Final Space (2018) (seriál)

Upřímně musím říci, že po první sérii Final Space jsem by nadšen. Zajímavá zápletka, sympatické postavy a extrémně střelený humor. Úplně mi to sedlo do noty a střelil bych tomu 4 hvězdy. Mno a pak přišla série druhá a pojala to úplně jinak. Dostali jsme haldu nových postav, které už nejsou tak výrazné. Příběh se z ucelené dějové linky mění na epizodické příběhy a otevře se halda zápletek které vlastně ani nikam nevedou a v celkovém příběhu nehrají žádnou roli. A nakonec přišla série třetí. Příběh se vrátil k hlavnímu tématu ale extrémně se ubralo na humoru a to až tak, že když je v díle jeden vtip tak jste za něj rádi. S přibývajícími řadami taky extrémně přibývá nelogických situací. Jasně je to komediální animák, ale v momentě když už z toho ta komedie nějak mizí si toho začnete všímat nějak více. Taky jsem v žádném seriálu asi neviděl tolik falešných smrtí jako tady. Pokud se jedná spíše o hlavní postavy tak si můžete být jistí, že ta prostě neumře a to jí muže rozmetat klidně bomba. Jasně sem tam někdo umře doopravdy, ale protože tady umírá furt někdo tak to nemá na diváka prakticky, žádný dopad, a samozřejmě navíc umírají jenom vedlejší postavy. Kromě toho třetí série obsahuje neuvěřitelné množství "deux ex machina" děje, že mě to začalo docela vytáčet. Snad každý díl obsahuje děj ve smyslu, něco se posere, není žádné východisko a hle, na poslední chvíli se z prdele objeví nová postava/přístroj a vše je zachráněno. Ve třetí řadě se něco takového objeví prakticky v každém díle, dokonce bych řekl, že v rámci jednoho dílu i několikrát. Jo a ještě jedna věc která mě docela vytáčela byly emocionální momenty. V průběhu seriálu všichni podvedou úplně všechny, aby se nakonec zase sešli a donekonečna si vykládají jací jsou nejlepší přátelé a že si kryjí záda. Kdyby tohle z každého dílu vystříhali tak ty díly mají vždy tak o 5 minut méně. Abych to shrnul, doporučuji první sérii hlavně kvůli nápadu a humoru, další série jedou spíše na setrvačnosti a například já jsem poslední sérii dokoukal už ve zrychleném režimu přehrávače. Přestože mě to bavilo asi mi nevadí, že to třetí sérií skončilo poměrně neuzavřeně, protože si myslím, že by další série jely v klesajícím duchu a zmítaly se v patosu.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Za poslední období rozhodně jedna z lepších Marvelovek, byť rozhodně není bezchybná. Už delší dobu ale vím, že mě baví více spíše civilnější kousky z Marvel série kde jde víceméně o lidi a ne o planetu, vesmír, multivesmír. Problém je v tom, že s tím megalomanstvím se člověk prostě hodně těžce ztotožní a ta hrozba pak vlastně není až tak silná. Nový Dr. Strange je každopádně zajímavým filmem, který je pojat zase o maličko jinak a u kterého mi hrozně seděl vizuál. Příběh je vlastně taky vcelku v pohodě, i když těch MacGuffinů tam bylo docela hodně a motivace hlavního záporáka pro mě nebyla zcela dostatečná. Každopádně doporučuji před filmem vidět seriál Wandavision.

Nečum na mě show (2021) (pořad) odpad!

