Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Co to má sakra být? Jak je možné, že jsem tenhle klenot objevil až letos? Jestli on za to nemůže trochu ten nicneříkající název, který člověk snadno přehlédne... :) A teď už k Zrcadlu. Jistě nejsem jediný, komu tenhle seriál vzdáleně připomněl legendární Krajní meze, akorát s tím rozdílem, že tady je kvalita úplně někde jinde, ať už jde o samotná témata nebo jejich zpracování, které si nijak nezadá s kdejakým celovečerním snímkem. S01E01 - první viděný díl a rovnou takový nářez! Vůbec si nedokážu představit, že by něco takového podstoupil český ministerský předseda :) 75 % S01E02 - ani nevím proč, ale tohle mě i přes docela originální myšlenku nějak nevzalo. 65 % S01E03 - jedno z nejlepších začlenění sci-fi prvků do současného (manželského) života, jaké jsem kdy viděl, i se všemi negativními důsledky. Viděno dvakrát a pokaždé stejně intenzivní zážitek. 90 % S02E02 - tak tohle je peklo jak má být. Máme na to vůbec právo? 85 % S03E01 - super vánoční atmoška a ještě lepší příběh, který z White Christmas dělá zatím nejlepší díl. 95 % I když je kvalita jednotlivých epizod kolísavá, náměty jsou skvělé a žádný vyloženě slabší díl jsem zatím neviděl, takže pět hvězd. JEN VÍC PODOBNÝCH POČINŮ!

Magnolia (1999)

Tak jsem konečně viděl tříhodinovou Magnolii. A mám z toho smíšené pocity. Po tom bombastickém začátku jsem zkrátka čekal něco jiného... Ačkoli se Andersenovi podařilo takhle dlouhý film udržet pohromadě a na čas jsem se za celou dobu podíval pouze jednou, délka mi prostě přišla přemrštěná a mohla být o dobrou hodinu kratší. Sám jsem se dvakrát načapal při tom, jak si v duchu říkám: "tady by mohl film klidně skončit a bylo by to skvělý!" Nicméně už jenom za scénář (monolog umírající starce!) a výkony všech zúčastněných pod 80 % jít nemohu. Podruhé si Magnolii ale nejspíš už nikdy nepustím.

Requiem za sen (2000)

Aronofskému Requiemu jsem se dlouho vyhýbal. U klasických dramat o drogově závislých totiž pociťuji jeden zásadní problém - s feťáky nesoucítím a jejich osud je mi ukradený, takže většina všech těch rádoby srdcervoucích konců jde mimo mě. Requiem je ale jiný. Když jsem ho viděl poprvé, zdrtil mě a od titulků jsem odcházel s tím, že už ho nechci nikdy vidět. Jak už to ale u dobrých filmů bývá, pěkných pár dnů mi šrotoval v hlavě a já si ujasnil, že ho musím vidět znovu s trochu naivní představou, že napodruhé jistě nebudu na konci tak zničený. A opět mě film svou silou překvapil. To, co zde předvádí Ellen Burstyn už není hraní, ale prožívání role a za mě nejlepší dramatický ženský výkon, který jsem kdy viděl. Podobně je na tom i soundrack od mistra Mansella, který řadím v hudbě k tomu nejlepšímu, co se v dějinách filmu objevilo. A ta závěrečná půlhodina... Jeden z mých TOP 10 filmů, který by měl aspoň jednou za život vidět úplně každý. 100 %

Život a doba soudce A. K. (2014) (seriál)

Zatím spokojenost a velmi milé překvapení (i když Sedláček zárukou jakéstakés kvality přeci jen byl). Je to příjemně chladné, scénář je na české poměry až nezvykle inteligentní a humor, který se objevuje jen sporadicky, většinou černý nebo aspoň řádně načernalý - přesně tak, jak to mám rád. Trochu jsem se bál Čvančarové v roli psycholožky, ale zatím se zdá, že neoprávněně. Uvidíme, jak se to vyvine dál, ale vypadá to, že by mohlo jít v české kotlině po delší době zase o silně nadprůměrné dílko.

Poslední cyklista (2014) (TV film)

Po prvním dílu jsem měl jasno o 4 hvězdičkách, ale po druhém si jimi jist úplně nejsem a dávám je jen s odřenýma ušima. Film byl místy zbytečně zdlouhavý a zkrácení o takových 20-30 minut by mu jenom prospělo. Naopak mile překvapily bravurní výkony Ági Gubíkové a Marty Vančurové. 70 %

Clona (2014) (seriál)

Hodnotit Clonu hned po prvním díle nehodlám, ale zatím se mi jako nejvýraznější slabina jeví Epsteinův scénář. Zato kamera je zde opravdu luxusní a na české poměry nevídaná. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál...

2001: Vesmírná prda (2000)

Smutný příklad toho, jak se dokáže skvělý bavič na stará kolena totálně znemožnit. 10 %

Konfident (2011)

První polovina filmu je naprosto o ničem, ve druhé se již pár lepších momentů najde, ale jako celek to prostě nefunguje. Scénář je strašně slabý a některé (paradoxně ty nejlepší) scény vykradené z Kachyňova Ucha. Škoda. 2 hvězdy za pěknou kameru a letecké záběry.

Kontakt (1997)

Slušná sci-fi s perfektní Jodie Foster. 75 %