• Krátkometrážní

Underworld (2003)

Ja viem, že ono nie je úplne na mieste porovnávať takú klasiku ako Dracula s touto novodobou akčnou rezanicou plnou drsnej muziky a sexi oblečkov, ale Draculu považujem za spúštací mechanizmus mnohých filmov o upíroch. Underworld je akousi novodobou transformáciou drámy Rómeo a Júlia, zasadenej do prastarej vojny dvoch silných mýtov, ktoré si dávajú cez 600 rokov na zadok a využívajú pri tom moderné hračky. Jednoducho obyčajný béčkový námet. Nie je to také tupé ako Twilight, nie je to také premyslené a gotické ako Dracula, alebo Interview s upírom, a čím menej rozmýšľania do filmu zapojíte tým si ho viacej užijete. Wiseman je rozhodne vizionár. Jeho upršaný, temný svet plný príšer je naozaj skvelým miestom, pre vytvorenie akéhokoľvek príbehu. Problém je, že aj napriek dobrému nápadu, hereckému asnáblu a značne premyslenej histórií rodov a hrdinov, tomu niečo chýba. Nie sú to akčné scény, ani atmosféra, ani strih, ktorý robí niektoré skoky a pády omnoho uveriteľnejšími. Je to jednoducho fakt, že postavy sú chladné a že iskrenie medzi hlavnou dvojicou nefunguje. Nie je tam nejaký hlbší ponor do duše a konania postáv a všetci vlastne slúžia k dotvoreniu rozprávky. Nebyť tohto faktu, tak by sa jednalo o veľmi znamenitý prínos do upírského a vlkolačieho žánru. Takto je to celkom zábavná jazda, ktorá neurazí nikoho, kto sa nebude chcieť cítiť urazený.

Fullmetal Panic! (2002) (seriál)

Dostal som typ na toto anime a tak som si povedal prečo nie. Pred nedávnom som sa konečne dostal k Animatrixu a uvedomil som si, že svojho času som bol do anime strašne zbláznený. Ghost in the Shell a Cowboy Bebop považujem za najlepšie sci-fi kúsky v rámci seriálu a filmov( kde musím rozhodne prirátať aj Akiru). Preto sa dá povedať, že som mal značné očakávania. Full Metal Panic! je veľmi príjemným seriálom, ktorý hlavne v úvodných častiach neuveriteľne baví a mixuje prvky dobrodružstva so zábavou. Akonáhle ale seriál príde do vážnosti - objavia sa tam obrovské AS roboty, ktoré strieľajú a mlátia sa a seriál začína byť nudný, ničím prekvapivý, bez väčšej prepracovanosti vnútorných pohnútok postáv a bez premyslenejších akčných scén. Čo veľmi zamrzí, lebo postavy sú veľmi sympatické a ich prepojenie v rámci seriálu je veľmi podarené - aj keď značne prvoplánové - taký hlupučký( v najlepšom slova zmysle) romantický trojuholník. Myslím si, že v rámci príbehu to skončilo niekde na pol cesty. Som zvedavé na ďalšie série, ktoré majú byť poznateľne lepšie a vtipnejšie. Táto séria je skôr priemerom, ktorý neurazí, ale rozhodne nezaujme na toľko aby sa k nemu človek s radosťou vracal.

Spáč (1973)

Allenov zárez do sci-fi žánru. Ťažko povedať či je jeho ranná, blázniva, sexuálne podfarbená ranná tvorba lepšia ako jeho neskoršie inteligentnejšie, vtipné a neurotické diela. Každopádne sa jedná o veľmi výrazného tvorcu. Už v Spáčovi sa objavujú prvky, ktoré budú pre jeho tvorbu typické - minimálne parodizácia diel - najvýraznejšia v podobe Električky do stanice Túžba. Veľmi príjemnou postavou sa stáva Diane Keaton, ktorá ma prvýkrát vo filme neiritovala a ktorá bola Allenovi veľmi rovnocennou dialógovou protivníčkou. Spáč má typickú výstavbu Allenového diela - začne niekde inde, končí niekde inde a pritom je stále o tom istom. Osobne mám radšej jeho neskoršiu tvorbu, aj keď musím priznať, že som sa na niektorých veciach naozaj skvelo bavil. Atentát na nos bol nezabudnuteľný. Ďalší môj zárez do tvorby tohto originálneho režiséra a scenáristu, ktorý sa stáva s každým svojim filmom lepším a dospelejším.

