Kaskadér (2024)

Čerstvý zážitok z kina a bolo to super! Leitchov opus magnum kaskadérskej práce. Ak v tom chce niekto hľadať hlboké posolstvá a oskarové scenáre nech sa kaskadérovi vyhne oblúkom, lebo ten je fakt ako výplň a poháňač k ďalšiemu a ďalšiemu stuntu. Číročíra zábava. A to nespočetné množstvo easter eggov bože môj! Najviac sa mi páčila doložka k Nothing hill a Láske nebeskej. Ty voe, ako, bežný divák, ktorý nepozná mená viac ako desiatich režisérov musel byť zmetený jak fretka v pračke. Neuveriteľný servis pre každého fanúšika filmovej tvorby, zákulisia, natáčania a všetkých možných serepetičiek okolo. Ak minulý rok vzdal Chazelle poctu Holywoodu a filmom samotným, Leitch urobil to isté len trochu špecifickejšie pre partu tzv. Second Unit väčšinou zodpovedných za akčné scény. Ďakujem za takú poživeň a budem sa tešiť na tie budúce Bullet trainy a podobné úlety.

Duna: Část druhá (2024)

Občas famózne, občas ako z rýchlika a s tým mám problém. Mne to pomalšie a vizuálne uhranivšie snímanie jednotky sedelo viac. Napriek tomu je to asi najlepšia adaptácia aká sa da natočiť a neviem si predstaviť, že by to niekto dokázal lepšie. Knih(u)/y som nečítal, verím že je to super príbeh, scifi zbožňujem, Lynchovu verziu som videl. Mňa teší, že sa Denis neserie s divákmi a dobrú tretinu dialógov servíruje vo fremenskom jazyku alebo v posunkoch. Preto budem mať Dunu osobne dosť vysoko, preto mám asi naj film Arrival. Nie som jazykovedec, ale jazykoveda ma vždy fascinovala. Preto bude Duna pre mňa niečo výnimočné. Už sa teším na trojku a dúfam, že sa Denis vyserie na divákov a natočí to podľa seba. Jeho filmové prepracovanie písma na obraz je ako z inej galaxie/času

Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška (2024) odpad!

"liga výnimočných břídilu" a Snyder sa stal ich kráľom alebo čo tak to dať vskutku origo názov "FARM WARS" Last Stand of Peasants; Geeez

Občanská válka (2024)

Je to vcelku zaujímavé sledovať reakcie ľudí. Rozíjmať sa pri prachsprostých ľudských činnostiach alebo keď digitálne zvieratká trpia niektorým ide výborne. Keď sa strieľajú ĽUDIA hlava-nehlava tak je to také meh. Ľudstvo je stratené

Chudáčci (2023)

Ak sa niekomu páči divadelný štýl prenesený do filmu toto je určené pre neho/ňu. Taká blbá maniéra, ktorá ma vytáčala už pri posvätnom jeleňovi je tu povýšená na kvadrát. Toto sa akokoľvek míňa s prirodzeným filmovým jazykom.

Nech svět světem (2023)

Slabšie štyri hviezdy. Niekde okolo 75%. Výborne rozohraná story z pohľadu mestskej rodinky z NY, ktorá si vyrazí na "vidiek", čo pre nich znamenalo štastie v neštastí lebo nastal koniec sveta, alebo USA alebo aj nie. Veľmi dobre budovaná atmosféra, keď si nemôže byť nikto istí indíciami, ktoré sa dejú, či sú dielom náhody. Problém je, že túto atmosféru ako z Ulica Cloverfield 10 (2016) sa s pribúdajúcimi informáciami a dejovými situáciami nedarí udržať, naopak rozpadá sa. Ale bavilo ma to a určite by som toto radšej videl v kine ako Poor things alebo akéhokoľvek Ostlunda. Tuná miestne celebrity onanujú ako nad masterpiece kúskami, ale pre mňa sú tamtie filmy zase priemerná rutina vyznievajúca egomaniacky od ľudí, čo sa snažia kvázi šokovať ale majú od toho sakra ďaleko. Preto je Leave World Behind pre mňa zaujímavejší, len to skĺbenie nápadov alebo prepis z predlohy nedopadol na výbornú. Každopádne som rád, že N-ko dáva príležitosti aj takýmto veciam aj keď Dont Look up! je pre mňa rozhodne iná liga. Tam kde sa Lantimos krúti 2 hodiny nad už dávno vypovedanou myšlienkou, Esmailovi stačí krátka dialógová výmena v chatke resp. pár viet ústami Julie povie všetko a ostatné je taká hračka okolo, vlastne to mohlo byť aj kratšie. Čo si pamätám Lantimos prostredníctvom Emmy hovorí veľké množstvo myšlienok, no žiadna nie je tak úderná ako tá Juliina. V jednoduchosti je krása

