Tahle země není pro starý (2007)

Kdyby byl konec více uzavřený a ne tak pozvolný, dal bych možná 5*. Takhle jsem po naskočení titulků byl tak akorát naštvaný. Z čeho tento film ale těží a v čem je skvělý, jsou jeho herci a jeho chladnokrevnost. Tommy Lee Jones je asi nejklasičtější šerif, jakého si lze představit a Javier Bardem je jeden z nejdrsnějších villainů, co se kdy na plátně objevil. Byl by hřích koukat na No country for old men v dabingu, a to kvůli Bardemově až hororovému hlasu. "What is the most you've ever lost in a coin toss?".. "Look, I need to know what I stand to win." "You stand to win everything. Call it!"

Zodiac (2007)

Film, který se odehrává mezi roky 1969 až 1990 a přitom působí tak plynule, se jen tak nevidí. Z hlediska filmařiny se jedná opravdu o skvost. Zvládnout tak elegantě a přehledně zakomponovat tolik informací a postav, do ani ne tříhodinového snímku, je hodno obdivu. I výběr herců se povedl. Jake Gyllenhaal mile překvapil tím, jak zvládl svou vážnější roli. Z hlediska zábavy už na tom ale Zodiac není tak dobře. Nebýt toho, že se jedná o film podle skutečné údálosti, ztratil by snímek na půvabu a vážnosti. Ale právě to, že se jedná o jeden z nejznámějších nevyřešených případů, dělá ze Zodiaca film, na který stojí za to se podívat.

Moon (2009)

Herecký výkon Sama Rockwella a hlas Kevina Spaceyho jako 'smajlíkového' robota je pro mě to nejlepší na celém filmu. Čekal jsem, že psycho, stejně jako mentální stav hlavního hrdiny, bude gradovat. Místo toho je psycho ještě před polovinou úplně utnuto a stává se z toho jen obyčejné drama, což je podle mě škoda. Vizuální podívaná je to ale hezká a to se u sci-fi cení. Námět pravděpodobně není originální, ale já ještě nic podobného neviděl - snad jen Oblivion, ale ten je novější. Celkově si to ty 4* zaslouží.

Vlk z Wall Street (2013)

Kdykoliv někoho slyším říkat: "Hmm, Wolf of Wall street byl fakt dobrej film, ale moc dlouhej..", mám chuť mu utrhnout hlavu! Idioti, co neznají Scorsesův styl, by se už nikdy neměli koukat na nic jiného než na Ulici. Film jsem viděl před více než měsícem, ale pořád si ho celý pamatuju - takže o 5* už nemám nejmenších pochyb. A scény po užití lemmon ludes patří k nejvtipnějším, co jsem kdy ve filmu viděl. "I'm sure. Good luck on that subway ride home to your miserable ugly fuckin' wives. I'm gonna have Heidi lick some caviar off my balls in the meantime."

Na hraně zítřka (2014)

Edge of Tomorrow má daleko víc co nabídnout, než jen akční scény. Jde hlavně o námět a scénář, který je bezchybný. Zmínil bych, že tvůrci filmu si s hlavní otázkou (tj. kolik dní byl vlastně Cage ve smyčce) poradili doslova s grácií - neodpověděli na ní, a tím pádem žádný kritik nemůže napadat film argumenty typu: Po určité době by se z neustálého opakování jednoho dne zbláznil; za takovou dobu by se z něj nemohl stát supersoldier, atd. Co se efektů a vizuální stránky filmu týče, patří Edge of Tomorrow k tomu nejlepšímu, co se dnes dá najít. Tak přehledné a promakané boje se jen tak nevidí. Je to zkrátka prototyp filmu, na který se vyplatí jít do kina - skvělé efekty, zvuk i atmosféra. Na závěr musím ještě vychválit hlavní herecké duo. Tonda vypadá o 20 let mladší, než kolik mu ve skutečnosti je a hraní mu jde pořád stejně skvěle. Do Emily Blunt jsem se v průběhu filmu zamiloval a to nejen kvůli jejímu hereckému představení... Dovoluji si zařadit Edge of Tomorrow vedle sci-fi velikánů jako je Matrix nebo Star-Wars. Až o tak nápaditý a velkolepě zvládnutý film se jedná. "What I'm about to tell you sounds crazy. But you have to listen to me. Your very lives depend on it. You see, this isn't the first time. And we've had this conversation."

