Jan Žižka (2022)

Vzhledem k tomu, že se o mládí Jana Žižky lautr nic neví, lze  klidně natočit i takovouhle poněkud drsnější romantickou pohádku. Ale nakonec proč ne. Děj je docela akční, dá se u toho vydržet. Ben Foster mi jako Žižka moc neseděl - on má takový "vyplašený" pohled, představoval bych si většího drsňáka. Pěknejch holek tady taky máme haldu, nevím, proč v roli Kateřiny musí být takhle nevýrazná jolka až z Austrálie. No, a ty bojové scény někdy působily lacině, hlavně tím, že se vždycky řezalo mezi sebou jen pár lidí.

Bledé modré oko (2022)

Docela zajímavej případ, Bale excelentní, ale táhlo se to neuvěřitelně - chtělo to trochu prostříhat.

Menu (2022)

Začalo to slibně, ale pak se to trochu utopilo v nelogičnostech. Ralph Fiennes byl docela démonickej, Anya sexy, Hoult naprostej magor.

Špion, který mě miloval (1977)

Upřímně nechápu, proč tu někteří píší o Barbaře Bach jako o nejkrásnější Bondgirl. Tahle zubatka s opičí tlamičkou mě zvláště po mlaďounké Jane Seymour a Britt Ekland vážně nezaujala.

Král psanec (2018)

Kdo by to byl řekl, že po dvaceti letech po velkolepé romantické Gibsonově polofikci to bude zrovna Netflix, který nám přinese trochu té opravdové skotské historie. Velmi povedený film s dobrým obsazením v čele s Pinem, oblíbenou Florence Pugh, nepostradatelným Jamesem Cosmem a skvěle bestiálním Aaronem Taylor-Johnsonem v roli Douglase. Trochu mě mrzí, že se tam aspoň na chvíli neobjevil živý Wallace, ale asi to tak mělo být.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Zase jsem nevydržel a na milióntou reprízu se podíval - a pořád se mi to líbí. Některé hlášky jsou nesmrtelný - "pěkná čtyřka z dusíku", "Hujer, metelesku blesku", "Hliník se odstěhoval do Humpolce" atd. S+S humor je tu znát a navíc se tu v menších i větších rolích mihne řada herců z DJC. Dodnes nechápu, jak si tam na zeď mohli prosadit Komeskýho místo Husáka...

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Docela zajímavě pojatý origin Krakonoše s několika sympatickými postavami - především roztomilou Leonou Skleničkovou, Honzou Nedbalem (s poněkud delším vedením) a kupodivu i Ondřejem Sokolem. Jen toho Krakonoše bych si představoval poněkud energičtějšího. Libuščina matinka působila tak nějak mimo sebe - zcela bez výrazu - a jelikož ji hrála Slovenka, nadabovala ji zřejmě nějaká neherečka, znělo to fakt jako recitace retarda.

The Gray Man (2022)

Natočit s megarozpočtem béčko, to je taky umění. Naštěstí to trochu dorovnala demolice Prahy. Ale scéna v letadle, to byla fakt parodie...

Píseň pro Rudolfa III. (1967) (seriál)

Seriál mi leta unikal - když ho dávali v premiéře, byl jsem moc malej a ani později jsem si na něj čas nenašel. Tak jsem se rozhodl to napravit a koupil ho letos na DVD. A byla to dobrá koupě. Ta primární zápletka je sice primitivní - křeslo, ve kterém se sní - ale to, co z toho v každém díle vypadlo, bylo fajn. Darka Vostřela, který byl na začátku protivnej jak únorová činže, posezení změnilo v laskavého tatíka. Skvěle mu sekunduje trochu přestárlá středoškolačka Janžurka, uchoidní Hrzán, Stella Zázvorková (u ní mám dojem, že mezi 40 a 70 lety se vůbec nezměnila) a dva hoši z jatek, kteří mají v každém díle stěžejní role - jenom maželka je většinou trochu upozaděná. Seriál vznikal v relativně svobodné době, kdy bylo možné angažovat i několik hvězd, pravda, evropského formátu, a čiší z něj radost, až do "okamžiku zlomu", kdy Rusáci udělali naší zemi škrt přes rozpočet a bylo po ptákách. Díky tomu se ze seriálu stal takový doklad doby... Největším přínosem je samozřejmě spousta písniček v podání našich tehdejších hvězd - Marty Kubišové, prcka Neckáře v dobách jeho největší slávy (z vyprávění své mámy vím, že některé její kamarádky mu chodily na Kavčí Hory vzdychat pod okna paneláku, kde bydlel, s tím, že ho aspoň na chvilku zahlédnou), ušatý Kája, excelentní Laďka Kozderková, Pilarka a v neposlední řadě tehdy mladá a sympatická (!) Helena Vondráčková - kouzelná v posledním díle na motivy povídky Raye Bradburyho, kde pěje oslavný song na diktátora v šatech s velikým hákáčem (i když znázorněným po buddhisticku). Nezapomenutelný kriminálník Karel Hála a Beale Street Blues s textem E. F. Buriana někdy z 20.let. I přes určitou naivitu pořád velmi svěží dílko.

Sugarlandský expres (1974)

Docela zajímavá, i když dnes už "historická" road movie. William Atherton v době, kdy ještě nebyl tím odpudivým novinářem z Die Hard, a vcelku nepříliš sympatická "štětkoidní" Goldie Hawn. Fakt nechápu, jak si to představovali - zblázněj celej stát, jde po nich halda policajtů a oni si myslí, že jen tak mýrnix-týrnix vymění policajta, kterýho drží jako rukojmí, za dítě a odjedou středem? Docela naivní.