Volavka (2002)

Silný a inteligentne spracovaný príbeh s postavami v najlepšej ázijskej tradícii s - pozor! - minimom krvavých scén (ktoré inak v tomto žánri a v tejto kinematografii milujem). Než aby dej smeroval k stále ohromujúcejším osobným súbojom či veľkolepým prestrelkám, tak práve tie ho iba lemujú a dotvárajú, niekoľkokrát dokonca mimo záberu kamery. Originálna chuťovka pre všetkých milovníkov kvalitných krimi drám... ktorá si vystačí úplne sama, dvojica pokračovaní tak trochu kazí dojem. Ono totiž práve to, čo po dopozeraní prvej časti zostáva zahmlené, má (aspoň z môjho pohľadu) aj nemalý podiel na celkovej kvalite snímku, vlastne dotvára jeho výpoveď. Nemusel som veľmi vedieť, čo kto s kým presne a prečo mal, no dozvedel som sa to a teraz budem chcieť zabudnúť... Martin Scorsese sa namaká, ale teším sa! [100%]

Kovboj Bebop: Lovec odměn (2001)

Nechýba tomu nič, čo robí japonské animované filmy japonskými animovanými filmami. Zázračné je, že aj keď preniknete do spôsobu, ktorou sú tieto príbehy podávané, tie najlepšie z nich vás neomrzia a vždy niečím drobným prekvapia. Bude to asi šťastne vymyslená štruktúra a asi tu svoje zohrávajú aj prakticky neobmedzené možnosti tvorcov. Zjednodušene povedané – stačí skvelý nápad a ceruzka. TO je na výsledkoch fest cítiť...

Džúbei a umění nindžucu (1993)

Hustý nárez! A to od prvej scény po poslednú. Bez jediného zaváhania. Divácky atraktívne prostredie stredovekého Japonska, zbesilé tempo rozprávania, štýlová animácia, plno krvi a – čuduj sa svete – dobrý, ba priam vynikajúci príbeh. Ako to tí Japonci robia?

Johanka z Arku (1999)

Škoda ver preškoda. Nie je to ono. Chýba tomu rytmus, nepohlcuje to. Snáď dôsledok rozporov s producentami a snáď sa dočkáme opráv, keď sa Luc konečne prestane hrať na urazeného (alebo mu to právna stránka veci dovolí). Pretože takýto prístup k legende takejto veľkosti sľuboval renesanciu historického žánru, na ktorú čakám už pekne dlho. Tá už z toho síce nikdy nebude, ale rád by som si Bessonovu Johanku pozrel v menej rozpačitej polohe.

Pátý element (1997)

Kopec nápadov, ale využitých na príliš malom priestore. Buch-buch a už sme vo finále, ktoré tiež mohlo byť nakomponované s o čosi väčším vkusom. Chutná oddychovka. [70%]

Magická hlubina (1988)

Leon a Nikita mi pôjdu po krku, ale nemôžem inak - toto a hlavne v predĺženej verzii je najlepší film Luca Bessona. A práve mi došli ďalšie slová... No, hlavne veľmi rád niekedy stretnem rozšírené verzie dvoch práve menovaných a potom sa možno aj niečo zmení. Pretože pri Le Grand bleu jednoznačne platí, že viac, je neporovnateľne viac. Režisérsky zostrih je nový film. Pútavejší, hĺbavejší, vrúcnejší... lepší. V tejto podobe mu nič z Bessonovej tvorby nešliape na päty. (Leon a Nikita by ale mohli, v očarení Magickou hlbinou sa však za nimi nebudem ponáhľať).

Podzemka (1985)

...na mňa ten film nečakane zapôsobil. Pri jeho sledovaní mi napadali myšlienky podobné komentárom od POMO a DDT, záver ma však dostal a čo je najzaujímavejšie, nosil som potom v hlave Podzemku ešte také dva týždne. V tom finále akoby niečo nedefinovateľné kliklo, pekne do seba zapadlo a spätne to bol už úplne iný film. Lepší, než aký som dovtedy s občasným premáhaním sa sledoval. Skúste.

Správná posádka (1983)

Pôvodne som dal 4 hviezdičky, ale potom vyšla na DVD režisérska verzia filmu a jej vplyv na moje rozhodnutie je jasný. Presne ako pri tých málo iných šťastných režisérskych zostrihoch (Bessonova Magická hlbina, Coppolova Apokalypsa alebo aj Almost Famous od Crowea) i tu platí, že film po úpravách nestratil nič z toho čo mal a nenápadne získal dosť. Predtým to bolo super (a že je takých sebaironických výletov najmä v americkej kinematografii žalostne málo), teraz je z toho malý epos. A moji obľúbení, poväčšine žiaľ epizódni herci, dostali viac priestoru! Šesť hviezdičiek!!! [100%]

Quills - Perem markýze de Sade (2000)

Čakal som viac, ale i tie slabšie Kaufmanove filmy sú akosi zvláštne sympatické. Prevažujúci dobrý dojem vybojovali herci, ktorých nasadenie zachraňuje občasné tápanie o čom to vlastne malo celé byť a vďaka nim sa dá nad výsledkom aspoň nakrátko pozastaviť.

Invaze zlodějů těl (1978)

Fajné, a ak by ako dátum vzniku figuroval začiatok a nie koniec sedemdesiatych rokov, dám plný počet. Nie že by to bolo omeškané, ale ani vizionárske - núkajúci sa posunutý podtext sa vytráca a vzápätí chýba. Inak super.