• Western

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Najmohutnejšie gejzíry krvi z ľudských tiel, aké ste kedy videli! Sam Peckinpah by zbledol závisťou! ;-) Síce nie až také zábavné a nápadité, ako som čakal, ale rozhodne "grindhouseovejšie" ako Tarantinovo DP. Neslýchane kvalitné a čvachtavé gore efekty, Fergie "bezmozkovka" a dršnák Freddy frčiaci po ceste na detskej motorke. Chvíľami mi tiekli slzy od smiechu.

Bolševikova slabina (2003)

Nechcel som sa na to dívať, ale keď už som prepol, pohltilo ma to. Nečakajte žiadne štipľavé scény lolitovskej erotiky - v tomto filme to až do konca bublá pod povrchom. Ale bublá to veru výdatne. Tú vzájomnú príťažlivosť im skrátka uveríte, a nič iné ten príbeh vlastne ani nepotrebuje.

Já, legenda (2007)

Na jednej strane zručná réžia, ktorá dokáže výdatne dávkovať napätie i atmosféru. Rovnako Will Smith hrá presne to, čo od neho scenár požaduje. Bohužiaľ, scenár už patrí k tomu "na druhej strane". Takže: na druhej strane nedonosený scenár, zlyhávajúci hlavne v závere, kde mal byť najsilnejší. A na digitálnej trápnosti upírov nenachádzam žiadny dramaturgický zámer, nech sa snažím akokoľvek. 7/10 - zaokrúhľujem nadol, pretože pretrvává pocit sklamania a premárnených naozaj veľkých šancí... UPDATE: Po tom, ako som videl vynikajúci pôvodný koniec filmu, ktorý štúdio Fox prinútilo Lawrenca vyhodiť a dotočiť tam ten nezmysel, ktorý sme videli v kinoverzii, dvíham o celú hviezdičku. S týmto záverom je to totiž úplne iný, lepší film.

Demolition Man (1993)

Nedocenená klasika. Jeden z najzábavnejších a najvtipnejších akčných filmov vôbec a v Slyovej filmografii žiarivý klenot.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Western ako víno. Konečne film, ktorý vo mne dozrieva smerom k pozitívnejšiemu hodnoteniu (na rozdiel od filmov ako napr. Sweeney Todd či I Am Legend, ktoré s odstupom času vnímam čoraz negatívnejšie). Prekvapilo ma, aké to bolo akčné - hlavne v porovnaní s pôvodným, takmer čisto konverzačným filmom. Toto je proste krvou zafŕkaná westernová strieľačka s hromadami mŕtvol. Dobre natočená, dobre zahraná a s výbornou hudbou. A je to klasika, žiadne experimenty so žánrom. Síce moderne poňaté, ale pritom využívajúce tradičné westernové schémy - čo mňa osobne náramne potešilo. Výhrady smerujú k scenáru - niektoré dialógy sú trošičku jalové (hlavne na začiatku filmu), občas zarezonuje nemiestny pátos. Záverečný masaker a jednanie postáv sú mierne WTF, ale len na prvý pohľad. Keď sa nad tým trochu zamyslíte, zistíte, že presne k tomuto to smerovalo a presne takto musela byť "tá hra dohratá". 8/10 a možno vo mne dozrie na viac.

Mongol - Čingischán (2007)

