Berlínská mise (2013)

Díky nástupu nového severokorejského vůdce Kim Čong-una panuje ve stranických orgánech neklid a strach z nejistoty. Po selhání obchodu s raketami, který překazil zásahový tým Mossadu, dolehne vlna podezřívání i na zpravodajský tým v Berlíně. Soudruzi tak hledají krtka, který vynáší citlivé informace z ambasády. Podezření padne na tlumočnici a manželku špičkového tajného agenta. Vše přijíždí prošetřit straně oddaný aparátčík přímo z centrály v Pchongjangu. Hlavní hrdina postupem času zjišťuje, že vše je komplikovanější než předpokládal a že je součástí špinavé hry. Jeho tajná identita je kompromitována a musí se dát na dramatický útěk. Do souboje dvou tajných služeb z rozděleného korejského poloostrova se zaplétá i CIA a aby to bylo ještě komplikovanější snahu všech zúčastněných agentur tříští jejich vlastní vnitřní rozpory. Akční scény mají dobrou choreografii a netrpí stereotypem. Naopak pasáže, kde se nebojuje dokážou být překvapivě komorní. Režisér Seung-wan Ryoo servíruje divákovi špionážní thriller v atraktivním prostředí Berlína, který má říz a divoké tempo. Vše vrcholí během explozivního finále v korejsko-arabské perníkové chaloupce. Určitě nadstandardní podívaná, která si právem zaslouží pozornost.

Vše je ztraceno (2013)

Robert Redford v truchlivé baladě stařec a moře. Ač Robert patří mezi herecké veterány, kteří nás pomalu navždy opouští. Ve filmu režiséra a scénáristy v jedné osobě J.C. Chandora si na plátně střihl odvážnou a náročnou one man show. Silný příběh o nezdolnosti lidského ducha schovaného v životem unaveném těle, který musí vybojovat osudový boj s všemocnou přírodou. Téhle rekreační plavbě prostě nepřálo štěstí. Jak jinak by se dal pojmenovat řetězec nešťastných událostí, které zahájí srážka s plovoucím kontejnerem plným tenisek uprostřed Indického oceánu. Jenž vám udělá do vaší útulné jachty pěknou díru u čáry ponoru. Od toho okamžiku se našemu člověku lepí smůla na paty. Redfordovo syrové civilní herectví mě naprosto dostalo. Věřil jsem mu každé usilovné vzdechnutí a tak procítěné "FUCK" snad ještě nikdy na stříbrném plátně nepadlo. Neměl jsem problém ztotožnit se s jeho postavou a vše mu uvěří. Za uhrančivou kamerou stála dvojice Frank G. DeMarco a Peter Zuccarini. Přes svou vcelku dlouhou stopáž film nenudil a naopak oplýval pasážemi, kdy jsem díky jejich dramatičnosti byl přímo napnutý a nedutal. Alex Ebert stojící za funkčním soundtarckem složil jednoduchý a přitom sugestivní hlavní motiv. Robert Redford jasně dokazuje, že je pan PAN HEREC a nepotřebuje k tomu takřka žádná slova.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Musím se přiznat, že jsem byl s finálním výsledkem nadmíru spokojen a režisér Francis Lawrence dokázal druhý díl posunout určitě kvalitativně dále. Už jednička mě vcelku mile překvapila, ale Vražedná pomsta je ještě o stupínek lepší. Přes svou délku 146 minut film ani na chvilku nenudí a velmi slušně od sípá. To co jsem chválil a velmi mile mě překvapilo na jedničce se podařilo zopakovat ve dvojce. Barvité vyprávění bylo znovu doplněno a oplývalo bohatou fantasií a zručností maskérů a tvůrců kostýmů. Obsazení postav je trefné a hlavně herecké výkony jsou kvalitní. Samozřejmě včele se zdatnou lukostřelkyni Jennifer Lawrence, která je chycena v spalujícím žáru ohně lásky ke dvou mužům. Elizabeth Banks cupitající "hloupoučká" Effie pokaždé překvapí v jiném slušivém avantgardním oblečku. Donald Sutherland jako prezident Snow dostal mnohem víc prostoru pro svou autokratickou postavu muže moci. Woody Harrelson dokázal znovu pobavit jako pijan Haymitch, který však také dokáže mistrně tahat za zákulisní nitky. Mě samého moc potěšilo obsazeni Philipa Seymoura Hoffmana jako režiséra her a mediálního mága Plutarcha Heavensbeeho. Ač je děj ve své podstatě temný a pojednává o počátku povstání proti kruté diktatuře Kapitolu má i pár zábavných momentů a zvlášť scéna ve výtahu se povedla. Pro mě oddychová zábava, která neurazí a může se pochlubit velmi kvalitním řemeslným zpracováním (mé hodnocení může být zkresleno neznalostí knižní předlohy).

