Super 8 (2011)

Zpočátku zajímavé spielbergovské "retro", ale pak film čím dál víc tápe, čím chce vlastně být... Pro děti to moc není, pro dospělé také ne.

Slíbená princezna (2016) (TV film)

Solidní pokus. Příliš komplikovaný děj, nepříliš sympatická princezna, chybějící písničky... Průměr, škoda nevyužité šance.

Skleněné peklo (1974)

Klasika žánru, přestože dnes pochopitelně - kvůli technickému pokroku - trochu překonaná.

Podfukáři (2013)

Je to podfuk! Ale natočený solidně, takže poprvé za 70 procent. Ta pointa nedává smysl, vypadá to, jako by ji scénáristé vymysleli pět minut před koncem - nejenže ji předchozí děj nijak nenaznačuje, ale dokonce jde proti ní...

Gravitace (2013)

Hezky natočené, hlavně na velkém plátně to vynikne, ale co naplat, celkově je to takové chladné, paradoxně pomalé... Vůbec mne to nevtáhlo, ale to je asi čistě subjektivní.

Alenka v říši divů (2010)

Knižní Alenka patří k mým nejoblíbenějším textům, mám rád i Tima Burtona. Ale tohle bohužel nefunguje. Nejde o to, že knihu lze obtížně zfilmovat... ale tady se úplně vytratila atmosféra, poetika... Film se snaží zavděčit všem, ale nakonec jenom tak chladně klouže po povrchu. Místo emocí se pitvoří, místo fantazie to sází na (laciné) efekty. Je to trochu podobné jako Karlík a továrna na čokoládu - barevné, rádobyveselé, rádobydramatické, ale tak nějak prázdné. (Zůstanu-li u stejného režiséra, nabízí se srovnání se Střihorukým Edwardem - méně efektů, méně doslovnosti, ale o to více pocitů, možnosti ztotožnit se s někým z hrdinů).

Správci osudu (2011)

Ajaj, tak to bylo nečekané zklamání. Od nepříliš nápadité režie, nepřesvědčivých výkonů, i celková myšlenkově-dějová konstrukce je hodně nepravděpodobná i na žánr sci-fi. Přitom tenhle žánr (a koneckonců i Philipa K. Dicka) jinak miluju, ale tohle bylo slabé.

Austrálie (2008)

Velkofilm ideální pro velké plátno a pro ty, co mají rádi koně, přírodu a Nicole Kidmanovou... Něco jako Vzpomínky na Afriku. Nadhled jako v případě Moulin Rouge - alespoň trochu! - se bohužel nekoná. 60 %.

Východ-Západ (1999)

Jako historický dokument zajímavé, jako film trochu pohádkové. Slabší čtyřka.