Diagnóza: Šampión (2015)

Tento film je velmi vzácné až komorní drama o vyšších principech, které se tak hnusí a příčí dementům a morálním kryplům. Nejrůznější morálně intelektuální psychopati, troubové a trotlíci si vždycky najdou důvod vidět za ideály jen pitoreskní divadýlko. Ospravedlňuje to nejen jejich lenost, ale také podlost a hříchy, kterých se dopustili oni sami. O čem je tento film? Je především o realitě. Nijak přikrášlené, bez nějakého sentimentu, nebo fabulace na jakékoliv téma. Z mnoha závěrů, které si z něj člověk může vytvořit, vyberu jen dva zásadní fakty: 1. Spojené státy americké (USA) vždy byly tím co byly, jsou a zřejmě pořád budou právě proto, že jsou to Spojené státy americké (USA) - zemí, kde i jedinec může porazit megakorporace. Jedinou zemí. Jedinou zemí, kde se z porážení korporací nestane patologická socialistická choroba, která ničí celý systém, aby na jejich místo dosadila své politicky zkorumpované gigakorporace. Viz.: EU. Ta to dovedla mnohem dál a snaží se zničit i národní státy. Je to o systému. O jeho principech. O jeho nezpochybnitelných principech. 2. Paradoxně tenhle systém je "doma" efektivní v dobrém slova smyslu, aby ve světě škodil. Ocenil bych tenhle film pěti hvězdami, kdyby téma bylo pojato nějak takhle globálněji. Přesto si tohle dílko budu pamatovat hodně dlouho. Dialog o dopadech a důsledcích takového boje, stojí za víc než jen jednu volně pohozenou myšlenku v pražské kavárně.

Muž na laně (2015)

Někteří lidé se zcela vymykají normám. O tomhle člověku to platí dvojnásob. I když je to hodně uhlazená forma vyprávění, typicky americky učesaná proti realitě...je to svět, který mne dokázal emočně vyburcovat. Musím tomu člověku vyseknout poklonu. A i 11. září 2001 má najednou pro mne i další rozměr. Skvělý příběh, skvělé zpracování a hudba, která vás vezme "tam nahoru". Je zvláštní, když se vám chce najednou současně blejt závratí i žasnout krásou spojení člověka v království ptáků. Dal bych 5 hvězd, kdyby to na tom laně trvalo jen o trošku déle. Ale cítím se okradený, protože tam nahoře...jsem byl také chvíli šťastný, i když vylezu na židli a .... musím dolů. :D Paráda!!

Zkrocení koně (2015)

Těžko se popisuje film, který nudí puberťáky. Který je frustruje a může zasáhnout jejich nejnitěrnější stíny hluboko v srdci i paměti. Film, který je půvabný ve stylu vyprávění. Film, který je prostý a jehož scény zdobí naprosto úchvatná hudba i v titulcích. Scény i herecké výkony nevšedních rozměrů a velmi..velmi komorní kulisy. Dialogy jsou vycizelované do posledního detailu a všechno je nenásilně uvěřitelné i brutalita, která nestříká z plátna monitoru. Jen v náznacích dokresluje symboliku děje. Chris Marquette odvádí výkon, který je daleko za hranicí možností našich současných herců. María Valverde je okouzlující mladá dáma, která by si zasloužila pořádnej nášup z Hollywoodu. Kdyby si někdo ještě pohrál víc s pointou, dám bez váhání 5 hvězd. Za mne 4+.

