• Krátkometrážní

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Moderně pojatá a nepříliš komplikovaná detektivka s průměrnými hereckými výkony. Líbil se mi bondovsky laděný scénář a finále, nepatrně obohacené Robertem Duvallem, které lehce vylepšilo závěrečný dojem z filmu a vynahradilo tak nezajímavou střední část. 70 %.

Bitva o Passchendaele (2008)

Doufal jsem, že se dozvím něco víc o bitvě u Passchendaele, místo toho jsem se po docela dobré úvodní scéně dočkal stupidního příběhu, ve kterém samozřejmě figurovala láska, zbytečné citové vazby a plno nudných dialogů. Později se přidala i kanadská xenofobie, nacionalismus a já nevím co všechno. Proč se z potencionálního trháku o strašlivé bitvě u Passchendaele stal nudný film, který se totálně vykašlal na výpravu samotné bitvy, a místo toho předvedl nezáživné drama z rádoby idilicky naaranžovaných kulis půvabného kanadského městečka? Jsem toho názoru, že by válečný film měl býti velkolepý, strhující a vůbec by neškodilo, kdyby i dlouhý. Tento film je pravý opak. Režisérský fail v podstatě i herecky nevýrazného Paula Grosse.

Templář (2011)

Je z toho strašně cítit nízkorozpočtovost a neprofesionalita. Mluvím například o velmi nezdařilých vizuálních efektech, zmatené kameře a hlavně asi o tom, že Ironclad nemá nic význačného, čím by zaujal. Filmu také strašně škodí to, že se s poměrně dlouhou stopáží celou tu dobu odehrává v miniaturním komplexu hradu Rochester, jehož podobu si zdejší architekti velmi poupravili. Jonathan English si prostě usmyslil, že natočí velkolepý historický snímek, ale nemá na to ani prostředky, ani nadání. Má ale poměrně slušné herecké obsazení, které tento film lehce přenáší přes hranici průměrnosti. Plno atraktivních rolí v herecky slušném provedení, například Giamatti v roli anglického krále, Brian Cox v roli sympatického barona, anebo Vladimír Kulich v roli dánského vojevůdce, hravě předčilo hlavního hrdinu v roli Jamese Purefoye, o kterém jsem nikdy neslyšel. Do teď jsem si myslel, že by to mělo být naopak a že by hlavní hrdina měl vyčnívat ze všech nejvíc, ale zřejmě ne. Jonathan English díky své neschopnosti promrhal šanci natočit dobrý film a prosadit se ve filmové branži.

Pohádka pohádek (2015)

Pro mě nejbizarnější a nejkontroverznější snímek roku. Pohádka pohádek vcelku chladně prezentuje a v závěru i otevřeně zakončuje tři příběhy, které alespoň já nevnímám jako srovnatelně dobré. Místy velmi drsné a nevysvětlené. Těžko posoudit takovýhle film, jehož kontroverze není vadou sama o sobě, ale každý divák má hranici snášenlivosti nastavenou někde jinde. V mém případě bylo této hranice dosaženo, takže mi film úplně nesedl. Ačkoliv k tomu název přímo vybízí, tak bych vážně netvrdil, že se jedná o film určený dětskému publiku, naopak by s ním raději neměli přijít do styku. Úžasnou a originální výpravu však musím pochválit.

Narozen 4. července (1989)

Ze Stoneových velkofilmů mi tento přišel nejslabší. Příběh válečného veterána, jaký je popisován v tomto filmu, není podle mě natolik silný, aby na něm mohl režisér po celou dobu stavět a nutil nás dvě hodiny sledovat ochrnutého Toma Cruise, jak neustále opakuje to samé, ačkoliv jeho herecký výkon v takhle brzké fázi herecké kariéry je obdivuhodný. K mému překvapení mě Oliver Stone tentokrát zklamal.

CBGB: Kolébka punku (2013)

Talking Heads, Ramones, Blondie, Iggy Pop, Patti Smith a v neposlední řadě došlo i na The Police. Já byl při sledování filmu ve svém živlu, takže jsem si ho náležitě užil. Ale obávám se, že jen kvůli tomu, že jsem se zaposlouchal do svých oblíbených písniček, které jistě překryly nedostatky, kterých bych si jinak všiml – lépe řečeno všiml bych si nudných momentů. Ten, kdo písničky v tomto filmu nezná a celkově se v této hudební oblasti příliš neorientuje, si film vyloží pouze jako průměrné komediální drama. Já však musím dodat, že je to drama, které je nenáročné na sledování a je celkem sympaticky zpracované.

Sacco a Vanzetti (1971)

Silné kriminální drama, jež rozebírá nechvalně známou kauzu Sacca a Venzettiho, o které slyšel jistě každý, kdo se detailněji zajímá o politickou situaci 20. let v USA. Film díky zdařilému střihu zabránil vzniku nudného soudního tlachání a s veškerou grácií přednesl umělecké dílo. Takové, jakých Italové natočily desítky. Škoda, že tento zahraniční film nedokázal strhnout pozornost jiného publika, než toho domovského.

Zapadákov (1973)

Obvykle nechválím kameru, ale u tohoto filmu mě velmi zaujala. Stejně tak, jako zdařilý hudební doprovod. Oboje tak nepochybně přispělo k tomu, že film na svou dobu působí velmi moderně a svižně. Samotným příběhem mohl leckteré diváky šokovat, ale rozhodně se jedná o umělecký kousek, který je příjemným prožitkem i kvůli krátké stopáži a vcelku "oddychové" atmosféře, ke které sice nepřispěly přestřelky na každém rohu, ale otevřená příroda a poklidné vypravování příběhu v podání Sissy Spacek jistě ano.

Norimberský proces (1961)

Samotný film je velmi zdlouhavý, ale zato však nabízí prvotřídní herecké výkony, kvůli kterým nakonec není dokoukání filmu tak obtížné. Každý herecký výkon zde ohromil, avšak kdybych měl někoho obzvláště povznést, bude to Maxmillian Schell a jednotliví svědci soudního procesu, kterým tentokrát nestačil ani Spencer Tracy, ani Burt Lancaster, který se po dvouhodinovém přihlížení probral a celou skutečnost případu ostře zkritizoval. Nemůžu se nezmínit o náramně povedeném českém dabingu, o který se postarali skvělí čeští herci, například Bohuš Záhorský či Josef Vinklář.