Sicario 2: Soldado (2018)

Jedna z nejlepších věcí roku 2018. Škoda, že ten konec se nějak zapletl a nestihnul se rozplést. Vlastně vše ve filmu zůstane nezodpovězeno, začátek filmu jako by už neexistoval (pokud jsem dával dobře pozor, veškerá úvodní zápletka se odbyla jednou větou), následky činů hlavních hrdinů se neřeší, boss kartelu jehož dcera je výraznou postavou filmu není ani jednou na scéně. I tak to ale mělo koule, akční scény bez chybyčky, testoster level na nejvyšší úrovni, Josh Brolin strašně libovej, Del Toro klasickej vysokej standard. Pobavil jsem se.

Přání smrti (2018)

Konečně. Konečně Willis neúčinkuje v nějaké odpadní produkci 50 Centa, kde se mihne na 20 minut v nějaké trapné roli. Evidentně umí pořád zahrát badasse, pořád mu to jde věřit a pořád je to zábava. Skoro jako bych koukal na něco lepšího od Willise z devadesátek. Já doufám, že zůstane na této správné koleji a natočí pár dalších brutálních badass náloží, kde bude hlavní výraznou postavou. Byla by škoda, kdyby na další roky zapadl zase někam do DVDček v trafikách, která se dostávají zdarma k novinám. Co se mi ještě líbilo bylo, že se film na začátku tvářil jako nějaká gun control agitka, aby to všem podobnejm agitkám na konci ukázalo roztaženou prdel pomocí zlevněného army stolečku s vyskakovacím samopalem za 199 dolarů a několikrát nás přímo pomocí dialogu i nepřímo pomocí policejních houkaček upozornilo, že na reakci na nebezpečí máme jen pár vteřin a policie to nebezpečí na rozdíl od zbraní neodvrátí, protože se k vám dostane až za pár minut.

Predátor: Evoluce (2018)

Nadprumerna komedie ze sveta Predatora. V uvodnich deseti minutach je videt, ze Shane Black tak nejak cti original. Ale pak se to zvrtne v komedii, kdy parta posahancu hazi jednu hlasku za druhou i v momentech, kdy jim lezou streva z bricha. Ke konci to pak na atmosferu a nejake zakony predatoriho universa haze vylozene bobek. Tam kde mel Arnie problemy v dzungli proti Predatorovi s holyma rukama, tam vychrtly hlavni hrdina v pohode bojuje s evolucne vylepsenym Predatorem v uzavrene mistnosti 5x5 metru. Ale celkem to pobavilo

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Cruise je frajer. Jede si to svoje, vytvoril si vlastniho "Bonda" a ja mu to uz 22 let nebo jak dlouho zeru. Vse uz bylo receno. Realna akce, ktera bere dech, je hlavnim hnacim motorem filmu. Nevim pak, jestli to byl zamer, ale libily se mi motivy ci spis narazky na druhy dil - Cruise splhajici po skale, hlas v helikoptere oznamujici "terrain terrain, go up, go up". Celkove paradni zabava. Vlastne si nevzpominam na film s Cruisem, kterej by me nebavil. Tesim se na jeho pristi projekt.

Plán útěku 2 (2018)

Naprosto nehorázná slátanina, do které nechápu, jak se dostal můj oblíbenec Sly a ještě pak Bautista. Má to naprosto šílené vizuální efekty a to tak, že to vypadá vizuálně hůř než nějaké béčko z devadesátek od Paula W.S. Andersona, které je ještě k tomu na rozdíl od Andersonových guilty pleasure pecek značně nevydařené. Na těch vizuálních efektech musel pracovat nějakej fanda After Effects začátečník. Výbuch na začátku vypadá jak nějaká nepovedená videomontáž s low res výbuchem staženým z YouTube zdarma a ještě k tomu zdeformovaným a nepřirozeně průhledným. Střelba z pistolí je pak kapitola sama pro sebe. Evidentně dodělané muzzle flashe, které nesedí světelně k okolnímu prostředí a pistole vůbec samozřejmě "nekopou" (nejvíc je to vidět, když Bautista nastoupí s kulometem a vyprázdní zásobník, aniž by se mu hnula ruka). Evidentně to někdo dělal s tím, že si toho divák ani nevšimne, ale všiml a fakt to film posouvá do bahna. Kromě tohoto extrému jsou samozřejmě příšerní všichni ti neznámí "herci", debilní scénář, nezvládnutá režie (Sly utíká z vězení, po nějaké době utíkání je v nějakém velíně, kde je v dialogu se záporákem, střih a Sly je zpět ve vězeňské lokaci, ze které utekl, kde si dá se záporákem pěstní bitku - evidentně ji prostě rejža chtěl v tomto "atraktivnějším" prostředí bez ohledu na logiku místa, času a posloupnosti děje a do jiného časového úseku ji prostě nacpat nešlo, protože by to bylo logicky ještě horší. Na druhou stranu jsem se ale nějakým záhadným způsobem poměrně bavil nad tou veškerou debilitou a Sly je prostě pořád extratřída, takže jsem se rád podíval na to, co to tam vyvádí. Má tam tu zmíněnou ruční bitku tělo na tělo a pár dalších mini scének, kde je cool. To mi k radosti a dvěma hvězdám stačí.