Viděl jsem všehovšudy část jednoho dílu a přestože si uvědomuji, že to není zcela objektivní hodnocení, občas fakt cítíte, že tohle fakt ne. Cítil jsem se trapně, že na něco takového koukám a cítil jsem se trapně i za hosta.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Víc než cokoli jiného je Ghostbusters: Afrelife solidně natočený fanservis. Příjemná rodinná podívaná plná odkazů na první krotitele je něco po čem fanoušci skutečně křičí už dlouho. To je ale zároveň ten největší problém. Prvně se film nese na haldě moderních klišé. Kopírují se tady Stranger Things kdy hlavním hybatelem děje jsou děti, kterým se děje halda náhodných věcí, které je navíc vůbec nevyvedou z míry. Hmm není to špatné, ale není to to co bych si od krotitelů duchů přál. Vlastně je to jenom takové nostalgické pomrkání na všechny fanoušky které hodně vychází z prvního dílu a dost výrazně ho vykrádá a rebootuje. Bohužel to dělá mnohem méně epicky a závěr tak působí hrozně trapně a levně. Mnohem radši bych byl, kdyby autoři sáhli po originálním příběhu. To co v původním filmu dobře fungovalo tady nedává vůbec smysl. Například miniatury Marshmallow Mana jsou tak trochu WTF, které zde jsou jenom kvůli odkazu, ale logiku v tom nehledejte. Tak je to bohužel s celým filmem. Kouká se na to dobře, ale má to haldu těch momentů kde se ptáte proč? Původní dualogie tímto překonána není a i když se na původní filmy vždycky rád podívám, tak na tento díl maximálně když poběží v televizi a já půjdu náhodou kolem. Každopádně je to mnohem mnohem a mnohem lepší než ten zrůdný reboot z roku 2016.

Kingsman: První mise (2021)

Možná to nebude úplně objektivní v žánru dobrodružného akčního blockbusteru, ale zde jsem se rozhodl hodnotit v rámci série jako takové. První díl byla zábavná akční komedie, kterou nikdo nečekal, s s řadou překvapivých záběrů a nekompromisní akce. Dvojka v tom chtěla pokračovat, tak se stala akčnější  a šílenější, ale o to horší a nedotažená, přesto docela zábavné. A trojka, mno to už je pouze odkaz vyčpělé slávy. Kouká se na to ještě docela dobře, člověka to zabaví, ale vizuální orgie plné nápaditých akčních scén to už fakt není. Připouštím jeden zvrat byl vcelku překvapivý, ale tím to tak trochu končí. Navíc struktura filmu je rozdělená na jednotlivé poloviny. Zatímco první má aspoň zajímavého záporáka, tak ta druhá už jede jenom v setrvačnosti. Motivy nejsou jasné ani to kde se vzal ten ohromný vliv hlavního padoucha. Akce asi ujde, ale je to těžká chaotická rutina, kterou dneska točí kde kdo. Za mě rozhodně nemá smysl tenhle film vidět víc než jednou a zapomenout. Každopádně doufám, že Matthew Vaughn zkusí zase něco dalšího a k této látce se už vracet nebude. První díly s menším rozpočtem, menším očekáváním a o to větším překvapením mu jdou bravůrně, o pokračováních bych se to bál tvrdit.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Po SG1 jsem ihned navázal na SGA a musím říci, že ačkoli kouzlo je zde stále, tak přecijenom trochu menší. Nové postavy nejsou nejhorší, ale už tu byl lepší team. Zasazení do nové galaxie na nejvyspělejší technologickou základnu má za následek to, že o dobrodružství z objevování tady už nejde. SGA je mnohem více akční záležitost, už se neprozkoumává galaxie kvůli technologiím, ale hlavně kvůli obraně proti nepříteli. Je to stále zábava, ale nakonec se ty příběhy začaly dost opakovat. Někdo s někým uzavře spojenectví, aby ho nakonec podrazil, pak dojde k dvojitemu podrazu a následně se o 5 dílů dále děje to samé, ať už s původními protgonisty, nebo v novém koktejlu. Zábava to je, ale jak říkám, to kouzlo je menší. Poslední věcí je taková lehká nevyváženost týmu. Sheppard je fajn postava, ale je jasné, že bez Rodneyho by 95% všech věcí dopadlo hodně blbě a Teyla s Rononem ti snad jenom doplňují partu. Problém je v tom, že tým není různorodý jako v SG1, ale tvoří ho 3 vojáci (kteří mají dost podobné schopnosti) a jeden vědec. Seriál je každopádně nadprůměrným scifi počinem a lítost lze vidět pouze v neukončeném ději.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Velké překvapení, nečekal jsem od toho nic než popkornový Marvel blockubster, ale dostal jsem vlastně docela něco jiného. Hrozně se mi líbil koncept příběhu, který nebyl jenom o tom, že superhrdina jde proti padouchovi, tenhle příběh měl trochu jinou strukturu. Jenom nevím jak si mám úplně vykládat ten závěr, těch paradoxů kterým u Marvelu momentálně nerozumím je už celá řada.

