• Fantasy

Dravci (1999)

Moje srdcovka z mládí, ke které jsem jaksi zapomněl přihodit koment. Napravuji tedy nyní. Naprosto svěží, podmanivě děsivá, zvrácená úchylárna, u které budete uvažovat o vegetariánství. Miluju horory, ale nemusí při tom zrovna stříkat hektolitry krve, nemusí se přitom tolik ohánět noži a sekáčky... a nemusí se tolik konzumovat lidské maso. Tohle fakt nebývá můj šálek kávy. Brutální kafčo paní Ptákové jsem ale slupnul jak malinu. Prostě jsem nemohl jinak. Pearce svůj panický strach zahrál tak přesvědčivě, že ho na mě okamžitě přenesl. Po celých 97 minut. A Carlyle...? Carlyle je démon. Jeho scény v lese, v jeskyni, u rokle... patří k vrcholu jeho geniální tvorby. Moc si ho jako herce vážím, ale po tomhle snímku s ním nikdy nechci být o samotě v jedné místnosti, protože bych měl strach, že mě sežere. P.S. Hudební doprovod je kapitola sama o sobě. Nádherně úchylná. Za celkový dojem neváhám vypálit 100%.

Ticho před bouří (2019)

A víte vy co? Mně se to líbilo. Bylo to... divné, místy nedotažené... a celkově takové jiné. No a co? "Ostrov" byl nádherný, na Hathawayku se moc dobře koukalo a takoví "jstemiuprdele" antihrdinové jako McConaughey mě zkrátka baví. Bylo to tak za tři hvězdy max. Tu čtvrtou dávám k vylepšení zdejšího skóre.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Kdyby mi bylo 15, tak ten film miluju (geniálně nasnímané bojové scény). Ale jako třicátník už musím shlížet na příběh o sympatickém Kapitánovi Amerika, který potká sexy Miss Ameriku, a přes šablonovitý pád a vzestup nakope padouchovi prdel, s lehce cynickým nadhledem. Celkově to mělo takový devadesátkový naivní feeling, ale k hereckým výkonům není moc co vytknout.

Snowden (2016)

První film, který mě donutil už během jeho sledování přelepit si webku. Snímek je natočen dost jednostranně a Snowden je v něm vykreslen jako totální sympaťák, který je jediný, kdo vidí věci správně v pokřiveném světě. Kdoví. Třeba jo. Gordon-Levitt je často sázka na castingovou jistotu, taky se mi moc líbily hrátky s kamerou (oko) a na konci nenásilné prolínání Gordona-Levitta se skutečným Snowdenem. A překvapilo mě často nečekané hvězdné obsazení vedlejších rolí. I když snímek vzbuzuje vesměs úzkost, jeho sledování je dost příjemnou záležitostí.

My (2019)

Byl to tak trochu jiný bizarní horor? Ano. Bylo to lepší nebo alespoň stejně dobré jako Get out? Ne. Ale to vlastně přesně odpovídá Peelově profilu. Eskalace tvorby by byla na něj až moc velký mainstream. Prostě tak trochu jiný hororový úlet. Chvílemi výtečný. Jindy jalový. Ale závěrečný zvrat fakt podařený. Brada šla dole.

Balón (2018)

Podle mého názoru absolutně nejnapínavější a nejvíc strhující film o překonání Železné opony. Byl jsem napnutý a unesený celých 120 minut. Jako fakt celých. Od první minuty. Největší zásluhu na tom má samozřejmě geniální casting. Rodině super sympatických Průměrňáků jste prostě museli fandit od prvního záběru kamery. Já vlastně ani nemám co vytknout. A to je u tak výživné stopáže fakt umění. Tolik emocí, tolik strachu... tolik smůly, jakou vám může naservírovat pouze reálný život. Moji dnešní hrdinové se jmenují: Mücke, Schuch a jako vždy démonický Kretschmann. Ale takto chválit bych mohl celý herecký ansámbl. Dávám 100%. Bez pardonu.

Diplomová práce (1996)

Miluju španělské snímky. Jsou nekompromisní, mnohavrstevné a podmanivé. Tady bych jasnou přímočarost snad i odpustil. Na Anu Torrent se moc dobře koukalo a skoro se mi nechtělo věřit, že hrála ošklivou královnu Kateřinu Arragonskou v The Other Boleyn Girl. Ale.. (SPOILER)...osoba, na kterou hlavní vina ukazovala tisíci způsoby každých 10 minut... se ukázala nakonec vrahem??? Konec jasné zklamání, které srazilo vcelku povedený film.

Řbitov zviřátek (2019)

Četl jsem hodně Kingových knížek, ale Pet Sematary jsem se schválně vyhýbal. Ony jsou zvířata v hororech vždycky nepříjemně děsivá. Natož, když jsou po smrti. Osmdesátkové zpracování jsem si pamatoval pouze matně, z dětství. A upoutávky na filmovou verzi 2019 mě utvrdily v tom, že jsem už dostatečně vyzrál, abych mrtvé kočičky a jinou domácí havěť psychicky ustál. Takže ke snímku. Jason Clarke je takový typ herce, kterého vidíte všude a skoro nikdy si nevybavíte jeho jméno. Jako John Connor totálně propadl, ale jako doktor Louis si mě konečně získal na svou stranu. Amy Seimetz mě přesvědčila, že umí hrát "podělanou strachy" už v Covenantovi. A kupodivu zombie holčička nebyla tak protivná, jak jsme u hollywoodských dětí zvyklí. Celkový feeling byl překvapivě příjemný. Fakt že jo. Palec nahoru.

V žáru královské lásky (1990) odpad!

Na téhle zhovadilosti je nejlepší pouze hudba Jana Hammera - hlavně Seeds of life, kteroužto písničku pozvedl na vyšší level hlas paní Kubišové. Jinak v tom vidím naivní polistopadovou euforii, kdy nám konečně komouši nemůžou kecat do kumštu, takže si smíme natočit, co chceme. A já celý život toužil vidět, jak si pan Landovský utírá prdel. Ještě mi tam chyběl hnědý proužek na toaleťáku... udělám dohodu se svým mozkem, a za vytěsnění tohoto ehm - filmu?- nebudu 6 měsíců chlastat.

Stockholmský syndrom (2018)

Moc příjemné překvapení. A hlavně výtečný casting! Trochu mi to připomnělo jeden starý vtip o policajtech: "Postřílíme jim všechna rukojmí a oni se nám pak vzdají!" To zplynování v sejfu jsem nějak nepochopil. Být Noomi, tak při vycházení z trezoru plivnu těm fízlům do ksichtu. Kdyby to bylo celé fikce, mohl by někdo podotknout, že tomu chyběl drajv a překombinovanost. Ale to by si tento příběh nezasloužil. Moc mě bavila ta pasáž s "mrtvou" Rapace a plynem v sejfu. Za mě poctivých 70%.