Podraz (1973)

Presne ako v Butch Casidy a Sundance Kid ústredné duo veľmi sympatické. Film a zápletka jednoduché ale práve v jednoduchosti je krása, žiadné zamotané zápletky alebo podrazy ale napriek tomu záver prekvapil. Takto nejako si predstavujem filmy tohoto "podrazového" typu.

Tanec s vlky (1990)

Úžasné. Pozeral som rozšírenú verziu ktorá má štyri hodiny, čo mi ale vôbec neprekážalo, vďaka pohľadu na krásne prostredie a prírodu nedotknutú civilizáciou, no i vďaka skvelej dobovosti. Costnerov herecký výkon bol úžasný a jeho postava sympatická. Aj po emocionálnej stránke veľmi silné. A to všetko mi dáva dokopy asi jeden z mojich najlepších filmových zážitkov vôbec.

Ztraceni (2004) (seriál)

Keď som začal pozerať LOST, myslel som si, že to bude o boji o prežitie, skupiny ľudí stroskotaných na pustom ostrove ale postupne seriál začal zabŕdať do Sci-fi žánru viac a viac, čo odradilo dosť ľudí, no vo mne vzbudilo ešte väčší záujem. Veľmi originálny seriál, špecifický flashbackmi a prepracovanými detajlmi rôznych udalostí a pod. a hlavne celkovou nadväznosťou celého seriálu no i hádankami a záhadami. Na každý diel som sa nesmierne tešil a to finále ma teda naozaj dostalo(aj po emocionálnej stránke). Abramsovi sa to naozaj veľmi vydarilo a aj preto patria LOST do mojej TOP 10 seriálov :)

Mezi vlky (2011)

A ja som sa tak tešil... Neeson je sice dobrý ale to je na tomto filme asi jediné. Obsahovo slabé, mnohé scény sú zbytočné a to zobrazenie chovania vlkov mi občas prišlo až prehnané. Pohľad na film aspoň trochu vylepšil zaujimavejší záver...

Tenkrát na Západě (1968)

Ako som už raz povedal, Sergio Leone mal neskutočný talent pre zobrazenie dobových prvkov a tu to platí tiež a tým sa mu podarilo vytvoriť takú klasiku, že tento film snáď musel vidieť každý a vsadím sa, že nikto nepovie,že sa nudil. A nie len Sergio Leone mal talent na dobové prvky ale taktiež Ennio Morricone ktorý vytvoril k filmu hudbu bez ktorej by to nebolo ono. A to všetko sú maličkosti, ktoré toto dielo robia dokonalé. Vo westernovom žánre sa u mňa bije o prvú priečku s Good,Bad and Ugly.

Poslední Mohykán (1992)

Ja by som povedal, že tento film je trochu predcenený, no možno to je preto, že som od neho očakával priveľa a nakoniec som bol trochu sklamaný. Traja mohykáni pobehujúci po lese sú sice drsný a Daniel Day Lewis prešiel vďaka role takou prípravou, že by jeho postavu snáď nikto lepšie nezobrazil ale mne tam niečo chýbalo. V niektorých častiach som sa vyslovene nudil a to by sa pri takto prechválenom filme nemalo stať. Ale v konečnom dôsledku to nebolo až také sklamanie, záveru nemôžem nič vyčítať a hudba sa naozaj podarila takže 4*.

Četa (1986)

Takto nejako si predstavujem kvalitný vojnový film. Autoštylizácia Olivera prostredníctvom Charlieho Sheena mi dodala iný pohľad na tento film z emocionálnej stránky a to hovorím hlavne o závere, kde režisér priamo hovorí perami Taylora(a práve v týchto slovách sú vyjadrené režisérove pocity k vietnamskej vojne). Mimochodom Tomovi Berengerovi jeho rola "záporáka" neskutočne sadla.

Osvícení (1980)

Asi najlepší film vo svojom žánre. Bez rôznych hrôzostrašných výjavov vás film udrží po celú dobu v napätí a strachu (narozdiel od rôznych iných horrorov), na čom má velkú zásluhu aj skvelá hudba. Nicholsonova premena na psychopata je až dychberúca, potom film začal gradovať a ja som mal žalúdok na vode až do posledných minút filmu. Hororová klasika.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Je veľmi zaujimavé, ako vedel Forman robiť s "nehercami" a čo z toho vždy nakoniec vzniklo( napríklad v prípade Willa Sampsona). Je to jednoduché ale pri tom úžasné. Nicholson je skvelý a povedal by som, že toto je jeho životná rola spolu s rolou Jacka Torranceho, no nestratili sa pri ňom ani ostatný "blázni" a hlavne Danny DeVito. Záver ma veľmi prekvapil, čakal som hocičo, no toto určite nie a práve aj ten prispel k nezabudnuteľnému zážitku :)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

LOTR je pre mna veľkou srdcovou záležitosťou a spoločenstvo považujem za najlepší diel trilógie. Má sice veľa zmien od literárnej predlohy ale Jackson dobre vedel čo robí a úpravy ktoré spravil, urobili film oveľa originálnejším a sympatickejším pre diváka. Fellowship (alebo možno celá trilógia) z môjho pohľadu predstavuje medzník v kinematografii a kvalitnejšie fantasy dielo asi neexistuje. Keď som prvýkrát videl spoločenstvo bol som unesený ale chcel som viac, chcel som viac scén z knihy, chcel som vidieť ako sa film natáčal a vedieť o ňom každý detail. Nakoniec som dostal o 45 minút viac a keď som videl extended version moje pocity sa nedali ani opísať. Krásna krajina(Stredozem) a nezabudnuteľné scény ktorých emocionálnosť podtrhuje Howardova hudba ktorú neskutočne vystihol. Ešte dnes, keď pozerám pána prsteňov, mi pri niektorých scénach naskakuje husia koža(už len prvé elfské slová vo filme "I amar prestar aen"). Jednoducho Jacksonovi sa podarilo niečo, čo sa v kinematografii podarí len párkrát za storočie :)