Star Trek: Lower Decks (2020) (seriál)

Moc jsem tomu nevěřil, ale Lower Decs je překvapivě dobrý a jede si to dost podobnou vlnu jako Next Generations. Asi bych si nalhával, kdybych řekl, že se mi vše líbí. Některé známé věci si to dost výrazně upravuje, ale povětšinou to vcelku jde. Jasné je potřeba brát trochu v potaz to, že se jedná o komediálně laděný seriál s některými scénami přitaženými za vlasy (které mě sem tam štvou taky), ale jinak bez problémů.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Nikdy jsem si nemyslel, že to někdy o Star Trek seriálu řeknu, ale je to skutečně tak, Star Trek Discovery je bídný seriál. První sérii si to ještě jakž takž drží úroveň, ale pak už je to vyloženě střemhlav jízda na kole z kopce dolů. Neměl bych ani tak problém s tím, že si to některé kanonické události pro sebe dost ohýbá, problém je, že ale dost rozbíjí samotného ducha. Dále mě strašně štve ta megalomance, Discovery prostě jede na vlně musíme zachránit celou galaxii protože nikdo jiný na to nemá. Co se v každé sérii děje je většinou tak přitažené za vlasy, že když už galaxii něco ohrožuje napočtvrté tak tomu už nikdo nevěří. Extrémní tragédií jsou i postavy. Hlavně Sonequa Martin-Green je neuvěřitelně nesympatická s hereckým postojem na facku. Pak je tam řada zajímavých postav v pozadí, které za celé 4 série nemáte vůbec šanci poznat. Ten seriál je tak o 3-4 postavách a zbytek je ta šeď v zadu, takže když se jim něco děje jsou vám vlastně ukradení jestli náhodou nějak pitomě nezemřou. Další problém je extrémní hyperkorektnost. Beru LBGT+ musí být dnes všude, emočně se tady ždímá úplně všechno (čti, brečí každý pořád a všude a snad za úplně cokoli), muži zde povětšinou už nehrají ani druhé housle a tak podobně. Discovery rozhodně pojedu dál, ale jenom kvůli oblíbenosti univerza, přesto na rovinu říkám, tohle má se Star Trekem společnou maximálně obálku. EDIT: Po 4. sérii, která je mimochodem tím nejhorším co kdy ve Star Treku vzniklo, ubírám na jednu hvězdu. Nechápu jak někdo může zmrvit Star Trek natolik, kdy doufám, že to co nejdříve zruší.

7 pádů Honzy Dědka (2012) (pořad)

Viděl jsem pár rozhovorů a i když je ta show povětšinou taková civilní, skutečně extrémně závisí na hostovi. Honza Dědek je takový nemastný neslaný, zvládá posouvat děj, ale samotné otázky pokládá tak nějak divně neurčitě a občas pro neznalého diváka dost krypticky, kdy divák neví o čem se vůbec baví. Pravda, úplně vtipný moc není a nejde od něj čekat, že ty hosty nějak výrazně postrčí a nebo rozmluví. Jak říkám 50 na 50, něco jde a něco vůbec.