• Western

Rituál (2006)

"Moja smrť vám ten skurvený med nevráti!" Hehehe. Už som videl všeličo, ale Nic Cage jazdiaci na hrdzavom bicykli, kopúci Leelee Sobieski do ksichtu a šaškujúci v medveďom kostýme v ultrastupídnej, ultrapredvídateľnej a ultra-atmosféru-postrádajúcej pseudo-hororovej sračke, tak to je teda unikát. Ghost Rider je vedľa tohto dôstojná konkurencia pre X-Men 2. "Trúd! Trúd! Trúd!" :-))))))

Con Air (1997)

"Vráť králika naspäť do krabice!" Najlepší film Michaela Baya. Má to len jeden problém - nenatočil ho Michael Bay. :-) "Sweeeeeeeet hooooooooome Alabaaaama!!

Slídil (2007)

Mätúce a možno aj zmätené. Chápem, o čo malo ísť (alebo si aspoň predstavujem, čo by sa takýmto filmom dalo vyjadriť), ale to podanie mi nesadlo. Ešte som sa nerozhodol, či bola záverečná tretina blbo zrežírovaná, alebo blbo zahraná, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že vyznela inak, než tvorcovia zamýšľali. Jednoducho "som to tým dvom nežral" a neverím, že také mozgy by si to divadlo žrali navzájom.

Apokalypsa (2006)

A cenu za "haluz desaťročia" získava... Nepochopené geniálne dielo, ktoré sa prostredníctvom prepracovaného "mierne-sci-fi" sveta vyjadruje k mnohým súčasným americkým nočným morám, alebo len odporne inťošská, pseudoumelecká, bizarne obsadená a citátmi z Biblie zanešvárená onánia, ktorá sa svojmu tvorcovi totálne vymkla z rúk? Nový Brazil, alebo len zmätený, do seba zahľadený shit? Asi hodinu a pol som bol presvedčený o tom druhom. Dopozeral som film len s najväčším sebazaprením. A urobil som dobre, pretože extrémne pôsobivá záverečná polhodina s dych vyrážajúcimi obrazmi, fantastickou osudovou atmosférou, ba dokonca čímsi ako "veď to vlastne všetko dáva perfektne zmysel" dojmy výrazne vylepšila. Škoda, že je to len vďaka nepriaznivým okolnostiam zhustený útržok omnoho rozsiahlejšieho a prepracovanejšieho príbehu - chcel by som to vidieť v podobe, akú Kelly pôvodne zamýšľal.

Galaxy Quest (1999)

Najlepšia epizóda Star Treku vôbec! ;-) Objektívne by som mal dať 4*, predsa len sa mi zdá, že ten geniálny nápad sa dal vyťažiť ešte trochu lepšie (celkom ma mrzí, že nevznikla dvojka, ktorá by sa ešte viac vyzabávala na ďalších žánrových pravidlách), ale... tak či onak je to ak nie najlepšia, tak určite jedna z najlepších sci-fi komédií vôbec (Muži v čiernom sa vôbec nechytajú). Navyše som človek, ktorý chodí na sci-fi cony, takže viem, že to fanovské nadšenie vôbec nie je prehnané a že herci zo starých scifíčok sa naozaj dokážu conmi živiť (zažil som chlapa, ktorý hral v Star Wars zabitého generála, bol na plátne asi 2 minúty, ale napísal úspešnú knihu "Moje účinkovanie v Star Wars", necháva sa pozývať do celého sveta, za fotku pýtal 300,-Sk, za podpísanú 500,-Sk, správal sa ako najväčšia hviezda a ľudia mu to naozaj žrali... skrátka, z toho šteku si urobil živobytie na zvyšok života... ;-))).

Mlha (2007)

Jasné, negri a kresťania sú Zlo a zaslúžia si guľku do hlavy. :-) Nie, samozrejme nepodozrievam Darabonta z takých povrchných ideí, ale je pravda, že tú "kresťanskú" dejovú líniu vyhrotil možno až príliš. Ale tak akosi to zapadá do celkovej koncepcie, ktorá bizarne kombinuje béčkový "horor s príšerami" a husté psychologické dusno. V rámci žánru Hmla zdatne odvráva Vojne svetov či Znameniam. Má slabšie efekty, ale aj tie patria k podivnej atmosfére pripomínajúcej klasiku sci-fi z 50. rokov, napätie nahrádza bravúrnou gradáciou až k mrazivému záveru a rozhodne sa dokáže pohrať s vykreslením ľudských reakcií v hraničnej situácii. Rozhodne jeden z najzaujímavejších hororov posledných rokov, aj keď som vlastne celý čas nevedel, či sa mi to páči alebo nie. Celkový dojem však bol výrazne pozitívny...

Džúbei a umění nindžucu (1993)

Anime nie je práve substancia, ktorou by som sa potreboval pravidelne dopovať v záujme svojho zdravého vývoja, ale niektoré klasiky "silno môžem". Táto atmosférická fantasy mäsiareň plná originálnych nápadov, rozkošnej brutality a šikovných dejových zvratov patrí medzi ne.

Já, Claudius (1976) (seriál)

Áno, je to inscenácia, všetko sa odohráva v interiéroch, nie sú tu žiadne akčné (tobôž nie davové) scény a masky sú už dnes smiešne, ale... ten scenár a tie herecké výkony! Jeden diel mi trvalo, kým som si zvykol na istú teatrálnosť, ale potom už som hltal jeden diel za druhým. Skvost, ktorý je vo vykreslení rímskych (ne)mravov a brutalitou niektorých scén rovnako pôsobivý a realistický ako Rím, ktorý túto "starinu" v mnohom citeľne napodobňoval. Vôbec sa nečudujem, že to bola za komančov taká udalosť. A John Hurt ako Caligula je proste úchvatný, McDowell mu nesiaha ani po členky.

Jdi a dívej se (1985)

Zrejme najdepresívnejší a najnepríjemnejší film, aký som kedy videl. A zároveň najrealistickejší film o vojne vôbec. Majstrovské dielo. Ale budete si po ňom musieť pustiť niečo odľahčené na zasmiatie - napríklad Schindlerov zoznam, ktorý je oproti tomuto vyložene pohodová záležitosť.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Ďakujeme, že pre nás natáčate takéto filmy. Ku koncu to trochu stratilo dych a prišlo aj na mierne moralizovanie, ale tá smršť nekorektných, cynických hlášok v prvej polovici aj tak stojí zato. No a Eckhart mal samozrejme dostať Oscara. "Vstúpil do Národnej gardy, lebo aj on chcel strieľať študentov. Lenže dostal sa do Panamy, kde síce tiež mohol strieľať ľudí, ale títo na rozdiel od študentov paľbu opätovali." :-)