Planeta oceán (2012)

Podmanivý dokument francúzskej školy, kde nie je nutné film nabiť obrovským množstvom nových informácií, ale radšej skĺbiť úchvatné zábery a zaujímavý komentár. Predstavenie oceánov ako zdroja potravy a kolísky života. Začína sa tak vývojom Zeme, života, až po človeka a pokračuje sa predstavením najzaujímavejších oceánskych javov, tvorov, planktónu a potravinových reťazcov, opäť až po človeka a jeho využitia oceánov. Druhá časť je už čistou kritikou zneužívania a plienenia oceánu človekom aj s náznakmi riešenia vo veľkých výzvach, ale ťažko to zmenia tí, čo si dokument pozrú, ako napríklad tunajších aktuálne 273 hodnotiteľov. Originálna hudba umocňuje zážitok a tiež rozmýšľam, aké by to bolo bez českého komentára Alfreda Strejčka. –––– Polovina obyvatel Země žije méně než 100 kilometrů od oceánu.

Polnočná omša (1962)

Gardista a partizán v jednej rodine a dokonca v jednom dome s nemeckým dôstojníkom, to musí byť poriadne dusno. Až také, že to chvíľami preteká cez okraj pohára a zdá sa mi, že situáciu film nezvláda. Namiesto jasného deja a výrokov iba náznaky a naviac to množstvo nemčiny v pôvodnom znení bez titulkov bolo tak neprehľadné, že mi to pokazilo dojem. Je pekné, že Nemec hovorí naozaj po nemecky, ale keď niekoľko minút vôbec neviem, čo hovorí, to je už priveľa. Tak som si domýšľal, zúfalý a silný záver sa pochopiť dal, ale dojem zostal pokazený.

Pasiáns (1969) (TV film)

Spalovač už nespaľuje, ale zato s uhrančivým pohľadom rozdeľuje úlohy a panuje nad skupinou turistov. Sprievodca navodzuje atmosféru okupácie každou druhou vetou a navrhuje zmierenie, s ktorým sa každá postava vysporadúva inak. Napriek ústrednej dvojici mojich obľúbených hercov ma film nezaujal nadpriemerne, je bez záveru, asi práve takto reflektuje situáciu. –––– A když už musíme čekat, není rozumnější čekat v klidu a pohodlí?

Rebelové (2001)

Rozkošný retro muzikál s dobrou hudbou, chutnými kostýmami a ženským obsadením. Obdobie je neveselé, ale o to farebnejšie sú celé scény a nálada, samozrejme okrem tej záverečnej, ktorá to zaklincuje celkom inak, ako by sa čakalo. Soňa Norrisová vo vedľajšej úlohe ako potenciálna druhá matka svojej sestry Zuzany je celkom zaujímavý paradox. –––– Dobře, ale nauč se Bacha. Chce to Bacha. Bacha si dej!

Re - cycle (2006)

Neviem, čo tu tvorcovia zrecyklovali, ale takto nudná prechádzka zombie krajinou sa len tak nenájde. Zombíci ako bábky zavesené na šnúrke alebo klasicky sa potácajúce šedou apokalyptickou krajinou, očividne počitačovou, to teda nie. A príbeh som nedokázal poriadne identifikovať, hororový nevyzeral.

Mezi supy (1964)

Chcel som dať tri hviezdy zo solidarity k Winnetuovi, ktorý je tam jednou z hlavných postáv, ale nedalo sa. Keď western prechádzal do komédie až paródie, na neobratných zvratoch deja sa bolo nutné smiať, a keď EXPLOSIVES zraňovali iba tých zlých, to už som musel krútiť hlavou. A prestarnutý Old Surehand má síce istú ruku, ale neistý krok a celkom divné hlášky a gestá. Pozerať sa dalo hlavne na blonďatú Miss Úzky driek, bol to asi najužší driek, aký sa objavil v Mayovke. Nešťastný Terence Hill sa objavil v tak vedľajšej roli asistenta pohoniča, že to bola asi najvedľajšejšia rola jeho kariéry. –––– Bolest mu zaslepila srdce.

Uvnitř tančím (2004)

Sen o vlastnom bývaní je snom mnohých zdravých ľudí a čo potom pre telesne postihnutých. A keď sa k tomu pridá túžba po samostatnosti a sen o láske, tak je to trochu menej uveriteľný príbeh o dvoch kamarátoch na vozíčku. Koľko sa ubralo na reálnosti, pridalo sa na zábavnosti, nechýbajú trefné hlášky, ale aj tak je to smutný príbeh o krutých veciach s pekným odkazom. Odkazom pre všetkých zdravých, ktorí si neuvedomujú, čo majú. –––– Ten byt se vám bude určitě líbit. – Hele, hele, je tu menší problém, uhodnete jakej?

Arsy-Versy (2009) (studentský film)

Zvláštny dokument o zvláštnom človeku, ale zaujímavým ho robí len hudba, ktorá je tak trochu ukradnutá zo slávnejšieho filmu. Inak len odysea o nepochopení a priznám sa, že som nepochopil ani ja a 20 minút mi na to nestačilo. Viac minút by som ani nevydržal, hoci by sa aj všetci zavesili za nohy alebo obrátili kameru naopak.

Cirkus (1928)

Cirkusový chlebíček nie je ľahký a Charlie si neodpustil poznámky o nevyplatených alebo malých platoch. Celkovo skvelá groteska s príbehom, ktorý nie je len doplnkom gagov. Asi tisíc kopancov do zadku a niekoľko tortových tanierov do tváre je ťažká klasika, plusom je záverečná adrenalínová jazda na lane s neistým istením. Tentokrát tulákovi dievča ešte nie je súdené a tak zostáva v kruhu po cirkusovej manéži sám. –––– Zabije se. – To je v pořádku. Pojistil jsem ho.

Moderní doba (1936)

Chaplin možno ani netušil, aký nadčasový film v dávnej dobe stvoril a koľko myšlienok bude aktuálnych aj dnes. Vykorisťovanie robotníkov za pásom až po autokŕmiaci stroj, policajná brutalita, hľadanie práce, akurát tie typicky komunistické nálady až také sympatické nie sú, ale nevyhneme sa im ani dnes. Všetko zabalené do príbehu, ktorý niekedy dáva zmysel, niekedy nie, ale so skvelými gagmi je to zážitok. Filmársky geniálne scény ako kolieskové korčuľovanie bez zábradlia a mechanické stroje vyrážajú dych. Okrem majstra odviedla dobrú prácu aj jeho partnerka z prístavu, jej krása bola možno práve v tom, že mala účes a šaty vtedajšej spodiny, čo je práve dnes tak moderné. –––– Hlavu vzhůru. Neděje umírá poslední. My se z toho dostaneme!