Labyrint: Vražedná léčba (2018)

Problém těchto teenage ždímaček na peníze z kapesného puberťáků na pokračování je ten, že jsou to "díla", na které člověk po tejdnu zapomene. Tudíž jsem měl problém a to velmi zásadní s "příběhem", protože jsem si prostě už nepamatoval vůbec nic. Nevěděl jsem, proč má hlavní postava až homosexuální touhu zachránit svého šikmookého kámoše. Nevěděl jsem, jaké je vlastně mezi nima pouto. Netušil jsem, proč jsou někteří lidé zlí a co že se to děje v tom hyper opevněném futuro městě. Proč chtěj zabít nebo chytit hlavní postavu a jeho kámoše a kdo je ta mladá čůza z laboratoře. Víceméně hodinu a čtyřicet pět minut se tam dějou věci, u kterých nevím, proč se vlastně dějou. Do toho postavy mezi sebou vedou strašně trapné dialogy, až mi bylo líto některých kvalitních herců, například Barryho Peppera, že je musí pronášet. Problém jsem měl také s tím uvěřit, že ta banda padesátikilovejch preadolescentů jsou badass frajerský hrdinové, co se chtěj postavit ohromný přesile a někoho zachraňovat. Usínal jsem u toho a film dokoukal až napotřetí. Skoro ke konci se to naštěstí trochu rozjede, zemřou nějaké hlavní postavy, což bych u takového teenage béčka s ratingem pro děti nečekal, a koná se celkem kvalitní akce se slušnými efekty. Bohužel v posledních patnácti minutách se autoři snaží lacině ždímat emoce a tu akci tím zase trochu zabijí. Díky solidní akci a úvodní naháněčce vlaku to však na jednu hvězdičku stačí. Za týden na to ale opět zapomenu, tak doufám, že už žádné další díly nevzniknou.

Solo: Star Wars Story (2018)

Tak nejak maji vypadat spinoffy. Neobsahuje to vsechny trademarky, svetelnej mec tu je asi pet vterin a podobne, ale proste to tim Star Warsem smrdi a je celkem svezi to videt z pohledu nekoho jinyho nez princezen, velitelu, elitnich vojaku a top vedeni odporu. Nejvetsi kapo tady byl vicemene undergroundovej sef nalestenyho headquarteru zlodejskyho spolku a pak jeste jeho sef, kterej byl jen na hologramu. Jinak cumime na film, kde jsou hlavni hrdinove vlastne povl zijici ve spine a bez penez s urcitejma ambicema a dobrodruznou povahou. Tohle bylo fajn. Co me stvalo byla vejska hlavniho hrdiny. Kdyz uz si dali praci s jizvou na brade jako ma Ford (coz se nestalo poprve, kdyz jinej herec hraje mladyho Forda), tak si mohli dat i praci s vyberem vyssiho herce. Ford byl na prvni pohled vysokej a krom Chewieho se koukal na vsechny dolu. Tenhle typek Alden byl v kazde scene viditelne mrnavej a u ramen okolnich postav krome Emilie Clark, ktera je supermrnava. Ale jen drobnej detail. Celkove jde o super popcornovej vyplach.

