• Western

Heavy Trip (2018)

Vlastne to nie je dokonalé, ale sú tam tak skvelé fóry, že nemôžem ísť s hodnotením nižšie. Ultimátna metalová komédia.

Na špatné straně (2018)

Kiná sú plné superhrdinských veľkochujovín a poza festivalové bučky sa zakrádajú skutočné filmy pre dospelých ľudí. Nikto netočí také filmy ako S. Craig Zahler, a ani tento sa nedá k ničomu prirovnať. Tie zvláštne papierové dialógy takmer bez vulgarít a plné zaujímavých myšlienok a slovných obrazov sa už stávajú jeho trademarkom. K tomu nepredvídateľné a ukrutne brutálne násilie (scéna v banke, WTF?!) a najmä réžia sústredená akoby na celkom iné veci ako bežná kinematografia. Nie je to dokonalé, niekoho to možno uspí (má to 2 hodiny 40 a rozhodne nie dravé tempo), ale už len preto, ako veľmi je to iné, som musel nasoliť plné hodnotenie.

Království zombie (2019) (seriál)

Toto bolo presne podľa môjho gusta. Trochu historická detektívka, trochu intrigánsky polit-thriller a veľmi zombie masaker. :) Je to výpravné (kostýmy, zbrane, dekorácie, davové scény, evidentne to stálo pekné peniaze), s fajn príbehom, niekoľkými nečakanými zvratmi a parádne natočenou brutálnou akciou. Zombie majú zaujímavú vlastnosť, prebúdzajú sa až po súmraku, za denného svetla sa napchajú niekam do tieňa a tam ležia ako mŕtvi. Celé to má vlastne jedinú chybu - skončí to v najlepšom. Šup sem s druhou sezónou, ale rýchlo!

Oslněni světlem (2018) (seriál)

Spomeňte si na najtvrdšiu, najintenzívnejšiu gangsterku, akú ste kedy videli. Potom to vynásobte tromi a dostanete zhruba úroveň tejto besnej poľskej sodomy-gomory. Začne to ako besiedka o kravaťáckom dealerovi, ktorý zásobuje kokaínom smotánku, televízne celebrity, poslancov, YouTube hviezdy. Potom sa vráti z basy starý gangster, ktorý chce opäť ovládnuť varšavské podsvetie... a vypukne peklo, ktoré neustále graduje až do šialených obrátok. Ukrutná jazda, fantasticky natočená (na toto sa na CZ/SK scéne ešte 10 rokov nikto nezmôže) a so super soundtrackom. Hlavný predstaviteľ je iritujúco toporný, ale možno je to zámer, lebo tým viac vyniknú všetci tí ostatní démoni v podaní geniálnych hercov zo starej školy. Asi najdesivejšie na tom je to, že to prostredie je podobné nášmu a všetko násilie, tuposť a bezohľadnosť potom pôsobia o to presvedčivejšie. A celkom by ma zaujímala štatistika výskytu slova kurwa. Pod stovku na diel to určite nepôjde.

Zelená kniha (2018)

Gýč, ale neodolateľný, šikovne hollywoodsky (a oscarovo) vysústružený. Scenár si postupne odškrtáva všetky možné scény, ktoré sa môžu na základe východiskovej situácie stať... a aj tak to celé dokonale funguje. Je to o rasizme, ale bez smoklenia a drásania a predsa dostatočne pod kožu. Samozrejme, všetko stojí na bezchybnej chémii hlavných dvoch hrdinov. Chvíľu mi trvalo, kým som sa naladil na Vigga hrajúceho De Nira v 70. rokoch, ale potom už to šlapalo krásne, Ali tiež skvelý.

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour (2018) (koncert)

Absolútna pecka! Skvostná show, v ktorej ale nechýbajú ani momenty "sama hrám na gitare" či "som na posranie rozkošne úprimná, až je to dojímavé".

Roma (2018)

A Oscara v kategórii "skurvene najlepšia réžia za niekoľko uplynulých rokov" a zrejme aj Oscara za "zďaleka najlepší film roka" získava... Uf. Uuuuuuuffff. To som sa zase raz vyrumázgal. Takto som sa už dlho nie. Pritom je to akoby o obyčajných veciach. Cuarón je veľký Pán.

The Haunting (2018) (seriál)

Seriál roka a žánrový masterpiece. Takto bohato navrstviť klasický duchársky horor psychologicky premakanou rodinnou drámou, to sa len tak nevidí. Špičkové dialógy, výborní herci, tučná atmosféra a intenzívne napätie aj v scénach, ktoré neobsahujú žiadne mátohy. Suverénna réžia to krásne graduje k nezvyčajnému finále, ktoré sa zaobíde bez vrieskania a pobehovania, vystačí si s nahustenými osobnými strachmi, traumami a vinami. Pre hororových fanúšikov absolútna povinnosť.

Aferim! (2015)

Čo sa týka zobrazenia doby a dobovej mentality, možno najlepší historický film, aký som kedy videl. Akčné to veľmi nie je, ale tie dialógy sú do-ko-na-losť.

Strom na věšení (1959)

Famózne rozporuplný Gary Cooper, neodolateľná Maria Schell a presvedčivo zákerný Karl Malden v špičkovom príbehu, ktorý je skôr dráma z obdobia zlatej horúčky než klasická kovbojka, ale to mu neuberá na pôsobivosti, práve naopak. Je radosť, keď žánrový fanúšik, ktorý už musí kutať v hlušine, ešte občas objaví takýto klenot.