Tatínek (2004)

Krásný, příjemný a laskavý snímek a zároveň velmi zajímavý pohled do neobyčejně obyčejného života jednoho z našich předních scénáristů, herců a divadelníků a do tvůrčího tandemu otec a syn Svěrákové. Pro mě i velmi zajímavé poznatky na okraj svěrákovských a cimrmanovských filmů, především Obecné školy a Na samotě u lesa. Lidský pohled mi dal mnohem víc než jakýkoliv podrobný dokument. Až budu mít jednou chvilku na něco milého a příjemného, rozhodně s radostí shlédnu znovu.

Nenasytná Tiffany (2015)

Tak nakonec jsem od toho čekal asi víc, než mi mohl snímek nabídnout, ale v zásadě je to sympatický počin s nevtíravým humorem a neotřelým prostředím lidí na okraji společnosti, který má dokonce i celkem silný metaforický přesah. Za ty prachy to snad ani nemohlo dopadnout lépe, ačkoliv trochu pochmurnější a hororovější atmosféra by tomu slušela, ta jediná noční scéna byla super. Není to kdoví co a jednou nejspíš stačilo, ale jinak je to docela fajn blbinka, která za to shlédnutí rozhodně stojí. A Leoš Noha je somrák k pohledání a naprosto geniální hlavní hrdina :D

Český lev 2015 (2016) (pořad)

Český lev, tak jak je udělaný, přestane brzo kohokoliv zajímat. Nemá to absolutně žádný náboj, celý večer je divácky totálně sterilní a těch umělců, pro které je ocenění opravdu poctou a dají to při přebírání ceny najevo, je už opravdu málo (viz. evidentně otrávený a přinasraný Zelenka). Jiný moderátor, který z toho dokáže udělat show, by určitě pomohl, ale bylo by nefér to házet na Lucii Výbornou, chce to změnit celý koncept. Byl jsem se podívat u Rudolfina před samotným večerem na tu velkou show příjezdu českých celebrit. Takové ty vřeštící davy, oslnivá záře stovek fotoaparátů a davy fanoušků, žadonící o podpis. Krásně to na tom bylo celé vidět - asi padesátka žbrblajících a postávajících lidí okolo schodů a pár fotografů. Jen ten červený koberec zůstal. Jak symbol toho, čím by galavečer vlastně měl být. Smutný pohled. Česká kinematografie možná neprožívá nejlepší léta, ale zájem lidí se dá vzbudit i tak a člověk by se u předávání nutně nemusel uzívat a mít tendence přepnout na cokoliv jiného.

Grimsby (2016)

Sacha Baron Cohen je cvok, který jde vždycky za hranici myslitelného humoru. Kdo neviděl neuvěří. Scenáristicky je Grimsby trochu nevyrovnaný, ale některé scény (slon) jsou prostě neskutečné a nezapomenutelné. Spíše pro otrlé.

Kosti a skalp (2015)

Nevím, co na tom kdo vidí tak úžasného. Ano, je to kanibalský horor naroubovaný na westernové prostředí, což je hodně dobrý nápad, má sympatické hlavními hrdiny, luxusní kanibalské hnusáky, asi jednu drsnou gore scénu a to je všechno. Čekat hodinu a půl než se něco začne dít a celou dobu pozorovat, jak týpci projíždějí nebo procházejí krajinou, to mě tak úplně nebaví. Ani to finále nakonec nevygradovalo tak jak jsem čekal. Nemůžu říct, že by to bylo blbě natočené nebo zahrané, ale za mě nic, co by mi utkvělo. Russell si loni vybral své westernové chvilky a v obou případech nasedl do poměrně zdlouhavých záležitostí. Za sebe dám radši přednost třeba dánskému Salvation.

