• Krátkometrážní

Chappie (2015)

Takhle tedy ne. Největší problém s N.Blomkampem je v tom, že jeho filmy jsou po designové a trikové stránce tak vyšperkované, že člověk je o to víc naštvaný, když film není tak špičkový i po ostatnách stránkách. Stejný problém jako u Elysia je místy naprosto stupidní a nelogický vývoj děje ruku v ruce s prapodivným scénářem. Né, že by některé nápady nebyly originální a velmi zajímavé, ale zkrátka to nedrží pohromadě. Snímek si půjčuje spousty věcí odjinud, ale nedovede je plně využít. Chappie jako robot je zručně vytvořený, ale neuvěřitelně otravný, co se první poloviny týče a tak člověka ani moc nezajímá jeho osud. Dev Patel a ani Hugh Jackman nebyli ve filmu tolik kolik jsem očekával (i když u Jackmana to ani tolik nevadilo, protože jeho role byla naprosto stupidní a bezcharakterní) a místo nich se Chappie většinu času poflakoval s neherci z kapely Die Antwoord. Ti ačkoli nebyli tak hrozní jak jsem čekal, nepředvedli nic světoborného a jejich product placement rozprostřený po celém filmu zasahující několika jejich písněmi až do hudebního doprovodu nebyl vůbec tak cool jak si asi tvůrci mysleli. Po trikové stránce je to taky ve srovnání s Elysiem ústupek dolů a krom velice povedeného Chappieho si nějakou povedenou trikovou akci jen těžko vybavíte. Překvapivě ani hudební doprovod se od mého nejoblíbenějšího skladatele Hanse Zimmera moc nevyvedl, sice nerecykloval své znělky z Inception či TDKR, ale jeho pokus o něco jiného spolu s nesedícími skladbami od Die Antwoord místy velmi rušil až otravoval. Takže ano kouká se na to hezky, pár vzpomínek to také zanechá, ale díky tolika otravným negativům je to právě tento film jehož letošní návštěvu kina tak lituji. 5.5/10

Píseň moře (2014)

Pohádkově melancholický a barvami hypnotický animák. Mezi nominovanými na oscara je to právě tenhle, který ve vás zanechá krásné vzpomínky na pohádkové prostředí severských zemí zahaleného do odstínů barev v animovaném filmu dosud neviděných. Kouká se na to krásně. Je to sice pohádka s jednoduchým příběhem, ale tak uhranující a svým způsobem neokoukaná, že roztají i mnohem odrostlejší části publika. Animace sice není kdovíjaká, její struktura je podobná mnohem starším animovaným dílům, ale co se týče krezeb a využití barev je velice originální a poutavá. Hudba doprovázející film už jen nádherně dokresluje celkový dojem až k 8/10.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Skvělý akční výplach. James Wan nemění zajetý styl a pokračuje v našlapanosti předešlých Linových zářezů. Změna režiséra tak není ani moc znatelná. Jediné pozorovatelné rozdíly jsou v rozdílném snímání. Minimalistické záběry na oči či vypjaté situace a temnější filtry. Hlavní změnou k horšímu je ovšem velice chaotické snímaní akčních scén. To ani tak nevadí u automobilových honiček, ale u bitek tělo na tělo už je to problém. Občas se v tom vážně nedá orientovat a kamera bývá i dost rozmazaná. Kameraman se to sice snažil vykompenzovat nápaditými záběry, ale i přes to je to vyloženě kvalitativní sešup. Další nepěknou změnou je vyřazení Dwayna Johnsona ze základu týmu. Toho je ve filmu opravdu málo a i když jeho celková čtvrt hodinka stojí za to, tak to skutečně není dost a ve filmu schází. Ani Jason Statham nedostal tolik prostoru kolik by zasluhoval. Ano, je to ten nejlepší záporák z celé série, má nejlepší úvodní scénu ze všech výplachových filmů, co jsem kdy viděl a když je na plátně, tak je o zábavu postaráno, ale i přes to všechno bych ho na plátně chtěl víc. Za to vedlejší role Kurta Russella byla dobře vytěžená a moc se těším na jeho účast v dalším díle. Co se týče dunícího soundtracku, krásných holek v promočených plavkách, debilních sebeshazujících proslovů Vina Diesela a nařachaných hlášek v každé druhé větě, tak to tu stále zústává a je toho snad ještě víc, než kdy dřív. Velmi mile mě také překvapilo srdceryvné rozloučení se zemřelým Paulem Walkerem. To je opravdu taktní a krásně dojemné. Jeho scény ve kterých má digitálně upravený obličej jsou také zdařilé a pokud bych nevěděl o jeho osudu a dopadu na tento film ,tak bych tyto scény ani nezaregistroval. Nakonec se tedy jedná o pořádnou přes dvě hodiny dlouhou čistou akční zábavu po jejímž konci budete chtít ještě víc. Negativa mi nedokázala shodit úsměv ze rtů po celou stopáž a tak těch 7.5/10 je naprosto jasných.

