Za svůj lid: Zvolení Baracka Obamy (2009)

Je sranda sledovať, ako niektorí ľudia dávajú bez rozmyslu 4-5* výkalom z Fox News a Tea Party, ale akonáhle sa objaví normálny, i keď trošku pro-Obamovský dokument (ak sa to tak dá nazvať), majú plnú hubu hlúpych rečí. Rád by som počul jediný racionálny argument voči tomuto dokumentu. Pre mňa je detailným a živým priebehom kampane jedného kandidáta, ktorý je predsa tak trocha iný. Nechcem hodnotiť Obamu, ani jeho politiku a už vôbec nie Spojené štáty ako také. Hodnotím tento dokument. A ten sa mi páčil teda veľmi.

Chaplin (1992)

Prekrásny životopisný snímok prekypujúci známymi tvárami. Robert Downey Jr. podal svoj životný výkon (nech už si robí v súkromí čo chce). Nikdy som nebol veľkým fanúšikom Chaplinových filmov, ale teraz, keď vidím, že za tým čaptajúcim nemým trampom je skutočný príbeh, na jeho tvorbu sa od teraz pozerám inak. Vďaka za to, páni!

Šest vražd stačí, maminko! (1994)

Strašne nevyužitý potenciál. Ako zo strany námetu, tak hercov. Škoda, že je Waters úchylný fušér. Ten film mal naviac.

When the Daltons Rode (1940)

Tieto (pred)vojnové westerny sú super. Krátka stopáž, jednoduchý príbeh, kopec humoru a šialené strielačky. Aj to moje hodnotenie je adekvátne prestrelené. Ale film určite stojí za videnie. Najmä kvôli druhej časti.

Pozemšťané (2005)

Určite veľmi silná téma. Dokument bol silný a priamočiary. Ukazoval to najhoršie, čo sa zvieratám robí. Či už pre jedlo alebo pre kožu. Po skončení som sa zamyslel a je mi ich ľúto. Ale vegetariána to zo mňa nespraví. Sorry

36. komnata Shaolinu (1978)

Nevyrastal som na tom. Videl som to po prvý raz, keď som mal 23 rokov. Šaolínske filmy nemám príliš v obľube. Ale svojvoľne som sa nechal unášať tou jednoduchosťou a zároveň umením. A že bez tréningu by to nebolo ono? Veď práve preto tam ten tréning bol. Určite top vo svojom žánre.

Noční šichta (1996) (TV film)

Uau, skutočne uau! Takto skvelo už som sa dlho necítil po filme. Kde začať...keď sa u nás doma v 93om formovali nové republiky a my sme začínali objavovať čo to je západná televízia, v USA boli naplno rozbehnuté late night shows, za ktoré obdržali ich protagonisti milióny (už v tej dobe!). Pre mňa, ako človeka, ktorý vyrastal na Lenovi, O'Brianovi, Lettermanovi a ostatných a dodnes ich žerie, je film zhmotneným snom. 90 minút nahusto natlačených zákulisných ťahov a informácií, aby boli čo najzrozumiteľnejšie podané. Ten film má takú hustotu, že som si ho chcel po skončení pozrieť ešte raz, lebo nech dáva divák akýkoľvek pozor, všetko sa vstrebať nedá. Ide však o veľmi špecifickú tému a človeku, ktorý nesleduje dianie okolo late night shows bude zvláštne, ako dôležité je začínať svoju show o 11:45 miesto 11:30 a kde len o päť minútové posuny padajú hlavy vo veľkých korporáciach a hosti odchádzajú zo svojich show a štúdiám miznú milióny dolárov. Betty Thomas si ma získala už komédiou o Hawardovi Sternovi, ale len tu ma utvrdila, že látke skutočne rozumie a vie rozbehnúť na place taký kolotoč, že je niekedy ťažké držať s hercami tempo. Herecky nemám čo vytknúť. Chlapci stvárňujúci Jaya a Davida si urobili poctivo domáce úlohy, napozerali si ich show a perfektne sa do nich vžili. Veľké plus patrí Kathy Bates, ktorá tiež chytila svoju príležitosť za pačesy a nechala tam dušu. Úprimne jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl.

Ninočka (1939)

Greta bola vynikajúca. Jej agentka, ktorá je bez akýkoľvek citových prejavov vychovaná režimom, vhodená do kapitalistickej Ameriky, aby sa neskôr zaľúbila a objavila v sebe skutočného človeka, mi chvíľkami pripomínala Sheldona Coopra z BBT. Škoda toho hereckého pádu. Originálna romantická oddychovka, ktorá je na svoj vek narodenia ešte v kvalitnej miere vtipná. Táto látka by v 50-tych rokoch už taká vtipná nebola, že.

Fall Of The Republic: The Presidency Of Barack H. Obama (2009)

Nemám rád konšpiračné dokumenty, ale tento ešte nepatrí k tomu najhoršiemu. Poďme sa bližšie pozrieť na týchto všeznalcov: Jesse Ventura? Bývalý wrestler a kandidát Reformnej strany, ktorá nie je nič iné ako populistický a oportunistický centrizmus v priamom prenose? A čo tí ostatní "talk show hosts" o ktorých ste v živote nepočuli? A čo znamená, keď dajú bezdomovca pred knižnicu s Bobom Woodwardom, Ústavou USA a Wilsonovým životopisom (kvôli nezaujatosti) a pod neho napíšu "researcher"? To znamená čo? Že číta knihy? Super. A prirovnávať USA k Sovietskému zväzu? A že sa na verejnosti Republikáni a Demokrati osočujú a v skutočnosti sú kamaráti? A v ktorej demokratickej krajine to tak nie je?! A povedať, že USA ovláda skupina oligarchov? Som si plne vedomý, že vláda spojených štátov drží Lincolnov odkaz a slúži "of the people, by the people, for the people". Ale podľa určitých merítok sa dá USA považovať za najväčšiu demokraciu na svete, čiže je prirodzené mať nepriateľov. Ale prečo ľudia v tomto dokumente nedali jeden návrh na zmenu? Prečo ich nie je vidieť vo verejnom živote? Prečo nekandidujú na verejný úrad? Je ľahké schovávať sa v pivnici niekde v Idaho Falls a vykrikovať. A že všetkým ide o peniaze? What else is new? Nikto vás nenútil, aby ste v Obamovi videli čierneho Mesiáša. Tak vám treba. A rozčúlený a nestabilný Boehner (ktorý je teraz Speaker of the House a je častým terčom posmechov) a šialená bábka Tea Party Michele Bachmann mi naozaj neprídu ako fundovaní ľudia čo sa týka akejkoľvek oblasti. All in all, hodnotil som len tie oblasti, ktorým rozumiem a ktoré sledujem. A u tých ostatným ma autor aj tak nepresvedčil svojimi argumentami. Takže aj toto dielko považujem za výplod ľudí okolo Fox News, ktorí chcú jednoducho šíriť zlobu bez akejkoľvek pridanej hodnoty.

Carlos (2010) (TV film)

V prvom rade klobúk dolu pred Ramírezom, ktorému sa podarilo udržať ma pri živote a v napätí celých šesť hodín aj vzhľadom na to, že ani príbeh Carlosa a ani tento seriál tých šesť hodín neutiahne. Každý diel minisérie má svoje 'ups' and 'downs'. Našťastie tie 'ups' prevyšovali (za jeden spomeniem prepadnutie hq OPEC-u). Tri hviezdičky dávam len tvorcom za tú drzosť zbytočne tento príbeh naťahovať.