Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

- "You know, for all that pirates are clever-called, we are an unimaginative lot when it comes to naming things." - "Aye" - "I once sailed with a geezer lost both his arms and part of his eye." - "What did you call him?" - "Larry." Pirátom trojke chýba niečo, čo mali jednotka a dvojka. Taká tá väčšia akcia, ale aj dejová stránka - oproti prvým dvom dielom sa to zdalo tak nejak ploché, akoby to už nemalo veľmi čo ponúknuť, silené a trocha "spravme, čo musíme spraviť a poďme čo najskôr domov čakať, kým nám to vynesie ďalší balík" (to skôr zo strany tvorcov ako zo strany hercov, no jedno ovplyvňuje druhé...). Mňa to ale stále bavilo - film, ktorý má takmer tri hodiny (opäť) prešiel rýchlejšie ako letné prázdniny (a to už je niečo!), kým niektoré 90 minútovky sa stále vlečú aj 5 hodín. To u Pirátov oceňujem, pri všetkých troch dieloch. Johnny stále bravúrny, hudba stále skvelá (variácia na Man with the Harmonica!), Keira najkrajšia zo všetkých dielov, dokonca s najväčším priestorom. Piráti, aspoň čo sa trilógie týka, sa tak pre mňa oficiálne stávajú najzábavnejším filmovým dobrodružstvom s najväčšou mierou užitia si filmu. 85% Najlepší moment: "Svadba".

Předčítač (2008)

Áno, Ralph bol skvelý, mladý Ralph bol skvelý, Kate bola výborná, ale aj tak to bola tak-nejak... nuda. Záver ale vyvolal veľmi nečakané a veľmi zvláštne emócie v dobrom slova zmysle, ktoré netuším, k čomu pripísať. Nemám rád túto situáciu, keď je drvivá väčšina filmu X a ste si tým X istí a potom príde Y, ktorý všetko zamieša. Zatiaľ zostaňme pri tých 80-85%. Toto potrebuje ďalší pokus. Najlepší moment: Všetko od chvíli keď si Kate, povedzme, zoradila knihy na stôl.

Půlnoc v Paříži (2011)

Paríž dvadsiatych rokov, v tom sme spolu Owen. Že žena, ktorá nemá rada prechádzky v daždi, navyše v Paríži, nie je tá pravá, v tom tiež. Woodyho kúzelný pohľad na vysnený svet skupiny ľudí, do ktorej patrím na 100%. Už úvodné 4 minúty boli prekrásne, veľmi pripomínajúce zmodernizovanú scénu z Funny Face, čo je len dobre. Owen výborný, uveriteľne zmätený, pre dámy určite neodolateľný. Čo ma prekvapilo bolo, že Rachel hrá len slabé druhé husle, navyše je strašne nepríjemná - čo ale pre nás, ktorí vedia, že je zlatíčko, znamená, že je skvelá herečka. Marionka je práve tá, ktorá si zaslúži riadok, dva - neskutočne milá, usmievavá a prekrásna na pohľad. Slovom, presne takto si predstavujem svoju Parížanku z dvadsiatych rokov (tromfnúť by ju snáď mohla už len Keira s lookom z The Edge of Love, ale mala by čo robiť :) ). Radosť pozerať. Minulosť skvelá, časť s Brodym geniálna, ale záver silno a až trestuhodne nedotiahnutý. Časti v prítomnosti výborné - ako zásluhou Rachelky, tak dobrým ukončením s francúzskou Kate Moss. Práve nedotiahnuté zakončenie tak kúzelnej a výborne vykreslenej fantasy časti, ktorú by chcel zažiť snáď každý, je to, čo mrzí najviac, dáva divákovi dokonca pocit, že ten mozgový tumor nemusí byť až tak vedľa a zároveň nedovoľuje dať plný počet. 85% Najlepší moment: Asi vždy, keď sa objaví Marion. Neskutočná štramanda.

Agora (2009)

