Hostina (2014)

Láska prochází žaludkem a dokonce i tím psím. Patrick Osborne dokázal na pár minutách odvyprávět milý a dojemný příběh a Disney přidal na závěr ještě verbovačku ve stylu "Chcete mě?".

Jack se chystá vyplout (2010)

Philip Seymour Hoffman si ve svém režijním debutu střihl i postavu hlavního hrdiny nesmělého, pro život nepoužitelného, řidiče limuzíny Jacka. Scénař mu napsal podle své divadelní hry Robert Glaudini. Jeho jediní přátelé se ho snaží seznámit s citlivou Connie (Amy Ryan), která pracuje v pohřební službě a v životě si prožila mnoho více či méně traumatizujících události. Slovo dalo slovo a dvě zranitelné duše se dohodly, že půjdou společně na lodičky. Samozřejmě až v létě, protože v New Yorku právě zuří zima a tak má Jack čas se naučit plavat, co kdyby se převrhli. Citlivý příběh o seznamování dvou osamělých lidí a jejich pozvolné cestě k vzájemné důvěře. Komorní drama o složitosti mezilidských vztahů postavené na kvalitních hereckých výkonech.

Hodinový manžel (2014)

Pár povedených vtípků, jedna chytlavá písnička a Jarda Kužel v montérkách prostě dobrý film neudělá, ač se snaha tvůrců nedá popřít. Celkový snad i pozitivní dojem z filmu torpéduje jeho přehnaná délka. Velké množství různorodých figurek bojuje o svůj prostor na slunci a tak se snaha o jakékoli smysluplné vyprávění tříští do více či méně povedených skečů a nedrží moc pohromadě. Přitom prvních dvacet minut mělo opravdu svižný tah na branku a zdálo se, že se podařilo natočit něco nad standardního, ale vysoké tempo se nepodařilo udržet a s přibývajícími minutami se děj spíš líně vleče na půl plynu. Samotný závěr doslova vyzní do ztracena. Na druhou stranu se filmový debut režiséra a scénaristy Tomáše Svobody může pochlubit chytrým jednoduchým námětem a kvalitním obsazením. Jasně je cítit inspirace u zahraničních komedií a snaha vymanévrovat tradiční české sladkobolné kusy. Hlavní hrdina Honza (David Novotný) je diletant bez špetky zodpovědnosti a vášnivý hráč vodního póla nymburských lachtanů, který doslova utopí všechny své peníze a tak musí zachraňovat, s pomocí svých věrných kamarádů, svůj rodinný život a finanční existenci. Stane se holkou pro všechno pro osamělé vdané paničky a na tom to jednoduchém principu je postaveno vše. Díky své nevyváženosti je Hodinový manžel, odsouzen zapadnou do zdejšího průměru.

Paddington (2014)

Opožděný Vánoční dárek, k ničemu jinému se tento film nedá přirovnat. Paddigton je malý kouzelný medvídek z nejtemnějšího Peru, který se vypravil do velkého světa hledat svůj nový domov. Cílovou destinací je Londýn, místo odkud pocházel cestovatel, který do jeho domova přinesl způsoby gentlemanů a pomerančovou marmeládu. Musím se přiznat, že o této tradiční anglické dětské pohádkové postavě jsem před promítáním prakticky nic nevěděl, respektive knihami Michaela Bonda jsem nepolíben. Děj nijak nechvátá, naopak vláčně plyne vpřed. Nechává diváka se sžít se sympatickým chlupatým hrdinou a prožívat jeho dobrodružství. Režisér Paul King je i autorem scénáře, který v sobě skrývá i několik velmi vtipných momentů. Vysoko hodnotím celkové výtvarné zpracování, protože dokáže velmi zdařile pracovat s širokou paletou barev a tak dodat pocit energie. Samozřejmě nelze zapomenout na samotného Paddingtona, který je detailně vyveden do posledního chlupu. Co by to bylo za pohádkový příběh, kdyby tu nebyla zlá čarodějnice v podání démonické Millicent (Nicole Kidman) mající v oblibě těsné přiléhavé oblečky, jenž chce udělat z mluvícího medvěda vycpaný exponát do přírodovědného muzea. Film pro celou rodinu, jehož největší předností je jemný anglický humor a pozitivní vyznění.

