hlavní dějová linka je o ničem a James Marsters se spolu s ostatními tváří, jako by byl myšlenkami někde jinde. Vzhledem k té příšerné zelené gumě, co má na hlavě, se mu ani nedivím. Chatwin je ale sympaťák a holčinám to sluší. To ale nestačí ani na tak kraťounkou stopáž. (100 minut to vážně nemá)

Znovu 17 (2009)

Pitomoučké a bez jakýchkoliv ambicí (kromě mlácení anti-sexuálních mouder), místy dokonce silně obskurní a divné, ale v nitru nevinné a jdoucí přímo na branku - resp. cílovou skupinu, kterou jsou teenageři okolo 15 let. Nikoho jiného snad Efron a jeho věrný kámoš baskeťák (filmů bez něj se asi nedočkáme) nezajímá. A možná právě proto je tu nejlepší kamarád geek, aby tomu dodával trochu šťávy. Bez něj by to bylo "za dvě".

Skřivánci na niti (1969)

Uznávám výpověďní i technickou hodnotu, ale to je všechno.

Víno roku (2008)

Pro pivaře asi nic moc, ale pro milovníka dobře vyzrálých Bobulí, přetavených ve zlatavé Chardonnay o Dobrém ročníku, silná pocitovka, která unáší po kalifornských vinicích s lehkostí pírka vznášejícího se ve větru. Atmosféra dokonalá, uvolnění maximální. Po tomhle filmu budete mít žízeň a moc bych se divil, kdyby nějaká ta lahvinka po projekci nepadla. 7+/10 a dobrý pocit z toho, že by mohl i český divák prokouknout a začít zkoušet jiná vína než ta z prosluněné Provence či Moravy. Tak vytáhněte korek, zahýbejte skleničkou a dejte si doušek. Udělá vám dobře. ;)

Krvavý Valentýn (2009) odpad!

Nekoukatelný slasher, který je vypatlaný na kvadrát, neobtěžuje se s jakýmkoliv úvodem a prostě na vás pošle na_raného horníka, co nemá rád teenagery. Za to by si Krvavý Valentýn odpad! jistě nevysloužil, ale katastrofální 3D efekt dovádí dílo zkázy do úspěšného konce a jinak nenápadité vraždění neviňátek povyšuje na nesledovatelný humus, z něhož bolí po pár (přesně řečeno pěti) minutách hlava takovým způsobem, že musíte buď sundat brýle a koukat na rozmazané fleky, anebo opustit sál a jít raději na něco jiného. Nedoporučuje 10 z 10 očních lékařů.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Jediné, co Prvnímu kontaktu ubližuje, je i přes Frakesovu snahu a viditelně solidní rozpočet televiznost interiérů (hlavně Enterprise - je to probůh nejvyspělejší loď Federace, tak proč uvnitř vypadá tak strašně sešle!) a svázanost s televizním seriálem, který brání Star Trek panicům proniknout hlouběji a skutečně se nechat unášet až tam, kam dosud nevkročili. Ale jinak jde o skvělé sci-fi s mimořádně vydařenou akcí, neméně pěknými efekty a hlavně příběhem, jenž pro STAR TREK jako univerzum něco znamená. A Frakes je božan i před kamerou. Věřte, nevěřte. ;) P.S.: Goldsmith válí.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Vyzrálé a uvědomělé rozloučení s původní posádkou Enterprise, nepostrádající téměř nic, co by správná vesmírná jízda měla mít - plnohodnotná zápletka má dostatek akce i humoru, stará známá "crew" má stále dost charismatu i přes evidentní nárůst tělesné hmotnosti u některých členů a Meyer režíruje vcelku přijatelně, byť za Khanovým hvěvem lehce zaostává. Emoce ale vylezou na povrch hned několikrát a v závěru se lze jen těžko bránit dojetí. Konec jedné éry.

Star Trek VII: Generace (1994)

Do nebe volající kravina, kterou z duše nenávidím hned za několik věcí. 1) seriálový pardál Carson není schopný odpoutat se od laciného vzezření a starší ST filmy vypadají kolikrát dražší než celá tahle zbytečnost, 2) nikdo krom Stewarta nesahá původní posádce ani po kotníky, 3) zápletka by těžko vystačila i na čtyřicetiminutovou epizodu a tady je roztažená na dvě hodiny (!), 4) zoufale nenapínavé finále, odehrávající se někde v kamenolomu, je vzhledem k tomu, co se v něm stane, k pláči, 5) mizerně napsané setkání Kirka s Picardem a vůbec začlenění Kirka do děje, které je vyloženě na nakopání do zadnice, a 6) úděsně infantilní humor v podání Data. Nebýt nostalgického úvodu, šel bych na odpad!