V jako Vendeta (2005)

"What was done to me was monstrous." - "And they created a monster." 1.) Skvelý Hugo Weaving. Bez mimiky dokázal vyvolať emocie, ktoré mnohí nedokážu s ňou. Popri tej dokonalej maske sa dá vyzdvihnúť len jedna vec - THAT VOICE. 2.) Natalie Portman JE najlepšou herečkou súčasnosti. Zostať rovnako krásna aj keď vás vyholia a oblečú ako budhistického mnícha - tomu sa hovorí dokonalosť. 3.) Účasť Stephena Frya a Johna Hurta je viac než príjemná. 4.) Film, ktorého sledovanie som si užil, snáď popri produktoch dvojice Tarantino & Waltz, najviac zo všetkých filmov. EVER. (P.S.: Hodnotenie tohto filmu je až nezdravo subjektívne. Nieže by to u iných bolo inak, ale tento prípad je extrém. Natalie je jednoducho moja najväčšia slabosť súčasného filmu, takže aj priemernejší film v objektívnom meradle je pre mňa 5 hviezdičková, stopercentne subjektívna bomba.) /14.6.2014/: Po vyše roku som si dal túto chuťovku znovu a to hodnotenie nebolo až tak super-duper-mega-giga-tera subjektívne, kvôli Natie, ako sa mi to zdalo prvýkrát. Nie že by som už nebol do nej alebo niečo podobné, práve naopak, chystám sa prísť do kaderníctva s jej fotkou z tohto filmu a požiadať o zostrih "Na Natálku", ale aj tak som V ako Videl značne iný film ako pred rokom. Našťastie o nič horší. Neužitie si filmu v takej miere ako prvýkrát nepripisujem filmu samotnému, predsa sa nijako nezmenil a Natie má stále ten bombový prízvuk, ale skôr pozeraniu na menšej obrazovke a vyskúšaní minimálne ôsmich polôh kamasutry s mojim notebookom kvôli bolesti chrbta. Teším sa na tretie stretnutie.

Americká krása (1999)

"Pamätáte si na tie plagáty, ktoré hovoria: 'Dnes je prvý deň zvyšku vášho života?' Nuž, platí to pre každý deň, až na deň, kedy zomriete." Film, ktorý dokonale vystihuje frázu "get a life". Úžasná Newmanova hudba, neprekonateľný výkon Spaceyho právom ocenení Oscarom a finále? Finále spôsobilo, že som zostal prikovaný k sedačke a s neprítomným pohľadom čumiac na titulky som sa nezmohol na nič iné, len dvakrát nasucho preglgnúť tú emocionálnu guču v hrdle. To sa mi stalo len pri veľmi malej hŕstke filmov. Som rád, že odteraz do tejto kategórii patrí aj Americka krása.

Ostře sledované vlaky (1966)

"Mášenko počkej chvílku, ja se hned vrátím." Páni, oni tam ukázali holý zadok! V šesťdesiatom šiestom! Neckář je môj veľký, najmä spevácky obľúbenec. Tu dokázal, že je aj pán herec. Ako jedinec postihnutý ejakuláciou praecox exceluje na jednotku. Škoda, že dĺžka filmu je vzhľadom na "priemer" krátka ako Hrmová výdrž. Celé je to také nijaké, až vo finále prituhne. Žiaľ, to je všetko. Na to, že sa jedná asi o najospevovanejší český film je pre mňa napr. Obchod na korze z toho istého obdobia neporovnateľne lepším filmom.

Osvícení (1980)

"REDRUM" Kubrick+King+Nicholson. Trojica majstrov v svojom obore pokope. Mohlo z toho zísť niečo zlé? Mrazivé spomienky na návaly krvi a hádzanie tenisovej loptičky. Viac niet čo dodať. To treba vidieť.