Avengers: Infinity War (2018)

Osmy nejlepsi film? Csfd se v dobrou prdel obraci. Avengers je ve filmu podobne konzumni produkt na jedno zneuziti jako ve videohrach znacka Call of Duty a jeji single player kampane. Dokonce maji obe skoro stejne podtituly v poslednich pripadech a spolecnou maji i jistou vycpelost. Tak a ted k filmu, jestli se tak da popsat chaoticky preplacany homix, kde uz hrdinove ani nenosi sve ikonicke masky, vcetne Spider-Mana, a kde Hulk neni Hulk a jeho lidska podoba vyuziva Iron Man oblek velikosti hulka (wtf). Prvni Iron Man sel proti proudu a byl to dost svezi pocin, kdy bylo nezvykle, kdyz hrdina neskryval svou identitu a proste sdelil: I am the Iron Man. Oproti tomu Infinity War sveziho neprinasi jic, vse uz jsme nekde videli. Jediny body si film zaslouzi za Thorovu dejovou linku, jeho popichovani se Star Lordem a jeho quest za vyrobou ultra sekyry Peterem Dinklagem. O tom ostatnim nema cenu se moc bavit. Stokrat videny standard, kdy nekteri hrdinove uz za dobu zdimani Marvel Universa dost zestarli. Pri prvnim dialogu Downey Juniora a Paltrowove jsem si rikal, ze takovy geronti kolem padesatky uz prece mlady nemuzou tolik oslovovat a kdyz se na scene objevila Scarlett, tak jako porad dobry, prekecala by me, ale uz taky bylo znat, ze to neni zadna dvacitka, ktera postavi pera vsem pubertakum sexy mrknutim do kamery. Pak mi doslo, ze tenhle film se okate snazi zalibit uplne vsem a neni to jen zalezitost pro zakladni skoly a teenagery. Haranti tu maj kresleny postavicky, cool pubertaka Spider-Mana, pitomy vtipky, kdy Hulkovi nejde bejt Hulkem a podobne, jenze pak film z teto detske noty prejde do dospelejsich tonu a mezi vrascitymy geronty se resi zakladani rodiny, mezi mimozemstany zase zrada milovane dcery, je tu drama, CGI monstrum dramaticky pláče a film se snazi bejt moc seriozni. Dokonce tu obcas tece naka krev a nasazovani oka do prazdne ocni bulvy uz opravdu pro petilety decko co sedelo vedle me v kresle nebylo to pravy orechovy. Tento slepenec se proste pomalu ale jiste rozpada. Emoce tu nefunguji a ani se mnou nehlo, kdyz nejaky hrdina zemrel nebo se jinak vyparil (je tu cestovani casem, tak jak to asi muze v pristim dile dopadnout?). Kdyz Vam pak z tohoto univerza unikne jeden dil, muzete se hodne ztratit. Ja jsem napriklad minul Black Pantera a kdyz v Infinity War naskocili na scenu nejaky high tech cernosi z tajemneho africkeho statu a bylo jim venovano HODNE prostoru, pusobilo to na me uz dost bizarne a ztracel jsem se. Otevrenej konec uz jen potvrdil zbytecnost existence tohoto filmu. Ano, podivam se na druhej dil, pravdepodobne jim jeste prihodim do rekordu trhajiciho box officu nakou korunu, ale tim s Marvelem pravdepodobne v kine nadobro koncim. Tenhle film mi jen potvrdil, ze Batman z DC universa a jeho nepratele jsou uplne nekde jinde a je skoda, ze ho filmove tak dojebavaj kdyz je tam takovej ohromnej potencial (temnej film od Finchera o Viktoru Zsaszovi bych si nechal libit). Takhle uz to proste dal do nekonecna zdimat nejde. Tento symbol upadku filmoveho prumyslu hodnotim za dve hvezdicky za zminenou Thorovu linku a asi tri vtipky, kterym jsem se zasmal.

Zmenšování (2017)

Ten film vubec nepracuje s napadem toho Zmensovani. Pokud se vam libil cool trailer, film zrejme nebude, neni tam totiz skoro nic, na cem je trailer postavenej. Kolem zmensovani a interakce se svetem velkych postav se film mota dohromady tak pet deset minut. Zbejvajici dve hodiny by se daly natocit klidne i bez toho zmensovaciho prvku nejakym zpusobem. Hodne velka slabota, dobry herci nevyuziti. Matt je ok, Waltz klasicky dobrej, ale nemaji moc co hrat.