Redeemer (2014)

Já si pochutnal, jako málokdy. Souboje uvěřitelné, žádný posraný šňůry a létající idioti. Žádný zvuky á la heroinová hvězda Van Damme, nebo Segal. Děj klasické klišé, ale to je pro fanoušky real fight stejně jen omáčka k pečeni :) Některý nápady choreografů jsou skvělý. Třeba ten s tím týpkem, co mu Zaror úplně rozemlel vnitřnosti. Snad jen v tomhle filmu jsem viděl tak skvěle plánovaný a propracovaný fighty, kde se střídala celá plejáda stylů od boje na zemi, po boj ve vzduchu a to ve zcela uvěřitelné formě. No lahůdka. Není to Scott Adkins, ale co ... lepší než smažkou Dammem do oka :D

Who am I - žádný systém není bezpečný (2014)

Dojčlandi si u mně tímhle šplhli! Po všech těch napomádovaných panácích za oceánem, konečně něco cybercool. Nemůžu dát pět hvězd. Pořád je to bez ideologického rámce, který dělá z týhle komunity partu géniů, kteří nechápou nejen svůj potenciál, ale zejména důsledky svých činů. Jakoby génius byl trotl trotlovatej, bez očí, uší, prstů a 3/4 mozku. Tak to už dávno nefunguje. Mám jen jednu otázku, jako naprostá "lama": Co těmhle lidem brání najít jeden směr, jednu cestu ... zcela unikátní motivaci? Dosud nevyzkoušenou v historii lidstva? Dlouho jsem se tak nebavil. Čtyři + ..!

Baby (2015)

To je druhý indický film, který jsem viděl. Moc se mi do toho nechtělo, ale kurva NELITUJU! Šmankote má to dvě a půl hodiny skvělý podívaný. Tak nějak víc reálný, než ty nafintěný hollywoodský mazanice, co předvádějí neustálý variace na supermany, co se neopotí a jsou ve střehu i s kokotem v ruce. Tady nejlepšího agenta málem ztarasí omámenej dědek, to se stává. A ta Indka, co převálcuje ulízanýho kšeftaře?! Šmarjá miss world, universe a třeba všech vesmírů si ho vychutná líp, než Bruce Lee toho černocha. TAK JO! Nemá to pátou hvězdu jen proto, že by Indie jako velmoc orientu mohla dělat víc. Daleko víc. Je tam skoro miliarda lidí a to, že i v tomhle filmu měli problém rekrutovat je náznak něčeho velmi líného, jemně řečeno. Bavil jsem se, trošku jim tam maličko ulítl takovej ten humor na začáku poslední čtvrtiny, něco jako: Šukám kokakolu do análu, ale chutná mi...ale jinak dobrý, hóóódně dobrý.

Ex Machina (2014)

Ten film mi nic nedal. Až na nahou Alicii Vickander, u které se jistě vycáká hodně pubošků. Turingův test je už dávno překonaný a nepomůže tomu ani omáčka ajťáckých definic, které se stále snaží dodat algoritmu půvab stvoření. Asi to mělo ukázat ubohost toho snažení. Tímhle způsobem se mi to nelíbilo. Je to primitivní oponentura, do které se nechá zlákat jen člověk, jenž má téměř žádné znalosti o biologii, nebo psychologii, nebo teorii programování. Na druhou stranu mohl nepoučený divák ochutnat třeba něco z "černo-bílého pokoje". To je věc, která je dost zajímavá. Ovšem tvůrci tak nějak jen naznačili, o co jde. Ve skutečnosti je ta problematika daleko složitější a zábavnější, nejen tím jak vnímá černo-bílý pokoj stroj, ale i člověk. No nic...natočili, vyzkoušeli a neuspěli. Škoda.

Chappie (2015)