Miluj souseda svého (2014)

Pan herec Bill Murray hraje Vincenta, pochlastávajícího starého mrzouta, který má hluboko do kapsy a jeho poklidné zahnívání dramaticky naruší noví sousedé. Do sousedství se přistěhuje zdravotní sestra Maggie (Melissa McCarthy), která sama vychovává svého chytrého syna Olivera (Jaeden Lieberher), který to samozřejmě v nové škole nemá lehké. Než na dveře zahořklého Vincenta zaklepe malý Oliver, společnost mu dělá kocour Felix a udržuje volný tělesný vztah s ruskou těhotnou striptérkou Dakou (Naomi Watts). Situace se vyvine tak, že se z něho stane placená chůva malého otloukánka. Film sází na lehký humor vycházející z chytrých dialogů a velký herecký talent Billa Murrayho. Kvalitní scénář, který si napsal sám režisér Theodore Melfi, staví na kontrastu a propojení dvou světů, starce a dítěte. Malý film plný pozitivní energie s dojemným koncem.

Sama nocí tmou (2014)

První film nové kino sezóny 2015 viděný na stříbrném plátně byl opravdu něco extra, no spíš je to známka punku, jak jinak by se dal nazvat íránský upírský počin natočený v Kalifornii. Lehce ponuré dílko s pomalým tempem vyprávění mladé íránské režisérky Ana Lily Amirpour, která si sama napsala i scénář, boduje hlavně díky hutné černobílé atmosféře, kterou občas podpoří dobře vybrané písničky zvlášť perský popík je kouzelný. Děj no spíš několik umě slepených scén se točí kolem několika pitoreskních figurek přežívajících ve Zkaženém městě. Hodný chlapec Arash (Arash Marandi), který se dostane na šikmou plochu a stává se z něj rebel, kdo ví proti čemu, s otcem smažkou to nemá prostě jednoduché. Zvlášť, když potká během halucinogenního obdivování lampy podivnou holku. Ona to totiž není holka, ale nebezpečný dravec s ostrými zuby lačnící po lidské krvi. Upírka (Sheila Vand) s uhrančivými kukadly v tradičním černém čádoru, pruhovaném ruském námořnickém tričku projíždějící se po nočních ulicích na skateboardu, je prostě úlet. Překvapivě důležité místo ve vyprávění má nalezená kočka s výrazným hereckým talentem. Tento film si vystačí s málem, jede na pocity a bez zbytečných slov rozehrává nerovný vztah mezi pravou upírkou a pseudoDrákulou z maškarního plesu.

Železná srdce (2014)

Už dlouho se ve mě nemísily tak rozporuplné pocity, jako po shlédnutí železných srdcí. Na rovinu řeknu, že je to dobrý film, který se může pochlubit nadstandardním řemeslným zpracování, ale jen dobrý, protože v jeho závěru vzal rozum nohy na ramena a utekl neznámo kam. Ostřílený režisér policejních dramat David Ayer se posunul o level výše a s rutinou pro sebe vlastní nám servíruje špinavou válečnou podívanou o americké tankové posádce na sklonku druhé světové války kdesi v nacistickém Německu. Po technické stránce se filmu nedá nic vytknout. Syrovost je doslova všudypřítomná a bláto cáká takřka z každého filmového políčka. Vše souzní s povedeným úderným soundtrackem od Stevena Price. Herecké výkony všech hlavních představitelů jsou také velmi dobré. Zdařile se daří využívat výrazného kontrastu ve střetu nevinného zelenáče s protřelými veterány okoralými válkou. Překvapivě pro mě přišla nejsilnější scéna během prchavého momentu odpočinku a míru za zvuku piana. S mým pozitivním dojmem vcelku silně zacloumal tankový souboj, kde německy těžký tank Pz VI. Tiger nesmyslně vyjede vstříc pohyblivějším americkým středním tankům M4 Sherman, zvlášť když měl na své straně všechny výhody na bojišti (lepší pancíř a tankový kanon; moment překvapení; první výstřel a první zásah). O samotném závěru už snad ani nemluvit, chápu smysl a rozvrstvení akce ve stylu Alamo, ale určitě to šlo udělat mnohem lépe a ne tak průhledně a naivně. Působivé válečné drama, které v mých očích sráží výrazně dolů odbytý a nepovedený konec.

