• Fantasy

King Kong (2005)

Mraky let jsem měl zažito, že verze z roku 1976 je ta jediná správná a věrná legendě. Ale až s tímto snímkem z roku 2005 jsem si uvědomil, že tamto bylo jen laciné mdlé béčko. Peter Jackson nám servíruje dech beroucí dobrodružství s neuvěřitelnou láskou k filmařině a pokorou před divákem. Najdete tady kouzelnou výpravu, odpustitelně absurdní podzápletky, ale hlavně úžasné charaktery ruku v ruce s perfektním castingem (Black, Watts, Brody, Kretschmann). Je mi jasné, že v roce 76 by papundeklový T-Rex působil spíš směšně, takže na přijatelné pojetí jsme si holt museli počkat. Ale stálo to za to. Tři hodiny vám utečou jako prd. Tento snímek se zastavil jen příčku pod mým TOP10 nejlepších filmů za celou dobu kinematografie.

Zlý časy v El Royale (2018)

Naprosto bizarní panoptikální záležitost v tarantinovském duchu s pozvolna gradujícím násilím a končící v ohnivém infernu. Moc se mi líbila scéna s kamuflážním zpěvem a tleskáním do rytmu úderů kladiva.

Alfa (2018)

Napřed jsem se trochu lekl dokonale vystajlované doby ledové, ve které naši prapředci připomínají spíš vikinské metrosexuály, kýčovitých západů slunce a efektních zpomalovaček, ale poté se snímek naštěstí přerodil v docela hutný přežívák. Sžívání člověka s vlkem (Alfou) bylo ztvárněno citlivě a nenásilně. A na konci mě to zvíře totálně převezlo. A díky tvůrcům za - pro mě neznámý - domorodý jazyk. Pralidí s oxfordskou angličtinou jsem už viděl dost. A ten vizuál bral fakt místy dech.

V pasti (2018)

Jak poměrně nevybíravě Verbal poznamenal, Sandra dokázala, že má pořád svoji krabičku na ptáky... a celý snímek hravě utáhla levou zadní. Pár lidí tady naznalo, že bylo Tiché místo o pár levelů lepší. Naprosto nesouhlasím. Bird Box je temnější, tajuplnější a daleko lépe vygradovaný. A ty paralelní časové roviny - super (Kde přišla k dvojčatům?... Aha. Její dítě je jenom jedno! A které asi?... Aha, už vím... A když známe její vlažný mateřský pud, které dítko nakonec obětuje? Aha, rozhodla se takto... ) A ve finále mi bylo úplně buřt, co to venku poletuje za sajrajt.

Hastrman (2018)

Konečně poctivý český film s velkým F, který nepůsobí jako generátor náhodných scének a dialogů, ale tvoří souvislý smysluplný příběh s úžasnou atmosférou. Démonický Dobrý celý snímek s přehledem diktuje a k tomu mu sekunduje krásná a naprosto přirozená Simona SPOILERová. Ale i všechny vedlejší postavy působily životně a sympaticky (včetně rázného faráře... a z toho, co ukrýval v almaře, vám teda spadne brada). Česká pecka desetiletí.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Náměť je naprosto fantastický, ale do dnešního dne je Meet Joe Black tím nejnudnějším filmem, jaký jsem kdy viděl. Záživnější je i encyklopedie o lišejnících. A ta stopáž je fakt vražedná.

Fišpánská jablíčka (2008) (TV film)

Hmmm, od odpadu to zachránil celkem slibný začátek. Ale vydýchat laciné efekty, žalostný hudební doprovod a pitvoření (nikdy jsem nepotkal malé dítě, kterému by se to líbilo), dalo docela zabrat. Ale co je vážně největší pecka, je zdejší anotace na ČSFD. V mé grafice má 26 řádků, haha. Než to přelouskáte, pohádka stihne skončit a vyšumět z vašich hlav.

Moon (2009)

Já jsem se poměrně dlouho tomuto snímku vyhýbal. Vždycky jsem si říkal "Ježiš, to bude super-psycho-ponorka s jednou postavou, které cáklo a vidí bludy!" Jak jsem byl bláhový. Rockwell mě úplně převálcoval stejně jako celý příběh. Takovou pointu jsem vůbec nečekal. Fakt jsem si dlouho myslel, že Sam bojuje s halucinacemi. Ale to, co na základně našel (nebo spíš to, co našlo jeho) mě dostalo. Za mě 90%. P.S. A frajer Gerty je bezesporu vedle Bishopa ten nejsympatičtější robot filmového univerza.

Saljut-7 (2017)

Brilantně natočený, brilantně nastříhaný, brilantně ozvučený film hollywoodských parametrů bez hollywoodského klišé.Tady se Rusáci teda fakt předvedli. To napínavé "spojení" mi připomnělo citát Alberta Einsteina: "Jak vzniká vynález? To všichni vědí, že je něco nemožné. Ale pak se objeví nějaký cvok, co neví, že je to nemožné, a udělá vynález." Konec citace. Voloďa byl prostě těžký frajer, který se s tím nepáral. A díky lidem jako on lidstvo kráčí kupředu. A filuta Víťa, který se vždy na poslední chvíli vytasil s nějakým spásným nápadem, mu skvěle sekundoval. A ten sympatický tlouštík ve velíně má tu nejnevděčnější a nejšílenější práci na světě. Nedělal bych to ani za zlaté prase. Za mě 95%.

Nebezpečná laskavost (2018)

Hm, docela zklamání. Taková Gone Girl byla o několik levelů lepší. Některé filmy (bez ohledu na žánr) velebí buď lásku, nebo přátelství nebo cestu losera na vrchol. Podle pana režiséra je však tou nejlepší věcí na světě najít si krásnou zkaženou kámošku z lepší společnosti, snažit se před ní ukázat svou drsnější stránku a pak prošmejdit její šatník. Navíc se chvílemi Stephanie chovala jako hyiena, jakkoliv naivně a ztřeštěně se pokoušela vypadat. A Simple Favor není vysloveně špatný film, to ne. Jen sliboval trochu víc. Za mě 60%.