Bod zlomu (1991)

Pro mě srdeční a kultovní záležitost od Kathryn Bigelow, plná nezměrné touhy po volnosti ještě dříve, než film objevili pro velký svět kluci anglický v Hot Fuzz. Johnny Utah (Keanu Reeves) je mladej, blbej a drzej zelenáč FBI, který dostal svoji první práci po akademii v terénu a to v pobočce v prosluněném L.A. v oddělení bankovních loupeží. Parťáka mu dělá veterán a drsný speciální agent Pappas (Gary Busey). Společně se vydají po stopě nepolapitelných bankovních zlodějů, kteří jsou známí jako Exprezidenti. Pappas má bláznivou teorii, že parta zlodějů maskujících se pomocí gumových masek bývalých hlav státu jsou surfaři, a tak se Johnny rozhodne v utajení proniknout do jejich místní komunity. Učitelem se mu stane moderní divoch Bodhi (Patrick Swayze) surfařský guru. Adrenalinová cesta na okraj a ještě dál tak může začít. Tento příběh má nespoutaného ducha a celkový skvělý zážitek umocňuje podmanivá kamera Donalda Petermana. Dramatický děj nás zavede nejen na písečné pláže, o které se tříští vlny Tichého oceánu, ale i do oblačných výšin. Podle mého názoru nejlepší filmová role Patricka Swayzeiho. Hrdina jenž bojuje svůj předem prohraný boj se systémem, a přitom hledá tu nejlepší vlnu, aby s ní splynul, mu prostě sedí. Netradiční akční thriller, který má zběsilé tempo a energii, si mě suchozemskou krysu přímo podmanil.

Soumrak mrtvých (2004)

Hlavní hrdina Shaun (Simon Pegg) je tak trochu flákač a svůj volný čas tráví se svým nejlepším kamarádem Edem (Nick Frost) neúspěšným dealerem trávy v jejich oblíbené hospodě Winčestrovce. Což se dost nezamlouvá jeho okouzlující přítelkyni Liz (Kate Ashfield), která ho vcelku dost prudí a chce jejich vztah někam posouvat, překvapivě. Zatím co se Shaun snaží urovnat jejich v krizi se ocitnou vší se vztah, tak se kolem nich začnou dít podivné věci. Mrtví ožijí. Mají opravdu velký hlad a tak začnou s konzumací těch co jim ještě buší srdce. Kluci přijdou s vychytralým plánem jak přežít zombie apokalypsu a ten se točí okolo piva a prasečích škvarek. Skupinka přeživších se tak uchýlí do jejich oblíbené hospody. Edgar Wright nám servíruje povedenou komedii, která se však nebojí být občas i trochu vážná. Můj nejoblíbenější kousek z cornetto trilogie, který je plný toho pravého anglického suchého humoru.

Na kometě (1970)

Karel Zeman jako vždy skvěle kombinuje exteriéry s trikovými scénami a samozřejmě nechybí kouzelná hra barev. Grafické pojetí je jako ze starých zažloutlých pohlednic z dalekých cest. Povedenou hudbu složil Luboš Fišer a zvlášť ústřední téma je přímo chytlavé. Snový příběh nás zavede do roku 1888 do tajemné africké země podmaněné evropskou koloniální mocí. Zápletkou je katastrofa vesmírných rozměrů respektive blízký průlet tajuplné komety jejíž silná gravitace vtáhne orientální město a hrdiny na svůj povrch. Příběh je zalidněn spoustou zajímavých figurek. Hlavním hrdinou je francouzský poručík Servadac (Emil Horváth ml.), který bojuje o srdce krásné Angeliky (Magda Vášáryová) jenž byla unesena zrádným španělským konzulem (Čestmír Řanda), aby jí použil jako úplatek pro šejka (Josef Větrovec) jehož podněcuje k povstání. Vlasatice připraví svým novým obyvatelům mnohá překvapení. Zvlášť objevení prehistorických ještěrů nebo gigantického mořského hada ne nepodobných Godzille nebo další blízké vesmírné průlety udělají hrdinům nejednu vrásku. Z trosečníků vesmíru se postupem času stávají vesmírní občané a dějem se vine utopická myšlenka o světomíru. V pozadí vyprávění je cítit strach z nenapravitelné násilné přirozenosti našeho světa. Poetická pastva pro oči i uši, která má duši.