Zabij mě třikrát (2014)

Hravá australská gangsterka. Scénář sice občas zaskřípe, ale díky úžasné režii, naspeedované kameře a slušnému soundtracku to ani tak nevadí. Hlavním tahounem je samozřejmě přesně padnoucí Simon Pegg coby charismatický nájemný zabiják Wolf. Pegg konečně dostal trochu jiný styl role, než dostává normálně a vyhrál si s ní na výbornou. Zbytek herců je pro mě neznámých, ale nikdo nepředvedl vyloženě zlý výkon, krom velmi prkenného L.Hemswortha, který moc hereckého talentu nepobral. Akce je tu tak akorát a je velmi dobrá a náležitě krvavá. Na poli hodinky a půl se jedná o opravdu svěží podívanou, která pobaví a příběhem nejednou překvapí. 7.5/10

Power/Rangers (2015)

Skvělý krátký film. Kdyby takhle vypadal celovečerní film Power Rangers, tak bych se na to dokonce těšil. Už to není ten infantilní dětský seriál s hrůzostrašnými triky, ale velice působivé temné sci-fi s čímsi, co vcelku připomíná příběh. Autoři tohoto snímku si s ním opravdu vyhráli, herci sice nejsou prvoligoví, ale uhráli to bez problémů. Triky jsou bravurní, najdeme zde spoustu odkazů na jiné sci-fi filmy, jako jsou Minority Report nebo Blade Runner. Akce je také solidní a celkově film vypadá velmi draze, mnohem víc než nejspíš skutečně je. Snad se toho nějaký hlavoun v Hollywoodu chytí a dostaneme konečně temnější verzi tohoto nostalgického dětského seriálu. 7.5/10

Hříšný tanec (1987)

Naprostá oddychovka, která ani po tolika letech neztrácí dech. Trvalo mi douho než jsem se k tomuto "revolučnímu" snímku na poli romantických filmů dostal. A nyní už naprosto chápu proč je právě tento snímek u žen stále tak oblíbený. Není to jen ohromným životadárným kouzlem Patricka Swayzeho, který je zde opravdu ohromný, ale určitě také ničím vyjímečnou postavou Jennifer Grey, která nic moc neumí, není nijak krásná a přesto si ochočí největšího alfa samce široko daleko. Dále mě zaujalo, že zde všichni zúčastnění vypadají jako reální lidé, nejsou nějak příliš nalíčení nebo abnormálně krásní. Zápletka je sice jednoduchá a naprosto předvídatelná, ale to zážitek ničím nekazí díky výborným hudebním číslům a i v dnešních dnech výbornému soundtracku. Film za těch sto minut krásně uteče a naštěstí si stále drží jakés takés tempo, takže ani konec není natahovaný. Není to nejlepší romantický film všech dob, ale díky několika opravdu nezapomenutelným scénám si místo v řadě těch nejoblíbenějších rozhodně zaslouží. 8/10

Defective Detective (2012)

Ničím neurážející krátky animák, který si střílí z detektivních zápletetek a vyhrává si s líbivou animací. Kdo neuvidí o nic nepřijde, protože už teď si říkám, proč jsem na takovou blbůstku vlastně koukal. 5.5/10

Alois Nebel (2011)

Skutečně promarněná příležitost. Mohlo se jednat o jakousi revoluci ve tvorbě animovaných filmů u nás, ale bohužel i přes naprosto špičkovou a dechberoucí animaci se spoustou nápadů a neokoukaný vizuál se tento snímek tvůrcům rozpadá pod rukama a to díky naprosto úděsnému scénáři. Člověk má pocit, že na tak poměrně krátkou stopáž se ve filmu dějí věci hodně pomalu a zároveň zkratkovitě. Tendence a vztahy postav nejsou dost často vysvětleny a tak jen divák tápe, kdo to vlastně je a proč dělá to, co dělá a bohužel ani po konečném vyvrcholení jsem příliš netušil, co to mělo vlastně znamenat. Výsledná myšlenka žádná a jen spousta otázek nakonec. Zamrzí to o to víc, protože je na tom vidět opravdu kus dobře odvedené práce, účást spousty dobrých herců, výborná hudba, ale ve finále je to stejně v podstatě k ničemu. 5/10

The 87th Annual Academy Awards (2015) (pořad)

O třídu lepší než předešlý ročník. I přes opravdu dlouhou stopáž se spousty reklam jsem se při živém sledování skutečně bavil a to díky naprosto brilantnímu moderátorovi. Neil Patrick Harris se s tím popral se ctí a každý jeho výstup stál za to. Obzvlášť skeč ve slipech inspirovaný oscarovým snímkem Bridman či neustálé utahování jak z herců tak akademie. Bylo by sice lepší víc výstupů N.P.Harrise namísto přílišných hudebních inscenací nebo některých slabších pasáží programu, ale i tak probdělé noci vůbec nelituji a jsem jen rád, že akademie konečně ocenila i tak neobvyklé snímky jako je právě Birdman a Grandhotel Budapešť. 7.5/10

Hostina (2014)

Milá krátkometrážní záležitost. Disney zkrátka umí hrát na city a zde to jen potvrzuje. Sledujeme zkrácenou verzi života jednoho pejska, který se né a né smířit se změnami,které nastanou až si páníček najde paničku. Animace není nějak detailní či triková, velmi mi připomínala animáky z 50.let, ale tady naprosto plní svůj účel a krásně vystihuje danou atmosféru. V prvních dvou třetínách je to pouze roztomilé, ale v té poslední mě to dojalo tak, že si tu čtvrtou hvězdu rozhodně zaslouží. 7.5/10