300: Vzestup říše (2014)

Chtít od 300 něco víc než krvavou řežbu by bylo absurdní. První díl měl lepší atmosféru, boje a hlavně hrdinu. Ve dvojce to dotahuje Eva Green, která předvedla opravdu solidní výkon. Boje byly dost nereálné (ne že by v jedničce byly boje reálné, ale nebyly alespoň fyzikálně nemožné), ale originální a epické - slow mo' scény opravdu stojí za to. Film vypadá kolikrát víc digitálně, než hraně a krev stříká jaksi divně, i tak se ale jedná o vizuální orgasmus. Abych to shrnul: Jestli se vám líbila jednička, dvojka určitě nezklame, ale Gerard Butler je Gerard Butler... "Hold nothing back! Seize your glory!"

NON-STOP (2014)

Jelikož Liam Neeson patří k mým nejoblíbenějším hercům, tak jsem se na Non-stop dosti těšil. Námět filmu nemá až tak velký potenciál, ale až na hlavní důvod, proč se padouchové snažili unést letadlo, bylo všechno dobře zvládnuté. Badass Liam je v tomhle filmu dohnán až do trochu kýčovitých úrovní, ale bohužel i tak musím konstatovat, že se mi jeho role i výkon líbily. Je sice blbost, aby byl air marshal člověk, který nesnáší létání, ale scénáristi asi potřebovali udělat film nějakým způsobem zajímavější. Celkově mě ale Non-stop bavil, ničím nenaštval a příjemně jsem si odpočinul. 7/10

Lola běží o život (1998)

Od začátku jsem čekal strhující konec, ale nic takového jsem nedostal. Lola, s jejími zelenými kalhotami mě celý film vytáčela. A scény, kdy běhá bych nejradši vymazal, stejně tak animované scény. Hlavní pointa, že každé i sebemenší rozhodnutí mění všechno ostatní, nedávala vůbec smysl. Možná jsem jakýsi jiný, skrytý význam, kvůli kterému má film tak vysoké hodnocení, nepochytil, ale podle mě to byla spíš pěkná blbost.

Robocop (2014)

Zápletka MechanickéhoPoldy je naprosto irelevantní a popravdě nedává moc velký smysl. Film jsem viděl před týdnem a nedokážu si vzpomenout, proč vlastně Robocop dělal to, co dělal. Záporácká firma v podstatě neudělala ani nic zlého a finální část filmu mi tím pádem připadala nadbytečná. Musím ale uznat, že film jako takový je to fešný. Oblek inspirovaný Crysis je opravdu parádní (sice nechápu, proč při každém pohybu zavrže na 200 metrů daleko, ale to je asi vedlejší). Boje jsou uspokojivé, stejně jako herecké výkony. RoboCop je dobrá oddychovka, jejíž námět má ale daleko větší, nevyužitý potenciál. Tak snad se za dalších třicet let dočkáme lepšího remaku.

Hačikó - příběh psa (2009)

Hachi je film, který by mohl mít jen 5 minut a obsahově by nebyl o nic chudší. Celých 89 minut je mířeno na divákovy city a u mě... To zase fungovalo! Richard Gírů a Hachi jsou dvojka, u které máte pocit, že se jim nic nemůže stát a přejete jim jen to nejlepší. A pak to přijde. Od onoho momentu až do konce filmu a ještě dál jsem brečel jak malý kluk. Je sice pravda, že kdybych sám neměl psa, tak by mě to pravděpodobně vůbec nedojalo, ale takhle jsem musel jít po konci filmu toho svého obejmout a říct mu, že tu pro něj budu. Ach jo, jsem cíťa.