Je to skvěle řemeslně zvládnutý film. :D Buzny z Hejtova ať je poskáče svrab a Ebola. Je skvěle zvládnutý nejen z hlediska klasické filmařiny, ale především designem robota, který má opět znaky stroje, jenž dokáže nečekaným způsobem vyjadřovat pocity. Tentokrát to nejsou oči (viz. Číslo 5 žije) a "obočí" ... ale "uši". Pokud člověk není kus zamindrákovanýho kokota, nadchne to, rozbrečí to, přinutí k zamyšlení a nekoná se žádný globální holocaust, ani trapný ohňostroj, nebo přesteroidovaný drama. Strašně rád bych dal 5 hvězd, ale nemůžu: Koncept nesmrtelnosti se poněkud zvrhnul v propagaci myšlenky, která je přinejmenším nedotažená. Ne-li zcela nesmyslná. Ach ano - stroje. Proč ne. Stroje s vědomím? Budiž, přivřu kuří oko. Stroje s "duší"?! S takovou, která je schopna digitálního obtisku?? Ehhh...ale digitální obtisk lidské osobnosti?! No pardón .. :D Kam se poděla EVOLUCE 3,5 mld. let? A kam se poděl postulát, že co se týká lidského mozku... CELEK není jen součtem jednotlivých součástí? Jasně, za tohle by mi kdejaký "akademik" vyčinil. A paradoxně jen a pouze argumentem, že má věda potenciál dokázat, že tomu tak není. NEMÁ. Nemá do doby, než nás zkontaktuje vyspělejší civilizace a nepotvrdí jim to. Akademikům. Dokonce to ani nevypadá, že ve střednědobém horizontu nějakou takovou civilizaci objevíme, nebo zkontaktujeme. Zatím jsme v tomhle Vesmíru sami. A to je na tomto filmu velmi atraktivní podprahový vzkaz - možná jednou budeme schopni stvořit něco, co nás předčí v lidství. Jak se k tomu zachováme? A jak se to zachová k nám? To nikdo neví a to může být důležitější, než zbytek našeho Vesmíru. Na velmi dlouho. Nebo jen na chvíli. Kdo ví. V každém případě..bavil jsem se ohromně. Není to pro starý mozek, ať je tělo staré jakkoliv. :)

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Nářez! :D Od začátku do konce. Evans, kamera, scénář, režie a mnoho, MNOHO odkazů na fakta, která celé tohle velkolepé dílo harmonicky doplňují do naprosto strhující podívané. Před chvíli jsem psal komentář k filmu, kde se promenoval v naprosto trapný formě Owens. S tímhle se nedá srovnávat. Skvělá hudba a fakt, že se to celé točilo z velké části i našich východních "bratrů", tomu dodává jen další lesk. Vizuální efekty jsou skvělé, exteriéry naprostá chuťovka. Vytuněný drákulův hrad Bran už z dálky sevře zadek i tomu nejotrlejšímu Mohamedánovi, který v moderní éře pomýšlí na chajdu v Karpatech. Taková díla přinutí člověka zamyslet se třeba nad tím, jakou cenu musí zaplatit ti, kteří žádají nemožné. Jakou cenu zaplatí ti, kteří na sebe vezmou břemeno výjimečnosti, nebo výrazné odchylky od šedivého a převážně tupého průměru. A ano, ti kteří tady dali víc jak dvě hvězdy Posledním rytířům a u tohoto filmu si vylévají svou malost ... ti jsou tupí, až to nutí k smíchu. :D Klidně to vykřičím do světa každej den - tenhle film nejen pobavil. Ukázal prstem na hlupáky v daleké historii i současnosti. Ukázal jim zdvižený prostředník tak vysoko, že tam tihle ubožáci nikdy nedohlédnou. Přesto nedávám 5 hvězd. Protože na konci nás tvůrci oblažili vyčkáváním na něco, čemu těch 5 bude třeba i málo. Moc se těším!!!

Poslední rytíři (2015)

Co k tomu říct? Clive Owen byl dycky pohybově poněkud retardovaný. Tady to dokazuje v každým okýnku díla, které je trapné. Tak trapné, že jakákoliv podoba s Gladiátorem je urážka Gladiátora, i když se hudba snaží tvářit, že je "gladiátoří". Freeman naštěstí brzy opustí svou roli. Já jen doufám, že svým angažmá sledoval jen oblažit svý konto o nejméně 7-mi cifernou sumu, nikoliv v rublech, ale v dolarech. Takhle oprcanou myšlenku oběti za morálku, jsem dlouho neviděl. A to už jsem viděl lecos.