Šéf Šanghaje (2012)

Na můj vkus je tahle gangsterka až moc prodchnutá romantikou, ale na druhou stranu jí to dalo melodramatický nádech. První půle je utahaná, ale ta druhá už má dramatické tempo a dynamiku. Na plátně se odvíjí životní příběh muže, který to v šanghajském podsvětí dotáhl až na pravou ruku a důvěrníka mistra zločinu. Dramatickou cestu vzestupu bezejmenného nevzdělaného muže po mocenském žebříčku, sledujeme jeho zestárlými očima v podobě jeho vzpomínek. Na svoje dobrodružné mládí vzpomíná v okamžiku, kdy se musí rozhodnout jak naložit se svým životem. Má vše po čem toužil, ale v jedním rozhodnutím může vše ztratit. První půlka minulého století byla pro Čínu velmi neklidným obdobím a dramatické historické události se výrazně promítají do osudu Cheng Daiqi (Yun-Fat Chow). Vše se pro něj změní japonskou invazí do Šanghaje v roce 1937. V okamžiku zmaru a ničení potkává svou dětskou lásku a získává nový smysl života. Poutavý příběh zarputilé mysli, kterou ovlivňovala láska, přátelství, loajalita, ale i zrada. Pokud má film výraznou slabinu tak je to dlouhé období, které popisuje a trochu nepřehledné skoky mezi obdobími. [FilmAsia; 1. prosince 2013; 16:00 kino Světozor]

Rudý úsvit (1984)

Imperialistická pohádka západního kapitalistického světa zasazená do prvních měsíců třetí světové války. Samozřejmě je to naivní, plné patosu a patriotismu, ale na druhou stranu má film i pár silných stránek. Subjektivně má pro mě příběh určité kouzlo a nostalgický nádech. Objektivně je jistě velmi zajímavé dělení děje na jednotlivé měsíce a vcelku jasný pohled na opotřebovávací a krutou partyzánskou válku. Slušný soundtrack od Basila Poledourise vcelku vkusně podkresluje atmosféru nasycenou střelným prachem. Včele mladistvých členů partyzánské skupiny Wolverines stojí dvojice bratrů starší Jed (Patrick Swayze) a mladší Matt (Charlie Sheen). Po prvotním šoku přecházejí chlapci a dívky do protiútoku. Stávají se z nich lovci a působí okupantům citelné ztráty. Na druhé straně fronty jim zdařile konkuruje plukovník kubánské armády Ernesto Bella (Ron O'Neal) a specialista na boj s gerilou Rudé armády plukovník Strelnikov. Postupem času se, ale z lovců stává lovná zvěř a množí se ztráty mezi blízkými. Opotřebení z boje jak fyzické tak i psychické a také zrada je citelně oslabuje. Film poplatný době vzniku se silnou protiválečnou myšlenkou.

Kapitán Phillips (2013)

Po shlédnutí mi v hlavě vířily dvě myšlenky brilantní a strhující. Scénárista Billy Ray napsal podle autentické knižní předlohy "A Captain's Duty: Somali Pirates, Navy SEALS, and Dangerous Days at Sea" od samotného Richarda Phillipse hektický příběh, který se neustále žene dopředu. Skvělý soundtrack od Henry Jackman je v souznění s děním na plátně a pomáhal budovat atmosféru. Paul Greengrass rozhodně svoje řemeslo ovládá znamenitě a paradokumenty jsou jeho jednoznačná parketa. Řemeslně nadstandardně zvládnuté dílo, které diváka donutí přestat dýchat a hltat dění na plátně plnými doušky. Tom Hanks jako kapitán obchodního loďstva Richard Phillips zahrál opravdu velmi dobře a nechal vzpomenout na své nejlepší kusy. Banda somálských vychrtlíků pardon rybářů respektive pirátu byla rovněž povedena a jejich protagonisté odvedly kvalitní kus práce. Musím se přiznat, že jsem celý film nedutal a byl jsem uchvácen dějem, ale finální zásah pod velením komanda Navy SEALS a scéna v ošetřovně mě opravdu dostali. Film mě dal, co od tohoto žánru vyžaduji, dramatickou zábavu, tu správnou atmosféru, a také větší než malou dávku emocí. Jednoznačná trefa do černého vlastně do pirátů.

Lovec hlav (1976)

Jean-Paul Belmondo v pro sebe tak typické roli drsného bojovníka se zločinem, který nejde pro ránu pěstí daleko a musí osamoceně čelit nástrahám kriminálního podsvětí. Tentokrát není mužem zákona, ale úspěšným nájemným lovcem padouchů s přezdívkou Stopař, který má jedinou slabost a tou jsou peníze. Jeho poslední úspěšná akce v Rotterdamu znamená, že nakrkl velkou spoustu nebezpečných lidí. Osamělý hrdina, který se obrnil suchým ironickým humorem bojuje svůj samotářský boj s prohnilým systémem a organizovaným zločinem, který prorůstá do všech míst francouzské společnosti. Hlavním protivníkem je mu nebezpečný a bez skrupulí jednající lupič a vrah přezdívaný Jestřáb (Bruno Cremer). Vše jednoznačně směřuje k finálnímu dramatickému střetu muže proti muži. Michel Colombier složil dramatický hudební doprovod, který velmi dobře doplňuje vypjaté situace. Nadčasový příběh osamělého bojovníka se zločinem.