Louis C.K.: Hilarious (2010) (pořad)

Nie také dobré( aspoň pre mňa) ako dve predošlé vystúpenia, ale Louis je predsa len príliš veľký majster humoru, aby nedokázal rozosmiať a dostať do kolien. Príhode o sraní ma dostala a všetky tie jeho peripetie a názory okolo toho. Vlastne nemôžem inak než s nimi súhlasiť.

Louis C.K.: Chewed Up (2008) (pořad)

Ja si jednoducho túto spŕšku rôznorodých vtipov, jačania a chechotu značne užívam. Ďalšie výborné Stand - Up vystúpenie. Príhoda s jeleňom ma dostala.

Bůh masakru (2011)

Ono je to vždy tvrdí oriešok - snažiť sa preniesť divadelnú hru na filmové plátno. Niektorý sú v tom veľmi zručný - ale priznajme si to - vychádzajú často krát s osvedčenej klasiky, ktorú sa snažia modernizovať, alebo ňou oboznamovať mladšiu generáciu - takže to robia efektným spôsobom(Rómeo a Júlia) alebo sú jednoducho klasici, čo tým vzdávajú hold divadlu a ktoré si medzi umeleckou/intelektuálnou sférou divákov nájde svojich fanúšikov. Polanski nemal veľmi ťažkú úlohu. Jedna miestnosť - 4 herci - ktorý pozbierali nespočetne veľa ocenení - v sonde do rodinného života dvoch manželských párov. Niektoré scény bohužiaľ zaváňajú divadelnosťou - neustále hovorenie o odchode, pričom sa žiaden nekoná - troška rozbíja kontinuálnosť filmu. Na druhú stranu úvod a záver(obidve scény tvoria pozadie pre titulkovú sekvenciu) dopĺňajú príbeh o zložku, ktorá nie je v divadle moc uskutočniteľná. Každopádne je to natočené dynamicky a herci predvádzajú skvelé výkony. Je radosť sa na nich pozerať a čo je podstatné sú zábavný. Každý jeden z nich. Veľmi ma teší že sa Waltz zaradil do Hollywoodskej špičky a tu silnú pozíciu, ktorú tam teraz má mu nikto tak skoro nezoberie a že Polanski začína byť na staré kolená značne aktívny. Teším sa na ďalšiu podobnú udalosť. Táto bola totiž veľmi príjemná.

Nestyda Louis C.K. (2007) (pořad)

Výborne prezentované vtipy, na homosexuálov, rodinu a hlúpych ľudí. Louisa C.K som nemal možnosť zaregistrovať a toto je moje prvé stretnutie s ním. Absolútne ma ozbrojil a dostal niekoľko krát do kolien. Takýto štýl humoru jednoducho zbožňujem a príbeh o najsmutnejšej masturbácií bol pre mňa vrcholom celého predstavenia.

Nebezpečná metoda (2011)

Ja som s týmto filmom veľmi spokojný. Tešil som sa na neho, a nesklamal ma. Cronenberg na staré kolená vyzrel do veľmi sebavedomého tvorcu, ktorý svoje filmy povyšuje na veľmi vysokú úroveň - či už po hereckej, alebo technickej stránke. Film nefunguje ako vyslovene životopisný príbeh - cítiť tu vplyv divadelnej hry. Sú to len určité fragmenty osudov, ktoré nás oboznamujú s Freudom a Jungom a umožňujú nám nahliadnuť do ich myslí a do ich presvedčenia. Scény s Keirou Knightley patria k asbolútnym vrcholom filmu - jej postava bola dobre uchopená, dobre zahraná aj keď sa priznám že mi chvíľu trvalo, kým som si na ňu zvykol. Fassbender bezchybný, ale pravý skvost bola postava Vigga Mortensena, ktorý sa znova ukázal ako všestranný a talentovaný herec. Tichý film, do ktorého len občas zahraje nejaký tón Howarda Shorea, ktorý prezentuje najvýznamnejšie myšlienky týchto velikánov a ktorý vzdáva hold prepracovaným filmom 50 rokov - využívanie druhého plánu - a obyčajnú konverzačku povyšuje na umenie. Možno málo sado - maso scén, ale aj keď sa na to film hral, jeho jadro bolo v niečom úplne inom. Pre mňa veľmi silný a veľmi pozitívny filmový zážitok.