Už chápem, prečo je to v ocarových nomináciách. Po parádnych traileroch totiž prichádza parádny film. Je to viac romanticko-dobrodružná legenda než na faktoch založený historický film, ale cez to sa dá preniesť. Bodrov to totiž natočil naozaj majstrovsky - príbeh pekne plynie, nešetrí sa pôsobivými obrazmi (malebné panorámy mongolskej stepi však nie sú samoúčelné, ale bravúrne splývajú s rozprávaním, krajina se prirodzenou súčasťou príbehu), vzťahy sú vykreslené precízne, hudba lahodí uchu a bojové scény s až japonsky mohutnými gejzírmi krvi sú viac ako slušne zvládnuté. Mám však trochu problém so scenárom, konkrétne s vykreslením hlavnej postavy. Keby to bola fikcia, tak ho beriem ako prvotriedneho filmového sympaťáka, ktorý miluje svoju vyvolenú a všetky tie boje zvedie len preto, že ho k tomu donútia okolnosti. Fajn, nič proti. Lenže toto je Džingischán. Človek, ktorý sa ako 13-ročný pohádal so svojím bratom kvôli koristi z lovu a bez mihnutia oka ho zavraždil. Nič takéto temné vo filme nenájdete. Hlavný hrdina je idealizovaný až hanba, nie sú tu ani v náznaku žiadne temné vášne či túžba po moci, klokotajúca pod maskou zaľúbeného a šľachetného mladíka. Je tu naznačený istý prechod od obyčajného chlapa k dobyvateľovi, ale je to len symbol s vlkom na obetisku boha Tengriho. Nič viac. Žiadne vnútorné zápasy. A to je veľká škoda najmä vzhľadom k tomu, že hlavného hrdinu hrá Tadanobu "Ichi" Asano. Takže: ako historicko-dobrodružný film je to nádhera na prahu dokonalosti. Ako portrét muža, ktorý potom dobyl a vyvraždil pol Ázie, to však neobstojí.

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Pre mňa osobne príjemné prekvapenie. Za 10 miliónov dolárov (tržby: 20 miliónov) Rusi ponúkajú dospelú heroic fantasy plnú solídne natočených súbojov a veľmi dobrých digitálnych efektov (ten netopier je vážne počítačový?!). Všetko je farebne prefiltrované, takže film má miestami takmer "prsteňovskú" atmosféru. Vadili mi neurčité "xenovské" kostýmy a zle prilepené parochne, ale na druhej strane aj tieto veci posilnili ten špinavý, zablatený, krvou postriekaný vizuál. Po príbehovej stránke nejde o žiadne prevratné veľdielo (hlavne úvod je čistá kópia Barbara Conana), "prekvapivé" zraty su zúfalo predvídateľné, ale má to rýchle tempo, charizmatického hlavného geroja a hlavne je to také... naše. Nielen kvôli slovenským exteriérom, ale hlavne Morenou, Perúnom a ďalšími slovanskými prvkami. Objektívne by si to asi zaslúžilo iba 3*, ale ako milovník a autor slovanskej fantasy musím tomuto počinu trochu neférovo nadržiavať. ;-) Okrem toho: je to asi stokrát lepšie ako poľský Zaklínač.

Ztracené (2003)

Atmosférické, napínavé, dobre napísané, skvele zahrané a... trestuhodne nedocenené. Viac psychologicko-mystický thriller než klasický dobrodružný western, ale ani akčných scén a prestreliek nie je vo filme málo. Možno to v Howardovej filmografii vyzerá ako "bokovka", ale ak filmu doprajete aspoň jedno opakované zhliadnutie, uvedomíte si, aký je prepracovaný a precízne natočený. A po piatich pozretiach zistíte, že je to jeden z najlepších filmov tohto režiséra.

Horší už to nebude (2006)

Výborný nápad, excelentná Forsterova réžia (vidiac tie fincherovské ťahy, začínam sa tešiť na jeho Bonda), ale niečo mi v tom filme chýbalo. Alebo bolo niečo navyše? Už viem. Vadil mi Will Ferrell. Pretože to nebol Ferrell, zvládajúci vážnu úlohu, bol to len utlmený Ferrell, za ktorého vážnym ksichtom stále vidím toho šialenca. Celý čas som myslel na to, ako by si s tou úlohou poradil Jim Carrey. Pretože keď on hrá vážnu úlohu, tak mu to veríte, nie je to len "Ace Ventura, ktorý sa práve teraz nasilu tvári vážne". Ferrell na túto ligu jednoducho nemá. A už vôbec sa do tej úlohy nehodí svojím zjavom.

Spláchnutej (2006)

Bavil som sa excelentne. Iste, v podstate to nemá žiadny príbeh, len akúsi spleť základných motívov, okolo ktorých sa točí celé to šialenstvo (preto jedna hviezda dole), ale tá smršť gagov, hlášok, filmových a dokonca aj literárnych narážok je neskutočná. Slimáci sú super, ale šváb, ktorý si za chladničkou číta Kafkovu Premenu, je GENIÁLNY!