Madam Web (2024)

Občas sa ozve vo mne masochistická filmová stránka, ktorá ma prinúti pozrieť klenoty ako je tento. A teda som sa nasmial, teda aspoň na prvej polovici. Mne to náhodou prišlo fakt zlé až k smiechu. Druhá polka keďže miesto súboja superľudí dostaneme iba naháňačku a nevydarenú hru mačky s myšou ma začala dosť nudiť ale zas to opäť podvihlo finále s Dakotou, ktorá ukradla fajnové časovkárske brýle Pogačarovi z posledných pretekov navyše s divným úškrnom na tvári. To si fakt žiada napísať PREČO??????? Sony Prečo

Ms. Marvel (2022) (seriál)

Po pozretí Ms. Marvel som znížil hodnotenie Tajnej invázie lebo by to nebolo fér, keďže tá bola horšia a o dosť nudnejšia. Slečna Marvel má dobrý začiatok, dobrý koniec, nudné a nikam nevedúce prostredné časti a celé by to lepšie vyznelo v 100 minútovom "televíznom" filme alebo ako to dnes býva "filmy určené rovno na stream" čo vlastne platí aj pre seriál ako taký. Urobiť z toho film a hodiť do kina by nebol dobrý nápad, ale plácnuť to rovno na to D+ prečo nie. Samozrejme pre VOD služby je rozumnejšie ak strávite čo najviac času pred ich ikonkou preto ten seriál. Problém je, že je to MCU a je to naprosto priemerné, ako inak všetky ich pokusy posledných pár rokov až na výnimky. Nevadilo by to, keby si ustriehli rozpočty k projektom ale keď vidím pri Tajnej invázii sumu 200 miliónov zmrzne mi úsmev na tvári. Ms. Marvel je teda jednohubka, ktorá nepoteší ale ani neurazí a v tomto stave to MCU asi nechce byť.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Už  od prvej chvíle, keď zaznie Hopkinsov prednes o dobách dávno minulých úplne vykradnutý z druhého Thora a vyletí divná loď ktorá by zapadla do Babylonu 5 z doslova vesmírnej <> (určite najhorší časopriestorový portál aký som kedy videl) som si povedal, že toto bude zléééé. A fakt sa tak stalo. Tých hrôz, čo sa tam konajú by vydalo hádam aj na knižku a nemám silu ani chuť ich vypisovať. Musím si ale zastať hercov. Mne tá parta bola aj sympatická, myslím hercov nie charaktery, a myslím že tí si hejt nezaslúžia. Na Sofiu sa vždy rád pozriem aj keď hrá v srágorách typu Múmia (tá s Cruisom), dokonca aj Corey Stoll tu má fajn vizáž s tým plnofúzom a nemám chuť mu vraziť jednu do nosa. Ale je to marné keď sú vedení takým mentálom akým je Snyder navyše 3x - réžia, kamera, scenár. Jasné, že u miestnej cinema komunite to neprejde, ale zaujímalo by ma v tom štandard Netflix publiku aké by vyšlo hodnotenie, lebo v kinách by to bralo prvú priečku prepadáku roka.

Strašidelný dům (2023)

Slabé 3 hviezdy. Disney pri stom výročí okato ukazuje na svoju totálnu vyprázdnenosť a úplnú neschopnosť akokoľvek sa strafovať do potrieb dnešného publika. Ukazuje to už len ten fakt, že to nasadili do kín v júli, prečo nie...facepalm