"She fainted." Agora je dokonalou ukážkou toho, ako náboženstvo a hlavne kresťanstvo už od "počiatku" brzdilo poznanie. Keby len to... Koľko ľudí muselo zomrieť (a stále zomiera!) kvôli tomu, že neverili v jedného boha prípadne verili v boha iného? Jediná vec, ktorá ma zaráža viac ako fakt, že ľudia boli po celé stáročia až tisícročia tak hlúpi, že hromadne v masách uprednostňovali klamstvá fanatikov, nechali sa nimi kŕmiť a dobrovoľne ich nasledovali, pričom zanedbateľné percento uvedomelých boli prenasledovaní a vraždení je, že taký nezmysel ako náboženstvo funguje dodnes a stále sa teší veľkej obľube. Záver? Ľudia 21. storočia sú rovnako hlúpi ako ľudia 1. storočia. Dnes, nás, skeptikov a nadšencov pre vedu, fakty a zdravý rozum, už síce nezabíjajú a nehádžu po nás kamene, ale skúste povedať nejakej staršej panej, ako naozaj vznikla Zem a človek, a či pri tom tiež nemá chuť hodiť si po vás jeden... Dnes už môžete veriť v hocičo - môj obľúbený je čajník, ktorý obieha okolo Zeme (po elipse :) ) a vládne tomuto svetu (haha, irónia, ale koľko vecí by to vysvetlilo...) K čomu je to ale dobré, ak drvivá väčšina je stále v 1. storočí? Človeku sa až idú zapojiť slzné žľazy keď si predstaví, kde dnes mohla byť veda a poznanie nebyť náboženstva, čo všetko bolo objavené o desiatky až stovky rokov skôr, ale bolo to zakázané/zničené kvôli imaginárnym figúrkam, ako ďaleko dnes svet mohol byť ak by už od začiatku nad náboženstvom prevažoval rozum a ľudia ako hlavná hrdinka tohto filmu... To všetko vo mne vyvolala/pripomenula Agora a to je jedným z dôkazov, o aký skvelý film ide. Rachel je chodiaca dokonalosť a každý pohľad na ňu je ako za odmenu, až som mal výčitky, že som za také potešenie nevykonal žiaden dobrý skutok (za ktorý by som, samozrejme, išiel do neba). Amenábar nesklamal ani na sekundu, ako réžiou, tak scenárom. Perfektný Marianelli (všadeprítomný štebot vtákov) rovnako ako všetci herci. Nedá mi nespomenúť dych berúcu výpravu a kameru (zábery z vesmíru, 180° záber na letiace zvitky,...) Nádherná myšlienka, krásne spracovanie, úžasný záver, nadpozemská Rachel... Raz určite nestačí. 95% Najlepší moment: Určite záver s flashbackmi na minulosť.

Vyšší princip (1960)

Ja by som sa držal viac pri zemi, pretože film nie je ani zďaleka tak dokonalý, ako je miestnymi vykresľovaný. Ak by nebol český (československý) a nebol hodnotený Čechmi a Slovákmi, najskôr by bol modrý alebo len tak-tak červený - stačil by jeden blb so štvormiestnym počtom bodov, ktorý by dal dve hviezdičky a už by to šlo... Tak ostatne funguje 98% všetkých filmov tu, ale tento je náš, tak mu šupnem päť. :) Prvá hodina je pomerne nuda, dokopy sa nič nedeje, len sa pomaly dostávame k bodu zlomu, po ktorom to naozaj stojí za to. Ešteže som ťažký amatér, inak by som bol hneď označený za hotentota, ktorý nechápe pomalé, ťaživé (hlavne ťaživé! nesmiem zabudnúť na slovo "ťaživé" kruci) a dokonalé vykreslenie atmosféry. Uf, aké šťastie! Navyše som mladý (takže podobné filmy nechápem), drzý a nedokážem si vážiť hodnotné dielo. Alebo sa mi len nestiahne rectum kvôli tomu, že je to československý film? No, to je jedno... Pekná Janka tam len tak pobehuje z bodu A do bodu B a späť, zväčša za sebou necháva potoky sĺz, ale v podstate nič nevyrieši. Chvíľu som mal pocit, že to bude na vlne existencionalizmu (bol som dokonca presvedčený, že to kopčí Sartreho Múr), ale potom to skĺzlo do vlastnej roviny a skončilo to... povedzme uspokojivo. Obraz doby fajn, Smolík jediný, ktorý zodpovedá miestnym oslavným chorálom. Práve on je dôvod, prečo si film zaslúži 4*, resp. si nezaslúži len 3*. Najlepší moment: František Smolík sa dopočuje v rozhlase news.

Voda pro slony (2011)

"I'm not running away. I'm coming home." Tak tomuto filmu som sa dlho vyhýbal kvôli jednému menu - Robert Pattinson. A vôbec to nebolo bezdôvodne... Až pri jeho "výkone" som si uvedomil, že to populárne "Stop making stupid people famous." až tak neplatí. Pokojne nech sú hlúpi, len pre boha akéhokoľvek nezmyselného náboženstva nech majú aspoň štipku talentu v tom, čo robia. Herecké výkony išli v poradí bravúrny Waltz > dobrá Reese > zvyšok vedľajšieho obsadenia > slon > ostatné zvieratá > komparz > vlak > šapitó > všetko ostatné čo sa pohlo > Patizón. A na to, aký je zlý a až neuveriteľne neherecký vzhľadom na to, že hrá hlavnú úlohu a má uniesť celý film, je to veľký prúser. Asi najväčšia chyba v kastingu akú som doteraz vo filme videl, pretože ak by tam bol nejaký schopný herec, resp. aspoň herec, tak to mohol byť úplne iný zážitok. S jedným permanentným výrazom "aha ako dobre vyzerám" sa možno dá zbaliť akákoľvek baba s nižšou frekvenciou, ale nedá sa utiahnuť poriadne ani scéna, nieto celý film. Ale kvôli dvojke Christoph - Reese a príbehu, ktorý celkom ušiel a mne sa dosť páčil mi príde nespravodlivé ísť nižšie len kvôli jednému nehercovi. Najlepší moment: Waltz núti Patizóna, aby nakŕmil leva.