Dogma (1999)

V našich ateistických luzích a hájích tento chytrý film, který svou provokativní myšlenkou dokázal hnout žlučí mnohým římskokatolickým věřícím, asi zanikne, ale to nijak nesnižuje jeho kvality. Osobitý režisér a scénárista Kevin Smith stvořil pro sebe tak typickou a svéráznou filmovou podívanou se svěžím a občas přisprostlým humore, která těží z dobře využitých kontroverzních myšlenek. Dva padlí andělé Loki (Matt Damon) a Bartleby (Ben Affleck) hledají cestu domů do nebe a podaří se jim přijít na způsob jak přechytračit nejvyššího šéfa, ale vůbec si neuvědomují, že by to mohlo znamenat konec bytí. Zastavit je má poslední dědička, zdravotní sestra Bethany (Linda Fiorentino) z centra pro potraty, která je předurčena, aby zachránila svět, respektive má zastavit jejich cestu za nanebevzetím a ochránit tak božskou neomylnost. Věrnými průvodci a ochránci se jí stanou dva proroci, legendární figurky Jay (Jason Mewes) a Mlčenlivý Bob (Kevin Smith), prahnoucí po divokém sexu a pomocnou ruku nabídne i černý upovídaný 13. apoštol Rufus (Chris Rock). Naopak po krku jí jde trojice výrostků z pekla ohánějící se zručně hokejkami a jeden intrikující rohatý démon Azrael (Jason Lee). Prostě pohodová zábavná podívaná sázející na chytrý scénář a povedené obsazení, která není asi pro každého, ale já jsem se dobře bavil a na konec možná přijde i Bůh.

Škatuláci (2014)

Musím říct, že mám slabost pro animované filmy studia Laika, mají prostě svoje osobité kouzlo. To přesně platí i pro jejich nejnovější počin The Boxtrolls. Tahle strašidelná pohádka je určena, pro malé i velké diváky, kteří mají pro strach uděláno. Děj se odehrává v kouzelném městečku Sýrečkov, kde řádí tajuplní škatuláci. Jediné, co se o nich ví je, že unášejí děti a jedí sýr (což je ještě větší hřích, alespoň pro občany Sýrečkova) a tak je na ně povolán oslizlý deratizátor Archibald Snatcher (jenž má těžkou alergii na sýr). Jeho jediný úkol je zatrhnout noční rejdy démonů z hlubin města a všechny je pochytat. Městské podzemí má totiž svoji skrytou tvář. Škatuláci tu mají svůj útulný domov. Svoje nové útočiště tu našel i malý kluk, kterému říkají Vejce podle nápisu na krabici, kterou nosí, aby zapadl do místní svérázné společnosti. Tihle vcelku neškodní trpaslíci jsou vlastně vcelku hodná stvoření. Jak čas plyne tak kluk jménem Vejce roste, ale i lovci se činí a škatulákům citelně klesají počty. Jednoho dne unesou i jeho největšího kamaráda Rybu a tak se Vejce vypraví na záchranou výpravu na povrch. Dramatická cesta za dobrodružstvím a za odhalením velkého tajemství může začít. Tvůrci nám předkládají poutavý lehce strašidelný příběh, který je plný drobných vtípků a dokáže udržet diváka v očekávání. Prostě malý milý film, který má dětskou duši a je určen pro každého, kdo alespoň trochu odmítli dospět.

Nezahrávej si s ohněm (2012)

Slunné Vánoce nezačnou v Kalifornii pro hasiče Jeremyho Colemana (Josh Duhamel) nijak zvlášť dobře. Shodou okolností se připlete k dvojnásobné chladnokrevné vraždě a sám je během ní postřelen. Jako jediný přeživší, řádění gangu skinheadů, je korunním svědkem v procesu proti jejich vůdci Davidu Haganovi (Vincent D'Onofrio) a aby ho policie ochránila před zastrašováním od nebezpečného sociopata, je umístěn do federálního programu na ochranu svědků. Starému mládenci se tak změní ze dne na den celý jeho dosavadní život. Novým přechodným domovem se mu stane New Orleans a překvapivě tu kromě bezpečí najde i životní lásku. Nájemní vrazi jsou mu však na stopě a tak bere hrdinný hasič do rukou spravedlnost. Musí ochránit nejen sebe, ale hlavně své blízké, nad kterými visí Damoklův meč msty šíleného neonacisty. Cvrkot z povzdálí kontroluje polda z vesnice, poručík Mike Cella, kterého hraje, protože všichni musíme platit složenky, unavený Bruce Willis. Vše se přímočaře sune k nevyhnutelnému předvídatelnému ohnivému finále. Vcelku slušně obsazená, průměrná, lehce patetická krimi, která se nebojí násilí.