Konkurs (1999)

Výborný scenár v rukách veľmi dobrého režiséra. Málokedy sa vo filme akéhokoľvek žánru stretnete s funkčnejšie začlenenými násilnickými scénami, tie v Audition sú naviac skutočne šokujúce – pretože im predchádza veľmi zrozumiteľný, psychologicky dobre rozvrhnutý príbeh. A tu sa ukrýva TO tajomstvo! Takashi Miike sa strašne, strašne snaží niečo povedať a hovorí to bez obalu, bez okresaní, pritom ale s veľkým citom zainteresovaného umelca. Pokiaľ chcete vidieť metafóru na postavenie ženy (nie len) v japonskej spoločnosti a zvrátenu stránku feminity ako jej dôsledku, tu ju nájdete asi v tej najšťastnejšej možnej polohe. Skutočne neviem, ako by sa to dalo natočiť akokoľvek inak, aby to nevyznelo lacne. Audition váhu má.

Collateral (2004)

Už to mám! Collateral je o živote, prenejšie o tej jeho stránke, ktorá postráda akúkoľvek logiku, je plná hlúpych náhod a trápnych pokusov o filozoficky ladený pohľad na okolie i seba samého. Hmm, v skutočnosti je všetko iba o ospravedlňovaní svojej existencie a existenciu tohto filmu ospravedlňuje iba to, že si ho môžeme vysvetliť ako reflexiu tohto zmotanca a obdivovať s akým dôvtipom tvorcovia s touto ťažko zvládnuteľnou témou naložili.......... jedným slovom K R A V I N A !

Nenávist (2002)

...a sakra, HORROR!!!

Gangy New Yorku (2002)

Film Daniela Day-Lewisa! Termín „herecký koncert“ sa zvykne používať pri hociktorom lepšom výkone alebo z momentálneho nadšenia, tu však po ňom siahnem z presvedčenia. Takto sa stratiť vo svojej postave hraničí so šialenstvom! Verím všetkým fámam z natáčania, škoda že je Day-Lewis taká držka nezmieriteľná a nie je ho vo svete fimu viac. Na druhej strane si ho o to viac vážim... Scorsese ako režisér samozrejme nezaostáva, jediné, čo ma trošku rozhodilo bol záver filmu, evidentne poznačený udalosťami z 11. septembra 2001, o čom ostatne svedčí aj odkladanie premiéry. Snáď sa o pár rokov dočkáme pôvodne plánovaného ukončenia, odmietam uveriť posledným piatim minútam, tie už nemôžu byť MARTIN SCORSESE!

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Z posledného obdobia Stevena Spielberga je tento film asi jediný, ku ktorému sa časom vrátim nie preto, aby som sa pokúsil nájsť to zázračné čosi, čo objavila ostatná väčšina divákov, ale aby som si ho príjemne užil. Veľmi pekné, pozitívne retro, ktoré od prvej klapky po poslednú nestráca svoju tvár, nepletie diváka nezvládnutými mimožánrovými vsuvkami, skrátka si nádherne plynie presne v hraniciach vytýčených inteligentnou zábavou. Tu sa Spielberg otvoril, inak je vychladnutý ako čumák polomrtvého itiho. ...Jo! - a tí herci, tí herci!!!

Saw: Hra o přežití (2004)

Je to tak na ***1/2, ale keďže som v prísnom období, tú polhviezdičku uberám... A tiež sa moje očakávania pri sledovaní vyvíjali smerom k stúpajúcej kvalite, zatiaľ čo ono vzrušujúce balancovanie medzi originálnou nezávislou produkciou a neurážajúcou B kategóriou v úplnom závere spadlo do až príliš hlbokého B-čka a preto dnes v mojom pohľade prevažuje rozčarovanie. Inak sa mi ale po formálnej stránke páčil mix kanadského feelingu (spomeniete si na Kocku aj Cronenberga) a ázijskeho prístupu k zobrazovaniu násilia (tu žiaľ bez podtextu). Skrátka opäť raz film, ktorý síce mimoriadne zaujal, ale v zozname klasík zastane tie nižšie priečky.

Constantine (2005)

Komiks Hellblazer som síce zatiaľ nemal možnosť čítať, ale asi je to takto dobre, film by sa mi potom určite páčil ešte menej. Aj bez dôkladnej znalosti predlohy totiž cítiť, nakoľko je Constantine hollywoodsky štandardizovaný, v detailoch možno odvážny, no ako celok uhladený.

Jdi a dívej se (1985)

Nič pôsobivejšie som ešte nevidel a ak niečo také existuje, tak to vidieť nechcem. Monumentálne! Nedojal ma desivý osud BIELORUSOV, nehrozil som sa zverstiev zo strany NEMECKÝCH vojakov. Ešte dlho po dopozeraní ma gniavila jediná paralyzujúca otázka: "Bože, čo je to ČLOVEK vlastne za tvora...?" [100%]