• Western

Tropická bouře (2008)

"Pestujem olovo, motherfuckers!" Aby som sa v kine smial tak, že mi až vyhŕknu slzy, sa stáva možno tak raz za 5 rokov. Búrke sa to podarilo. A čo je ešte neuveriteľnejšie, ten záchvat mi spôsobil Tom Cruise. Jeho telefonát s členmi brigády Ohnivý drak je scéna, ktorá vstúpi do dejín kinematografie. Pravda, ten film nie je dokonalý, niektoré fóry (prakticky všetko s Jackom Blackom) sa totálne míňajú účinkom, ale aj napriek tomu je TT neuveriteľne vtipný film a jednoznačne najlepšia komédia nielen tohto roka.

Cesta do zatracení (2002)

Cival napísal, že ho to s odstupom času už tak neberie. Mňa to naopak berie s každým ďalším zhliadnutím viac a viac. Tá atmosféra, tá atmosféra... A keď raz niekto zostaví rebríček najlepších prestreliek a nebude tam Hanksovo "sólo pre Thompson a nočný lejak", tak už neviem.

Hombre (1967)

Skvostný western so skvostným antihrdinom v skvostnom podaní Paula Newmana...

Ponorka U-571 (2000)

Nie je to najinteligentnejší kus v histórii vojnových filmov, ale Mostow vždy vedel, ako natočiť parádne akčné scény a zručne budovať napätie. No a samozrejme to je majstrovské dielo v oblasti zvukových efektov.

Lovec draků (2007)

Ten príbeh šuchoce papierom viac než šarkany poletujúce nad Kábulom, ALE... Marc Forster je jedným z najlepších režisérov súčasnosti a aj takúto gýčovú báchorku dokáže podať tak, že bezchybne funguje. Nazvite to "spielbergovským citovým vydieraním", ja vravím, že Forster je výborný rozprávač. Čaká nás jedna z najlepších bondoviek vôbec... ;-)

Porco Rosso (1992)

"Radšej budem prasa ako fašista." Nebyť toho unáhlene odseknutého záveru, bolo by to opäť za päť, pán Miyazaki. Tak či onak, možno najkrajší film o lietadlách - to, že sú iba kreslené, vôbec nevadí.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

O osud Hobita sa vonkoncom nebojím. Zlatá armáda už totiž nie je komiks, ale výpravná fantasy v podaní tvorcu s nespútanou imagináciou (nie, vážne nemám dojem, že by sa del Toro opakoval), hrsťami zábavných nápadov a zmyslom pre veľkoleposť (stálo to štvrtinu Spider-Mana 3, ale vyzerá to dvakrát drahšie). Pri jednotke som nedokázal rozdýchať ten odklon od pochmúrne drsnej, hororovo ladenej predlohy, pri dvojke už som to hodil za hlavu, zmieril sa s tým, že del Torovo poňatie Hellboya je celkom iné než to Mignolovo a jednoducho som sa ponoril do jeho neodolateľne sympatického polo-rozprávkového sveta, v ktorom je romantika infantilná a dramatické scény jasne ustupujú pred celkovou odľahčenosťou a neustávajúcim hláškopádom ("S tvojím prízvukom by som slovo "focus" radšej nepoužíval!").

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Stačil jeden diel, aby som si to obľúbil, po troch častiach som bol závislý, po sedemnástich to zbožňujem. Netvrdím, že je to sitcomová špička, ale zábava je to výborná. Sheldon je v podstate hrozne nesympatická postava, sviňa a odľud, ale Parsons ho hrá s takou chuťou, že čakám na každú jednu jeho repliku.

Babel (2006)

Zbytočne dlhé a nevyrovnané. Prepracovaný a vrstevnatý príbeh hluchonemého japonského dievčaťa je síce so zvyškom filmu prepojený nasilu, ale je asi tisíckrát zaujímavejší než tie ostatné polopatistické, nikam nevedúce báchorky. Navyše, príbehy z Maroka a Mexika ma znervózňovali, pretože sú o ľudskej hlúposti. Síce zapríčinenej sociálno-spoločenskými faktormi, ale to na veci nič nemení.

Prci, prci, prcičky (1999)

Nepochopím, prečo tento film nie je v červených číslach. Myslím, že by ho s odstupom času mali všetci prehodnotiť, pretože Prci sa medzitým stali novodobou klasikou. Fungujúci film o láske a priateľstve. Šialene vtipný. A navyše je aj poučný. Napríklad sa dozviete, že nesmiete dopíjať pivo po cudzích ľuďoch. A tiež je tu návod, čo všetko sa dá robiť s flautou na hudobnom tábore. Videl som to aspoň 7x a vždy som sa bavil lepšie a lepšie. Bez ostychu dávam plný počet, pretože aj v žánri "sprosté teen komédie" existujú veľdiela.