Sloní muž (1980)

"I'm not an elephant. I'm not an animal. I'm a human being" 1.) Už nikdy nebudem mať slony tak rád, ako predtým. 2.) Ľudia (nie) sú až takí zlí.

Obchod na korze (1965)

"Vyzerám ako Chaplin." Sledovať za éry demokracie film o ére klérofašizmu natočený v ére komunizmu je pri najmenšom zaujímavé. Spočiatku tragikomické ladenie mi miestami zvláštnym spôsobom pripomínalo slovenské vydanie Život je krásny. Postupne to však prerástlo do tej najvážnejšej drámy a trend súčasných filmov "odpáliť to na začiatku a dokopať to dokonca" tu absolútne neplatí. Práve naopak. Postupná gradácia je jedným z dvoch tromfov, ktorý tento klenot stavia nad všetky ostatné filmy (česko)slovenskej kinematografie. Tým druhým je duo Kroner & Kamińska. Za tak bravúrne herecké výkony by sa nehanbili ani tie najväčšie esá histórie svetového filmu. Škoda, že dnes sa na Slovensku takí herci, ako bol Jožko Kroner a také filmy, ako je Obchod na korze, už nerodia. Maximálne zaslúžený Oscar + premietanie tohto filmu by malo byť v našom chatrnom školstve povinné.

Mnichov (2005)

"Poznám agenta, ktorý spáva v šatníku..." Do Mníchova som šiel ako úplne nezasvätený, bez akéhokoľvek obsahu alebo anotácie. Čakal som skôr príbeh "prečo" a hlavne "ako" sa to celé stalo. Namiesto toho som dostal príbeh "čo sa stalo potom a aké to malo následky", z čoho som bol najskôr mimo, ale pomerne rýchlo som sa transformoval a hltal každú Spielbergovú scénu takú aká je. Každý má svoju ideológiu, svoju pravdu, za ktorú sa bije a za ktorú je ochotný zomrieť. Dlho to medzi nimi vrelo a Mníchov '72 bol spúšťačom krviprelievania, ktoré prakticky trvá dodnes. Po filmárskej stránke fajn, dokonca aj večne na moje úbohé nervy lezúceho Craiga som dokázal prekusnúť (škoda, že nie doslova). Odbočky ako "pomsta holandskej deve" síce maximálne zbytočné, zato scéna "sex & ako sa to stalo na letisku" je mrazivo dokonalá. Po stránke posolstva však akési prázdne. Spielberg akoby strojovo kričal: "Aha, toto sa stalo, toto sú následky a ja som o tom natočil film. To je všetko." Celkové pocity sú dosť zmiešané. Uvidím, čo to spraví na druhý pokus.

Casablanca (1942)

"Liebchen, what watch? - Ten watch. - Such much?" Film, ktorý si právom zaslúži hodnosť "kult". Že mi film, ktorý má vyše 70 rokov navodí takú dokonalú atmosféru, to som vážne nečakal. Navyše skvelé obsadenie, hlavne Ingrid Bergman je prekrásna a ten úsmev... Dokonalá klasika, na ktorú sa právom nezabúda.

Závrať (1958)

"Túlať sa môže len jeden. Dvaja ľudia vždy niekam idú." Hitchcock BOL filmársky génius. Po Vertigu o tom musí byť presvedčený aj jednooký daltonik. V hlavnom obsadení filmu býva vždy ten "dominantný", ten "lepší". Pri Vertigu som tento pocit absolútne nemal, pretože Kim Novak bola rovnako fenomenálna ako už aj bez toho neprekonateľný Stewart. Bravúrna hudba od Herrmanna, každý kamerový detail vyšperkovaný do detailu, neprekonateľná réžia, úžasná zápletka aj finále. To sú atribúty, na ktoré sa nezabudlo a nezabudne. Ďakujem, pán Hitchcock!

Mafiáni (1990)

1. Drogy sú vždy zlý nápad. 2. Práskač môže byť každý. 80%