Pád Bílého domu (2013)

Americký výplach moderní doby. Jak už tu psalo mnoho lidí přede mnou, prachsprostě se jedná jen o další Smrtonosnou past předělanou do ještě více ideologistického formátu světových "jedniček" (ve stylu Topolánka). Jediné, co na filmu bylo opravdu bezchybné byl onen začátek. A pro těch pár pěkných chvil, kdy jsem si doslova vychutnával masakrování legitimních světových teroristů na jejich vlastní půdě a to přímo před jejich Bílým chrámem přece nebudu dávat pět hvězd. Ale přesně takhle si představuji pád Amerického impéria a začátek nového, světového míru. No, film ale skončí špatně a krom toho začátku to byla opravdu jen nesmyslně přehnaně ideologistická slátanina. Jedna hvězda a to opravdu jen za ten začátek.

Rok jedna (2009)

Jack Black! Tenhle pan HEREC si mě získal už několikrát a ani zde nezklamal. A i když k sobě dostal né zrovna výrazné společníky, stejně ze své role vyždímal maximum. Cesta Biblickými příběhy neurazí, ve výsledku všechno dobře dopadne a po cestě ke zdárnému konci diváka čeká spousta vtipných scének. Ona trocha toho fekálního humoru ještě nikdy nikoho nezabila a nevidím důvod, proč kvůli tomu dávat filmu odpad. Na to tu jsou úplně jiní adepti. Ale žádný zázrak od toho taky nečekejte. Ve výsledku se totiž jedná o průměrnou komedii, která sice neurazí, nezklame, ale ani ničím famózním nepřekvapí.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Ono film natočený věrně podle své knižní předlohy zákonitě musí mít svá slabší místa ve filmovém ztvárnění. Je zde spousta vysvětlování, bez kterého by se divák který nečetl knihu ztrácel a byl by akorát tak zmatený. Takže hodnotit nízko jen kvůli tomu by byla ryzí blbost. Vždycky mě tajemno tohoto typu přitahovalo a tak jsem si film užil od začátku až do konce. Rozhodně si myslím, že tento snímek nemůže žádného normálního diváka urazit (průměrného uživate ČSFD však asi ano... není zde ani sex, ani tuna nových efektů)... Za mě čtyry poctivé hvězdy.

Účastníci zájezdu (2006)

Krásná česká komedie, která by se též dala nazvat "Dovolená, aneb cesta k moři a zase zpět". Perfektní herecký výkon Anny Polívkové, hezky ztvárněná 4% menšina a vlastně celkově nádherná rozmanitost posádky jednoho zájezdového autobusu včetně řidičů Karla a Karla, kteří neustále řeší ztrácející se hnědé podšálky. Už jsem to viděl několikrát a po posledním zhlédnutí jsem si uvědomil, že je to vlastně taková sbírka různých menších příběhů se sexuálním podtextem. No, že jsem to už viděl vícekrát a klidně bych se na to za nějaký ten měsíc klidně podíval znovu zračí, že se mi to líbilo víc, než průměrně. Rozhoduji se mezi čtyřmi až pěti hvězdami a pro podhodnocení tohoto snímku jich dám s klidným svědomím pět.

Přes palubu (1987)

Krásná svižná komedie typická pro časové období svého vzniku. Není to sice nic, co by tu již dříve nebylo, ale kdyby se náměty neopakovali, chudý by to byl filmový průmysl. Upřímně jsem se při sledování tohoto snímku pobavil a krásně jsem si odpočinul tak, jak by si člověk u filmu odpočinout měl. Rodinná komedie se vším všudy a těch pár slepějších míst s klidem na srdci odpouštím.

Baby Boom (1987)

Těžce feministická rádoby komedie popisující život workoholičky se zděděným děckem. Dítě má sílu jako Herkules (když vyloženě mrskne špagety silou dospělého člověka po mrs. Wiattové, nebo když zkroutí brýle pouhým letmým dotekem), Američané jsou ještě blbější, než se do té doby myslelo (dnes už víme, že je to s nimi ještě daleko horší, ale v roce 1987 to musel být šok - viz některé scény na venkově, měšťané na venkově - kupující dětskou stravu, kolektiv ve firmě, legendární scéna na pískovišti a pozdější kurzy pro malé děti a podobně)... Komického mi zde nepřišlo skoro nic, trapného skoro všechno. Ne, odpad to rozhodně není. Jsou tu i horší díla. 15%.

Hříšný tanec (1987)

Velký film minulosti, průměrný snímek pro současnost. Cílová skupina: žena. Jakožto muž současnosti jsem si z tohoto velefilmu (76%, 148. nejoblíbenější film) vzal pramálo a když si zkusím vzpomenout, co mi v hlavě na tento snímek utkvělo nejvíce? "Přinesla jsem meloun"... a to je smutné... Tohle není nic moc pro mě. Roztančená romantika s ideologistickým námětem. Za mě 43%.

Jurský park 3 (2001)

Třetí díl je podle mě ten nejakčnější! Příběh se tu poprvé prohlubuje o city a lépe se tak do něj vžíváme. Akce je zde na rozdávání, po stránce animačně-grafické nelze nic vytknout a herecké výkony jsou více než věrohodné. Škála věrohodně zpracovaných dinosaurů v čele s velociraptory na mě místy působila až mrazícím dojmem. Vzhledem k podhodnocení tohoto snímku se přikloním ke čtyřem hvězdám.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Ztracený svět je o něco málo lepší, než první díl a to hlavně z toho důvodu, že zde není hodinová rozjížděčka, než k něčemu akčnějšímu dojde. De facto od začátku nám je naservírováno množství dinosaurů, akce, duchaplných dialogů i smysluplného děje. Druhá část, kdy nám T-Rex pobíhá ve velkoměstu pro mě byla příjemnou změnou a na novou atmosféru jsem si lehce zvykl a celý film jsem si uspokojivě užil. K celkovému prožitku přispěla i famózní hudba mr. Johna Williamse. Místy slepé části se dají odpustit, ale ne přehlédnout. Oproti jedničce by ale nebylo fér hodnotit rozdílným počtem hvězd.

Jurský park (1993)

První díl Jurského parku ve své době ukázal prvotřídní technologii, která do dnešní doby není hanbou. I filmy o dvacet let mladší občas vypadají hůře. Ale hodnotit efekty nad příběhem může jen omezenec, takže jedna hvězda k dobru a jdeme dál. Příběh měl svižný průběh, dobrý nápad a pěkné provedení... ale něco mi tu chybělo. První hodina filmu je spíš dokument, než akční sci-fi a ta druhá hodina má zase často problém s nereálností scén, které rozhodně šli vymyslet méně kostrbatě. Celkově na mě film dojem udělal a proto mu dávám lepší tři- dal bych i čtyři, ale mám dojem, že je jednička ze zvyku uživatelů ČSFD zbytečně nadhodnocená.