Vyšehrad - Zápisné (2016) (epizoda)

"Já bych dal Vyšehrad, aha, ten ve Fifě není. - Jako kdyby ta Sparta tam byla, hmmm" ... zabíjející začátek. "To je vymrdanec" - "Prej ses choval jako píča, hráči z Tebe maj prdel a u trenéra jsi za čuráka!" A scéna s kriplem taky top. :)

Vyšehrad - Rovina (2016) (epizoda)

"Prcam Barcu, prcam i Real" ... 12ti minutová stopáž padla na tento humor jak hrnec na prdel. Víc by bylo rozhodně špatně. A navíc... ZNK!

Lví král (2019) odpad!

Příběh lvího krále Mufasy, arogantního vládce, který kdyby nebyl taková sketa na svého bratra, mohl by být živý až do konce svých stařeckých dní. Příběh incestní rodiny (tolik samic na dva lvy, kde jeden je utlačen... ta děcka až vyrostou - za předpokladu, že alespoň generace před nimi měla lepší diverzitu - už budou mít tři hlavy a křídla) a jejich úpadek - a to ještě musíme vzít v potaz, že na konci filmu je Simba poslední samec ve skupině. Příběh vzestupu Scara s armádou hyen, které ovšem nedokáží nikoho zabít - vlastně ano, na konci Scara. A hlavně příběh, který tu již byl. Jen se místo veselé kreslené pohádky jedná o dokument s mluvícími zvířaty. To vše tu již bylo, ale Disney rád tlačí zbytečné snímky, když z toho něco kápne... Kdyby toto byl originál, bylo by to super... ale tohle je jak Edison, co si chce připsat Teslovi zásluhy za jeho úspěch. A svět ať platí. Za mě takhle ne. Proč to má tedy tak super hodnocení? Připomíná mi to Avatara. Do základů rozkradl animáč Bitva o planetu Terra, přidal do něj demenci rase lidí ale hlavně přidal 3D a super grafiku... a lidé to sežrali. Tento film alespoň nezničil svou předlohu, nic nevykradl... jen nám nabídl to samé v nehodícím se vizuálu (ačkoli úchvatném) a nechal si za to znovu zaplatit. I když ani to není úplně pravda, spousta dialogů které dělali Lvího krále tím pravým rodinným filmem je pryč. A za mě to nejhorší... z ďábelského Scara je stařec nad hrobem. Příběh prvního Lvího krále 5*, ten samý příběh prvního Lvího krále znovu.... proč?

Lví král 3: Hakuna Matata (2004)

Podstatně slabší kousek, který nebylo třeba vůbec tvořit...už to není rodinná zábava, ale spíše jen něco, co zabaví děcka u televize. Tenkrát jsem na tom byl z nostalgie v kině, ale Timor s Pumbou jen těžili z dobrého jména a zasypávali nás jednoduchým humorem. Kolikrát to nebylo ani vtipné. Ale žádný průšvih to také nebyl, jen to zkrátka oproti prvnímu a druhému dílu cílilo na omezené množství diváků. Váhám mezi dvěma či třemi hvězdami, ale po dnešním maratonu se nemůžu zbavit dojmu, že zde šlo skutečně jen o dotěžení značky.

Lví král 2: Simbův příběh (1998)

Druhý díl lvího krále je pro mě jednoduše překonáním jedničky. A to se ve světě filmu málokdy stává. Za mě to celé vyhrává Zira se svým songem, ale celý příběh dává smysl a je překousnutelný jakoukoli věkovou hranicí diváka. Respektive, hranice tu žádná není. Láska mezi postavami rozdílnými od sebe jako nebe a noc. Rodová nenávist Romea a Julie v podání lví populace. Samozřejmě fungující humor (spíše pro mladší publikum) Timora a Pumby. I po 20ti létech to na mě funguje stejně. Krásná rodinná podívaná, neškodná a poučná pro děcka, neurážející rozum ani náročného diváka.

