• Krátkometrážní

Americký sniper (2014)

Priemer, klišé a príliš americké, ale ako pocta Američana Američanovi môže byť (proste typicky Eastwoodovské)... ale ten záver to zdvihol u mňa o hviezdičku vyššie.

Whiplash (2014)

O niečom podobnom, ako je vzťah Neimana a Fletchera v tomto filme bola moja diplomová práca. Teda o veľmi krehkej hranici medzi psychicky prijateľným nátlakom a psychickým terorom. Veľmi dôležitým elementom práve v tomto prípade býva povaha "obete" a krehkosť jeho duše. Pretože to čo jedného môže motivovať k extrémne kvalitným výkonom, môže u iného pôsobiť deštruktívne. V tomto filme je toto všetko výborne stvárnené a skvele odohraté. Jednoducho dráma ako sa patrí.

Občan X (1995) (TV film)

A potom, že americké seriály o patológoch, ktorí priamo v teréne vyšetrujú vraždy sú blbosť....a ono to už celé vlastne začalo kdesi inde...samozrejme myslím to sarkasticky. Je až neuveriteľné ako bezcitne a nadradene si bývalý Sovietsky režim zahrával so životmi svojich občanov. V tom "dokonalom režime", kde vlastne masový vrahovia neexistovali a kde vinníkmi vraždy nemohli byť v žiadnom prípade členovia strany ,ale jedine cigáni, homosexuáli a iní "úchylní a menej hodnotní" občania. Potom niet divu, že v takejto spoločnosti si "Občan X" dlhé roky mohol robiť, čo chcel. Nedokážem si ani predstaviť čo sa celé tie roky muselo odohrávať v hlave hlavného vyšetrovateľa Burakova a prežiť to bez duševnej ujmy, keď toto všetko musel znášať a popritom sa dívať na zohavené telá Čikatilových obetí. Klobúk dolu.

Horná Dolná (2015) (seriál)

Zatiaľ sa mi síce najviac pozdáva z celého toto https://www.youtube.com/watch?v=e3yqsdS9GQ0&feature=youtu.be ale rozhodne tomu ešte dám šancu ma presvedčiť. Ono tento štýl "jednoduchého" humoru sa ľahko kritizuje, ale je až neskutočné koľko reálneho života sa za ním často krát skrýva...nuž veru lahôdka pre "distingvovanách" to nebude, skôr oddychovka pre "nenáročných".

Birdman (2014)

Pre mňa zatiaľ po všetkých stránkach dokonalé dielo. Na obšírnejší komentár sa hádam zmôžem, keď to celé rozdýcham! ....Tak teda pridávam aj ten komentár, aby to celé nezostalo len v tom štádiu sľubu, ktorý vznikol po bezprostrednom vzhliadnutí filmu. Nebola som si istá zmenou Iñárrituho štýlu, ktorá nastala vo filme Biutiful. Dovtedy bol totiž jeho rukopis jednoznačne čitateľný a páčil sa mi. Biutiful bol začiatkom nového a myslím, že práve Birdman potvrdil, že dokáže točiť aj kontinuálne sa odohrávajúci príbeh pričom však neupustil od pre neho typickej "skladačky". Skladačka sa však tentokrát neodohráva obrazovo, ale hlavne príbehovo... zakomponoval ju do svojich postáv. Každá z nich je nositeľom akého "nešváru" dnešnej doby , či už závislosti, sexuálneho zlyhávania, vzťahových problémov či krízou vlastnej identity a sebaurčenia. V inej rovine je to zase zápas súčastného a minulého či umenia a "braku" a ešte mnohého iného. Všetko vzájomne prepletené do jedného celku. Pričom je dôležité si všimnúť, že okrem zaradenia do kategórie "dráma" je to aj komédia. Nie však komédia v klasickom zmysle slova, ale satira. Vrstevnatá a premyslená satira. Satira, ktorá vysvetľuje úplne všetko. Aj ten zdanlivo nelogický záver...stačí iba nájsť ten správny uhol pohľadu.