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

"Fuck." Štyri svadby a jeden pohreb je jedna z najcharakteristickejších a určite aj najlepších romantických komédií, ktoré sa v novej vlne urodili a zároveň ten typ, ktorý mi v produkcii posledných pár rokov veľmi chýba. Prečo už dnes nevzniká niečo tak jednoduché, ale pritom tak dobré? Lebo Richard Curtis. Jeho štýl, príbehy a hlavne humor sú tak jedinečné a nenapodobiteľné, že nielen nikto podobný ako Richard jednoducho nie je, ale ešte dlho ani nebude. Takýto matroš by som potreboval oveľa častejšie, ale keďže Curtis je a vždy bude len jeden, musím sa uspokojiť aj s tým občasným klenotom, ktorý ešte vykúzli (napr. About Time). O filme ako takom sa veľmi rozprávať nedá, je to presne ten typický príjemný oddych, ktorý pohladí na duši a neraz vyčarí úsmev. Pre väčšie citlivky najmä nežného pohlavia nie je vylúčené, že vyhrkne nejaká tá slzička. Na jednej strane nič extra prelomové (to ale predpokladám málokto aj čakal a film to vôbec nemal za cieľ), na strane druhej nič, čo by dokázalo ublížiť alebo by sa dalo vytknúť. Hugh klasicky dobrý, Andie MacDowell tak krásna, že zaľúbiť sa do nej a hlavne do jej úsmevu na tie dve hodinky bola snáď tá najľahšia vec na svete. 90% Najlepší moment: Určite scéna v daždi istým spôsobom pripomínajúca klasický záber/záver kúzelných romantických filmov z čias Klasického Hollywoodu.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

"Not good." Niekto môže povedať, že je to nevkus, niekto, že guilty pleasure, ale mne sa pirátska dvojka jednoducho maximálne páčila. Na tak ukrutnú dĺžku som sa ani na minútu nenudil (!) a celkovo som sa bavil viac ako pri jednotke. O efektoch netreba ani hovoriť ani porovnávať. Hudbu, okrem toho, že nadväzuje na jednotku, akoby som z veľkej časti už niekedy a niekde počul. Chvíľu som si bol dokonca celkom istý, že počujem Mozartov Requiem. Kamera rovnako lepšia ako v jednotke (napr. záber na veľké koleso). Depp je ospevovaný, že Pirátov pozdvihuje o niekoľko úrovní vyššie - kým pri jednotke som až tak celkom nesúhlasil, pri dvojke dvojnásobne potvrdzujem (hlavný záporák, inak úctyhodný Bill Nighy, mal nevýhodu v porovnaní so záporákom z jednotky v tom, že hrať mohol maximálne tak očami a hornou perou). Takého fanúšika ako ja, samozrejme, poteší viac Keirinky badass (pochytila z Domino? :) ) a hlavne viac Keirinky ako takej. Scenár síce jednotku neprebíja, na druhej strane kým je menej humoru slovného, určite je viac humoru situačného - vizuálneho. Minimálne Johnnyho beh stojí za to. :) Réžia rovnako dobrá ako v jednotke, dejovo taktiež skvelé, zakončenie viac ako dobré - pripravenie pôdy na trojku no a mne sa to celé proste páčilo. A to tak, že dosť. The End. Ende. Fin. Ak som jednotke dal 90%, dvojke dávam bez hanby 95%. Najlepší moment: Jednoznačne boj vo veľkom rotujúcom kolese a zároveň prebiehajúce scény mimo neho.

Statečné srdce (1995)

Bravo pán Gibson, takto má vyzerať veľkofilm! Ale tá dĺžka Mel, tá dĺžka... 85% Najlepší moment: Jednoznačne moment, keď William zistí, že ho zradí človek z vlastných radov - už len ten Gibsonov výraz a hranie je dôvod, prečo sa na to pozrieť znovu, aj napriek dĺžke.

Kruh (2002)

Človek je až rád, že VHS a krabicové TV sa už nepoužívajú a v móde sú smartfóny... Kruh je dokonalý v jednom hororovom prvku - v momentoch, kedy sa máte zľaknúť sa nič neudeje, poviete si "uf, chvalabohu"... film si počká, až sa upokojíte a potom BUM! Naomi strašná šupa, pri pohľade na jej mokré tričko by som bol v tej studni ochotne s ňou, Samara-nesamara. Zimmer vo veľkej forme, odporúčam hlavne pieseň pri záverečných titulkoch - doráža to fakt kvalitne. Plný počet nemôžem dať len kvôli záveru, ktorý je kvalitatívne na úrovni, akoby Samara zaspala... Čo je škoda, keďže nikdy nespí, že si musela dať šlofíka práve v tej najnevhodnejšej chvíli. 85% Najlepší moment: Naomi v studni.