Lví král (1994)

Věrná klasika ještě podle původního Disneyho - tedy nesmí chybět nacista (v tomto případě Scar s pochodující armádou vermacht hyen), tragické úmrtí v rodině (Mufasa), přátelství až za hrob (Timor, Pumba, Simba) a nakonec vyhraje láska a kytičky. Jo, to žeru. Funguje to už skoro 30 let. ;)

Kletba bratří Grimmů (2005)

Nebudu si nic nalhávat, tenhle film jsem bral jako brak (dlouhou dobu se mi jen mihl před očima zde na ČSFD) a já blbec zapomněl, že zdejší hodnocení je velice často zavádějící (v lepším případě orientační). Líbilo se mi to. Fakt že jo. Scéna s koněm, nebo namátkou s perníčkem... leckterý horror ve mě nevybudil takovou úzkost. Francouzi zas byli k smíchu, což je tak trošku klišé - přeci jen národ, co nikdy nevyhrál žádnou válku a i sami se sebou dokázali jen remizovat (občanská válka), bude pro celý svět už navěky co do vojenství k smíchu. Což přidalo jejich vtipnému vystupování tu pověstnou třešničku na dortu. Rozhodně tam bylo dost mystéria, napětí, humoru... skloubit tohle vše dohromady aby to dávalo smysl, to si zaslouží respekt. Film doporučuji.

Román pro pokročilé (2019)

Co se laťky týká, nebyla nasazena vysoko. Přesto z románů pro kohokoli vyšel tento poslední asi jako ten nejlepší. Zcela na rovinu, Vašut s Etzlerem tahají 95% z celkové funkčnosti filmu a kromě Čvančarky tam prakticky ani nikdo jiný nehrál. Rozuměj, mám na mysli nějakou další postavu, která by se pro sledujícího více rozvinula a mohla si tak navázat alespoň nějakou chemii s divákem. Osobně si myslím, že výměna Čvančarky za někoho přitažlivého by filmu prospěla k další hvězdičce. Ale tohle nebyl jediný problém. Největší průšvih byla předvídatelnost děje. Aby člověk věděl jak dopadne celý filmový příběh už od prvního náznaku zápletky je za mě průser nejméně třech trenek naráz. I přes to se film s rudým čelem dokázal proprdět občasnými výstřely k tomu, aby blokové skeče zachránili celkový výsledek. A tak i přes zdejší osvícené odborníky na zejména českou tvorbu musím konstatovat, že film je při nejhorším průměrný. Za tu přívětivě odsírající stopáž, která nás svižně přes pár dobrých scének dovedla k průsvitnému, jednovrstvému konci a na vzdor zdejším kritikům ještě hvězdičku přidám. 3+1 - a upřímně, fakt to nebylo zas tak zlé. Znovu to vidět opravdu nemusím, ale neurazilo to... a několikrát dobře pobavilo. Navíc, vidina naděje, že i v 60ti létech může chlap klátit dvacítky jak na běžícím pásu je prostě pozitivní světlo, které se počítá a pevně stojí nad příběhem! :)

Román pro muže (2010)

Oproti románu pro ženy příjemné překvapení. Už tu není tolik trapných scén, kdy doslova litujete neherce, že se snaží hrát a mediálně se ztrapňují. Není zde tolik klišé a rozhodně je příběh více uvěřitelný. Nicméně žádná sláva to také není. Celý film tak stojí na krásné slovenské zrzce (Pauhofové) a dvojici dobře zahraných ústředních postav, sourozenců Cyrila a Bruna (Donutil s Vladykou). Film nešetří slovní ani jevovou vulgaritou, nehraje si na pohádku pro ženy, nýbrž na vlhký sen "úspěšných" mužů a sexuálně zmatených ztroskotanců. I když to celé do sebe tak nějak ještě zapadlo a rolím jsem věřil, tak či onak to není žádné veledílo, které bych si musel pustit znovu. Lepší průměr.

Román pro ženy (2004)

Jednoduše, je to sex ve městě v českém provedení. Trochu konkrétněji? Film plný přehrávání, neuvěřitelných rolí, narážek na sex a "chvilek" trapnosti. Vašut dokázal ze své role vyždímat maximum, ale jinak to byl dost průměrný až podprůměrný počin. Možná je to jen tím, že nejsem cílová skupina - tedy třikrát rozvedená o samotě žijící žena bez sexu či přátel. Ale vážně, moc mi to nedalo a chvílemi jsem se trapností až nudil.