96 hodin (2008)

Kedysi bol Qui Gon Jinom a učil o význame sily, potom bol Ra ´s Al Ghulom a chystal sa zničiť pomocou Ligy Tieňov mesto Gotham. A osud mu pridelil aj úlohu Hannibala - vodcu jedinečného A-Teamu. Liam Neeson je charizmatický Angličan, ktorý valcuje kiná a vyžíva sa v béčkových námetoch, ktoré povyšuje na áčkovú zábavu a tiež je skvelým doplnkom, či už na strane dobra, alebo zla v áčkových produkciach. Taken nie je ničím výnimočný film. Podobne fungoval aj Transporter so Stathamom. Lenže Taken má niečo čo Transporter nemal. Patričnú dávku brutality. Počas sledovania som mal neuveriteľnú chuť šialene sa smiať, pretože som jednoducho vedel, že Neeson bude nakopávať zadky, strielať náboje a lámať krky. A presne to robil. S pokojného a starostlivého ocka sa stala vraždiaca mašina a ja som ani na sekundu nepochyboval, že to zvládne a že zlým chlapcom poriadne zavarí. Film sa možno nehrá na inteligentný triller, na to je v ňom nechcený pátos a niekoľko predvídateľných zvratov. Ale tie momenty, kedy vám akcia dovolí vypnúť mozog sú neuveriteľné. Osobne som chcel dať 4 hviezdy, ale potom som si povedal, že 4 hviezdy môžem z vrchu osrať, keď je to taká zábava. Je to osviežujúce, zbesilé a akčné. Viacej takýchto filmov. Nie je nič lepšie k pivu ako prvotriedna akčná zábava namixovaná týmto Angličanom.

Liga snů (2009) (seriál)

SHIVAAA KAMIINI SOMAKADARKRAAM!!!! Na pozadí všetkých súčasných seriálov, ktoré riešia vzťahy, fantázie a priateľstvo je The League jeden s tých, ktorý celé HIMYM a BBT absolútne prevyšujú. Dospelejšie, vtipnejšie a absurdnejšie ako čokoľvek čo si dokážete predstaviť. Každá jedna séria si udržiava svoje tempo, predostiera nám nové postavy a necháva hrdinov nech sa dostávajú do neuveriteľne absurdných situácií. Nedokážem to prestať pozerať a po zhliadnutí dielu, si ho musím pozrieť ešte raz a smejem sa ešte viacej. Toto sa mi pri žiadnom inom seriály nestalo. Nehrá sa to na nič úžasné, je to jednoducho príbeh o parte kamošov, ktorý majú radi fantasy futbal a pri tom riešia povinnosti a záväzky, ktoré prináležia len dospelým. Tvorca Eurotripu Jeff Schaffer napísal a natočil neuveriteľnú sériu, ktorá aj napriek tomu, že nie je veľmi populárna má svojich skalných fanúšikov a pevne verím, že to bude stále lepšie a lepšie. A postava Taca, ktorú stvárnil Jon "show me your genitals" Lajoie, prináša do filmu patričnú dávku prostoduchosti a dementnosti. Pre mňa absolútne guilty pleasure a kráľovská zábava. 1 séria 100%, 2 séria 100% 3 séria 100% 4. séria - 100%, 5 séria 100% . Najvtipnejšia vec vôbec!!! A kvalitou stále na vysokej úrovni. YOBOGOYA! A znova 6 séria rovnako pecková ako predchádzajúce. Asi najfunkčnejší komediálny seriál vôbec!! 6. séria 100%