Soudce (2014)

Najväčšou prednosťou tohto filmu je myslím, jeho herecké obsadenie, ktorému kraľujú hneď dvaja Robertovia. Práve strhujúce výkony obidvoch spomínaných pánov totiž posunuli moje hodnotenie tohto filmu z kolónky priemerný do kolónky mierny napriemer. Samotný námet filmu nie je zlý ale mám pocit, že scenárista sa príliš rozpísal a potom sa nemožno réžii čudovať, že miestami vznikali hluché a zbytočné pasáže, ktoré film zbytočne naťahujú. Mne osobne síce jeho dĺžka neprekážala, ale zároveň som si vedomá, že pár prestrihaných scén by tomu dodalo väčší šmrnc a potom by to bola vzťahová dráma ako sa patrí.

Soul Kitchen (2009)

Ako rozptýlenie určite príjemné, ale nič viac ani nič menej. Oceňujem švih a nápaditosť, ale napriek tomu nemám pocit, že by film vykračoval niečím z priemeru takže tie 3* musia stačiť.

Pride (2014)

Okrem výbornej nálady mi tento film dal ešte aj nádej. Nádej, že aj to naše nezmyselné referendum zostane len akýmsi výkrikom do prázdna a že tak, ako u ľudí v Británii pred 30 rokmi zvíťazil zdravý rozum, tomu tak bude aj u nás. Síce je to o niečom inom, ale základ je rovnaký. Teda odložiť to zabehané a pohodlné čierno-biele videnie a skúsiť sa na chvíľu na svet a ľudí okolo seba dívať ružovými či v tomto prípade dúhovými okuliarmi. Napriek tomu, že si uvedomujem, že Pride nie je úplne dokonalý film a dalo by sa mu, kdečo vyčítať, v zmysle myšlienky že "každá žena je v srdci lesba" a preto, že bol pre mňa neskutočne dobre padnúcim balzamom, túto kritiku prenechám "povolanejším znalcom" filmu a histórie, ktorých je na tejto stránke neúrekom a udeľujem bez mihnutia oka 5*.

Chlapectví (2014)

Pri hodnotení tohoto filmu sa u mňa neustále bijú dva rôzne uhly pohľadu na neho. Ten prvý hovorí o tom, že je to skutočne originálne zobrazenie niekoľkých rokov v živote nielen malého chlapca, ale aj celej jeho filmovej rodiny. Spracovanie prináša inovatívny prístup, ktorý nám umožňuje nahliadnuť do útržkov ich života a sledovať zmeny, nielen fyzické ale aj psychické. Druhý uhol však hovorí o tom, že je to síce zaujímavo a inovatívne podané, ale čo z toho ak sa vo filme vlastne nič zaujímavé, čo by ste už inde nevideli (v oveľa rozvinutejšej podobe) nedeje a celý príbeh možno zhrnúť jednoduchým "same shit different day" (v tomto prípade year). Možno som ignorant no v tomto prípade sa na viac ako tri hviezdičky bohužiaľ neprepracujem, pretože nech akokoľvek oceňujem štýl, asi od polovice príbehu som už len čakala, kedy konečne skončí.

Kód Enigmy (2014)

Výzvu Alana Turinga na začiatku filmu „Are you payig attention“ som s radosťou do bodky naplnila. Nielen kvôli tomu, že si to on ako človek zaslúžil, ale aj vďaka skvelému výkonu Benedicta Cumberbatcha. Príbeh geniálneho matematika, ktorý sa podieľal na prelomení nemeckých šifrovaných správ počas druhej svetovej vojny a „praotca“ súčasných počítačov, ktorý sa stal obeťou vtedajšej homofóbnej spoločnosti. Napriek tomu, že platí, že ľudia sú nepoučiteľný pevne verím, že trestania ľudí za ich inakosť sa už nikdy nedožijeme. Dúfam však, že sa jedného dňa dožijem aj filmu, ktorý bude menej politicky korektný voči vtedajším britským zákonom a spoločnosti.