Polednice (2016)

Nejlépe bych Polednici charakterizoval jako "dusný film". Neuvěřitelné dusno sálá nejen z vyprahlé letní krajiny a vyschlých polí všude okolo, ale i ze všech mezilidských vztahů. Za každým úsměvem a vlastně i čímkoliv jiným se skrývá něco znepokojivého. Dusno, dušení, udušení. Snad poprvé v životě jsem byl rád, že je mi teď zima. Jako horor to sice nefunguje úplně dokonale, je tu všehovšudy několik slušných lekacích scén, ale i dobře vystupňované napětí a strach, ale mnohem víc tohle hutné psycho způsobuje nervozitu a nedobré pocity. Aňa Gaislerová skvělá, malá Karolína zrovna tak a kvalitně vybrané a zahrané mi přijdou vesměs i všichni ostatní. Skvělá je i práce se zvukem a světlem, díky kterým by se v dramatických scénách v bytě dalo napětí doslova krájet a několikrát se mi díky tomu zježily chlupy i na dlaních. Pátou hvězdu nedávám, protože to není až tak objevné a zasloužilo by si to ještě trochu propracovanější příběh, ale v našich poměrech hotové zjevení a naprostá povinnost pro milovníky žánrových filmů.

Lesapán (2015) (studentský film)

Tak už to vypadá, že mladí filmaři taky chtějí točit něco jiného než nekonečné příběhy o tom, jak se tady máme všichni blbě (škoda, že to nechtějí taky ti starší, co drží filmový průmysl v rukou). Což je nejlepší filmová zpráva za poslední roky. Lesapán na mě působí jako manifest. Že to totiž s žánrovými filmy u nás jde. A jde to velmi dobře. Taková osamocená vlaštovka, za kterou se člověk dívá a doufá, že už brzo přiletí celé hejno. Mě se to moc líbilo a budu doufat, že ta nominace na českého kocoura znamená aspoň tolik, že se o filmu bude mluvit a že se tím možná inspirují i další. Potlesk.

Bohové Egypta (2016)

No vida, je z toho fajnové lehké fantasy pokoukání. Přesně jak jsem očekával, prostě takový přímočarý quest s fajn hrdiny, docela dobrými nápady a kupodivu i docela vtipnými scénami. Vizuální stránka zcela v pohodě, nadával by jen hnidopich. Takové lehké fantasy žrádlo bez vyšších ambicí, sympaticky si na nic nehrající, lepší Souboj titánů nebo Sedmý syn, nic míň nic víc. Prostě povedená oddychovka.

Schmitke (2014)

Napadá mě především atmosferičnost jako nejdůležitější aspekt snímku. Dokonale provedená mystická atmosféra, hraničící s hororovými prvky. Rozšířené charakterizování jako český (něměcký) Lynch je naprosto v pořádku. Což je ale taky poněkud problém, nebo aspoň pro mě, protože to celé vlastně nemá žádný děj, který by se hýbal kupředu a hlavně rozplétal klubko tajemství, kterým je obestřená pochmurná krajina Krušných hor i příběh německého inženýra, ztraceného v událostech a podivném prostředí cizí země. Jak jsem při sledování s rozkoší nasával tu neuvěřitelnou mystičnost snímku, tak jsem naopak byl stále více zklamáván příběhovou stránkou a řekněme, že tak od poloviny jsem konstatoval, že jsem z toho totálně blbej. A ještě blbější jsem byl po skončení příběhu. Asi jsem se snažit to celé brát moc doslovně a měl jsem to brát spíš jako metaforu nebo jen prostředí pro niterní příběh hlavního hrdiny, ale přiznám se, že jsem tím byl nakonec zklamaný. Lynch není přesně můj šálek čaje, takže jsem podobně narazil i tady. Ovšem ta atmosféra...

Viktor Frankenstein (2015)

Opět jeden z těch filmů, na které se dívám celkem bez předsudků. Prostě čistokrevná zábava s hromadou efektů a příjemným viktoriánským či streampunkovým lookem. Je to vlastně docela blábol a finále mi teda gule neurvalo, ale celkově mě to docela bavilo. James McAvoy opravdu někdy až nesnesitelně démonizoval svou postavu, to je pravda. Já to vidím jako takového oddechového bratříčka Van Helsinga nebo Sherlocka Holmese a asi mi to ke štěstí stačí. Bavil jsem se a klidně se podívám znovu, příjemná blbinka. Od režiséra Sherlocka by se sice čekalo něco více sofistikovaného, ale co už, snad příště.