• Fantasy

Yesterday (2019)

Krásný a hlavně O-R-I-G-I-N-Á-L-N-Í příběh. Skvěle odvyprávěný a odzpívaný. Lily James je jedna z nejkrásnějších ženských na světě a i dost ostatních vedlejších rolí bylo dobře napsaných. A protože romantické hudební komedie nejsou zrovna můj šálek kávy, celou dobu jsem pomýšlel na 4*. Až do okamžiku, kdy Jack přijížděl k domu na pláži. Říkal jsem si, pokud v tom baráku bydlí jeden z čtyř (zubatá byla irelevantní), vypálím plný počet pěti*. A mám jich kolik? A ten geniální závěr: "Kdo je Harry Potter?" "Hm, asi je čas dát se na psaní..." (replika přeložena z odposlechu).

Kořist (2019)

V rámci digi-animal-přežíváku naprosto dostačující. A snad ani není SPOILERem, když filmu vytknu, že právě protože stojí pouze na dvou hercích, každá vedlejší postava je hned do minuty nekompromisním krvavým tatarákem (který by správně neměl být mletý, ale krásně trhaný, jak nám to předvedli ve filmu).

Nabarvené ptáče (2019)

Jsem rád, že jsem to viděl. Moc rád. A už to nikdy nechci vidět znovu. Někdo nedávno napsal, že vyhýbat se Nabarvenému ptáčeti je jako utíkat před sebou samým. Nebo něco v tom smyslu. Blbost. Ač byla druhá světová nejtemnější období lidských dějin, někdo takovéto prvoplánové útoky na emoce prostě nemusí (já). A neznamená to, že by před minulostí zakrýval oči. Zkrátka v jednostranném tlačení na pilu vidí trochu kalkulu. No a co? Rozhodně výjimečný snímek (na naše poměry) a doporučuju ho vidět. Ale zas odsuzovat diváky, kteří ho chválí do nebes, anebo naopak haní jako pornografii násilí, je nesmysl. Někomu (ne)sedne, ale rozhodně oba tábory budou mít dlouho o čem přemýšlet.

Zastavte temnotu (2018)

Atmosférou mi to trochu připomínalo Wind River. Těžko říct, jestli to bylo horší, lepší nebo stejné. Já vím, hodnocení na ČSFD mluví jasně, ale vidláci na Aljašce a ospalé tempo příběhu jsou v obou případech skoro totožné. Asi nejsem ta správná cílovka. Nemám zimu rád. Sorry.

Satan (2006)

99% postav jsou brutálně nesympatičtí debilové, kterým od první minuty přejete vyvržení obřadní dýkou athame. To 1% tvoří démonický Vinca, kterému zase přejete dobře nabroušené ostří. A jedině on to zachraňuje od odpadu. Hodnotím 14%.

Syn temnoty (2019)

Tak zase proti proudu. Mně se to líbilo. Asi proto, že nemám super-hero-žánr moc rád. Takže proč to nevzít z opačného konce? Taky mi to připomnělo dotaz Ralpha Wigguma ze Simpsonů: "Co se stane, když se Superman rozhodne všechny povraždit?" Toto, Ralphie. Přesně toto. Brightburn je správně temné a místy strašidelné. Alespoň pro mě. Už se nemůžu dočkat pokračování, až Brandon trochu povyroste. Doufám, že se neodstěhuje do Beverly Hills 90210, ale bude pokračovat ve své jízdě.

Vlkodlak (2010)

Řemeslně výtečně zpracovaný naprosto průměrný předvídatelný film se standardně dobrým Del Torem a k sežrání okouzlující Emilkou Blunt. Pobavila zmínka o Gévaudanu ve vlaku, provincii v jižní Francii, kde v 18. století řádila skutečná Bestie. Blíže k této galské šelmě - film Bratrstvo vlků, hon na bestii (o 5 tříd vyšší level než toto).

Královská hra (2007)

Takové pyrenejské Eden Lake. Syrové a nekompromisní. Já prostě španělské snímky miluju. Úchylné fantasy, úchylné thrillery a úchylné horory. A ještě líp - úchylné psychohorory. Oni i kdyby zfilmovali třeba takovou Princeznu na hrášku, tak bych na to koukal s pokleslou bradou a zanícením. I když... spíš by to byla Princezna na heroinu a byla by to coura, kterou předávkovala vlastní matka, aby byla povolná pro mladšího brášku. Člověk se otřepe hnusem, ale stejně na to kouká. Teda ne na ten incest, ale na ty španělské filmy.

Highlander (1986)

NESMRTELNÁ klasika, Queeni, dech beroucí nájezdy kamery a prolínačky... a ten samotný příběh je asi nejvíc. I když ve zpětném pohledu - pro současnou generaci může trochu drhnout psychodelický osmdesátkový feeling. A často mi Kurganovo procházení dlouhými chodbami připomínalo Arnieho v Terminátorovi jedničce. Who wants to live forever?

Po čem muži touží (2018)

Opravdu tu recenzi chcete číst? 100x viděné? (recenze i námět). Ano. Narvané genderovým klišé? Ano. Ano. Tuzemsky naivní (získání práce v Playboyi). Ano. Ano. Ano. Násilné polepšení hlavního hrdiny(..nky)? No to si piš. Celé to zachránila Bolkova mladá. Přes občasné přehrávání a pitvoření předvedla nadstandardní herecký výkon. Vlastně je to nesmírně sympatická baba. A i když Hádek sekundoval skvěle, proč - když mám dnes už ne moc originální námět - ho prošpikovávám tak nezajímavými vedlejšími dějovými liniemi? Podpantoflák a jeho stihačka dnes už nikoho nebaví a fakt nejsou vtipní. A i zápletka s krásnou dcerou byla taková nijaká. Vždyť tam o nic zajímavého nešlo. Nebo jo? Jak české filmy moc nemusím, nedávno mě mile překvapila taková Bezva ženská na krku. Excelentní Vetchý Hřebíčkovou stíral tak nekorektně a sexysticky, až jsem zíral, kde na to vzali naši tvůrci koule. Byl to pro mě takový svěží vánek. A o dva roky později zase sklouzneme do klišé. Ale abych snímku nekřivdil, na naše poměry to docela ušlo.