13 duchů (2001)

Úprimne, je to hovadina. Ale zas na druhej strane, celkom zábavná hovadina. Čo však pri takých filmoch nenávidím, je vždycky nejaké decko, ktoré robí čo sa mu chce, stratí sa, a potom ho hľadajú a ach joj ach jaj, do toho stále kecá nejaká černoška, že za toto bude chcieť príplatok a celé hororová atmosféra je v keli a ostáva sa mi už len tom nájsť nejaké záchytné body na ktorých by som sa mohol zabaviť. Ide to však ťažko.

Orphan (2009)

Veľmi pekne spracovaný film. Všetko tu malo svoju súvislosť, až na pár drobností sa nič nevymykalo logike a ku koncu do seba všetko pekne zapadlo. Režisér, o ktorom som priznám sa, zatiaľ nič nepočul nám nachystal výbornú zmes atmosféry, a napätia. Hlavná hrdinka si svoju úlohu splnila dokonale a myslím, že by sa na to asi nikto iný lepšie ani nehodil. Rozhodne odporúčam, film nie je ani náročný na pochopenie a ani nejak extra strašidelný. Ešťe by som to slovko horor skôr nahradil slovkom mysteriózny.

Zrcadla (2008)

Klasický horor z ešte typickejšieho prostredia spálenej budovy s normálnymi hercami a celkom príjemnými hereckými výkonmi. Filmík čo ani nejak extra nevystraší, ani nejako extra nenadchne ale na druhej strane ani nesklame, proste klasická zábava na piatkový večer pre spoločensky nenáročných ľudí. Zaujímavá atmosféra, prvky gradácie v tretej štvrtine filmu a asi jedna lakačka. Odporúčam slané pukance a ovocný džús.

Resident Evil: Odveta (2012)

S Residentom to ide dole vodou, nie prudko, ale pomaly. Anderson jasne dáva najavo, že mu dochádzajú nápady, ale akoby tomu sám nechcel uveriť, a výsledkom sú často už opozerané scény z RE Afterlife alebo proste fakt, že Alice napriek strate svojich schopností sa správa tak akoby ich mala ešte viac ako v RE Extinction. Kladne však hodnotím 3D ktoré je ako vždy nadštandardné a prvé zábery filmu sú priam epické (tak ako aj tie posledné). Čo však vyčítam už dlho je zas ten Star Wars efekt, alebo 300 vojakov Umbrelly ktorých zlikvidujú za tri minúty štyria ľudia (a len s dvoma zásobníkmi). Takže zas som skončil pri troch hviezdach, a nepomohli tomu ani Leon S. Kennedy, ani z ničoho nič respawnovaná Michelle Rodriguez a dokonca ani ďalšie nakúkanie do priestorov nadnárodnej firmičky Parazól korporejšn :)

Ďábel (2010)

Chýbala tomu akcia, v konečnom dôsledku sa tam vlastne nič nestalo, len sem tam sa niekto zakalil, a to aj tak takou smrťou ktorá asi najviac poteší rozpočet filmu a nie diváka. Vizuálne efekty takmer nulové, a to isté by sa dalo povedať aj o zábave, takmer žiadna. Škoda, malo to dobrý potenciál. Osobne by som upravil označenie filmu, toto nie je horor ani pre najväčšieho strachoputa. Ale nesmiem zas uprieť celkom peknú atmosféru ktorá zázračne dodala snímku šmrnc a tri hviezdy. Ak by som mal však poradiť, pustite si radšej niečo aj s akciou. Napríklad Grave Encounters.

Insidious (2010)

Na pár nocí mi tento film dal celkom slušne zabrať. Insidious je aj v tom výnimočný, že pár vecí odprezentovaných je teoreticky možné uskutočniť. Veci ako Lucidné snívanie či aktívne bdenie sú možné ale neodporúčam sa s nimi zahrávať. Síce nebude vás naháňať čert a ani duše zosnulých to nebudú tancovať na celkom pekne vybratý soundtrack, ale vážne sa môže stať, že sa nemusíte zobudiť. Tento snímok však našťastie nič nespraví, len jeho skvelé gradujúce napätie ma nenechalo kľudným. Už dávno som si tak dobre neoddýchol. Horor ako má byť.

Constantine (2005)

Celkom podarený snímok. Samotná príbeh a s ním spojené udalosti sú logické a len umocňujú atmosféru tajomna do ktorej sa dá ľahko vkĺznuť. Výborne prepracované efekty a najmä postavy. Keanu Reeves si odviedol svoju prácu dokonale a to nehovorím o charizmatickom Satanovi, ktorého krátka úlohy by si vyslúžila Oskara. Dojem s filmu mám veľmi dobrý a vrelo ho odporúčam každému. Téma náboženstva je tu dobre vyvážená a podávaná postupne, takže nemusí hroziť to čo sa stalo pri snímke Book of Eli.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Naozaj výborná séria ktorá je rozhodne bezkonkurenčná čo sa týka deja, postáv a ich vzťahov a samotných efektoch. Darabont nám odvážne odkrýva príbeh o policajtovi a jeho následnom putovaní krajinou nemŕtvych. Nebojí sa experimentovať a našťastie má tu všetko logiku, čo pri takýchto snímkoch vidím len často. Po zhliadnutí prvej série je to veľmi nerozhodne na štyroch či piatich hviezdach. ALE potom prišla druhá séria kde náš milovaný policajt už spolu so svojími kamošmi uviazli na nejakej starej zaprdenej farme a voala - zo skvelej zombiejárne tu máme postapo pokračovanie Dallasu. Logika tu razom stratila na význame, akcia v jednej 45 minútovej časti mala asi 10 minút a postavy začali riešiť všetko to čo by divák práve nechcel. Našťastie to zachránil posledný diel druhej série a jak môžem aj trochu s obavami čakať na trojku. Po dlhom rozmýšľaní predsa len hodnotím štyrmi hviezdami. Aj keď naozaj si to zaslúži ?

Deník mrtvých (2007)

Čo povedať, nech to pozerám jak to pozerám, ako fľaša Kopaničiarskej po pive ... nesadlo mi to. Herci ponúkali nepresvedčivé výkony, na samotných zombíkoch mi vadilo slabé maskovanie a nepresvedčil ma ani samotný dedo Romero vo svojej hereckej úlohe. Tých pár vtipov čo odzneli tiež akosi prešli mimo mňa, ale nesmiem však uprieť celkom slušnú gradáciu deja, ktorá si však v závere, aspoň podla mňa vybíja zuby na hranej vážnosti čo do takýchto filmov nepatrí.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Zmiešané pocity. Neviem či sa mám radovať alebo lamentovať nad odfláknutím, ale skôr to druhé. Kvalitné 3D nie je všetko. Toľko chýb či nezmyselných náhod som hádam ešte v žiadnom filme nenapočítal. Samotný dej ešte ujde, celkom sa mi páčila atmosféra pochmúrnej väznice, či samotná akcia na nasledujúce udalosti. Bonusom mala byť síce čudne zakomponovaná herná postava, ale čert to ber. Hráčom RE série sa určite páčila. Znova však ku koncu dochádza dych a nové nápady na akciu sú skôr tupé, než zaujímavé.