Tygr a drak (2000)

Původní obavy se rozplynuly s prvním soubojem, ač jsem musel samozřejmě zavřít všechny oči, které kdy spatřily učebnici fyziky. Přes létání jsem se přenesl rychle a stejně tak rychle jsem zabředl v tomto skvěle vyprávěném příběhu o nefritové lišce a jejímu zločinu do děje plného lásky a přátelství. Hlavní hrdinové(až na zplašeného pouštního jánevímkoho) bezezbytku naplňovali mé dobrodružné srdce toužící umět něco podobného. Já moc neuznávám tyto východní (pseudo)filosofie, avšak jako nezbytnou kulisu, společně s krásnou přírodou a dobrou hudbou a s úžasnými exteriéry tvořila dokonalou stafáž pro nosnou část tohoto snímku, souboje. Nic tak úžasného jsem do té doby neviděl (tedy pokud jsem do té doby neviděl Matrix). Propracované do detailu s mnoha originálními prvky a nástroji. Možná se tomu odborník směje, ale pro mne to bylo dokonalé a vzrušující. Celkově bych film hodnotil na 4 a půl, protože Musíme si pomáhat bylo lepší a oskarovější.

Musíme si pomáhat (2000)

Jan Hřebejk ve vynikající formě. Sice onen náznak mentorování a lacinější morality je obsažen už v názvu, ale přenést se přes to s pomocí duchaplných herců v duchaplných rolích lze. Přes zřejmou snahu režiséra figurkovat český národ v interakci s nacistickou okupací, se mu nepodařilo úplně odbourat (doufám, že záměrně) osobní rovinu každé postavy ve spleti nově nastalých životních nástrah (ve válce až učebnicových) se všemi intimními pocity a vlastními osudy. Tak jsme svědky nejen černobílých přerodů českých posluhovačů, ale i (pro mne) velmi silné scény zhusta primitivního ale to silnějšího lidství očištěného od nánosů ideové vaty nacisty (skvělý Huba) stigmatizovaného soukromou tragédií. Tato scéna mne (ostudně) dohnala až k slzám. Lepší než Tygr a drak a ten byl skvělej.

Roming (2007)

Moc samoúčelné vulgarity, tragický Labudův syn a zidealizovaná Rómská "kultura". to byla první půlka tohoto filmu. Postupné odkopávání Polívkovy postavy a přece jen trochu múzou políbený syn však film ke konci zachránilo. Celkově však žádná kometa na filmovém nebi.

Invaze (1996)

V první polovině filmu jsem se vyloženě nudil a dokonce měl sto chutí film vypnout. Později přece jen film chytil dech a druhá polovina nejenže vysvětlila pár nesrovnalostí z první půle, ale zaslouila si skoro všechny přidělené hvězdičky. Samozřejmě nebyla to smršť předražených efektů, ale o to nápaditějších a zábavnějších. Škoda, že Sheen se tak odrovnal ve svých komediálních rolích. Pořád na něm vidím jakýsi ironický škleb,tak typický pro Žhavé výstřely. 3,5 *

Plechová kavalerie (1979) (seriál)

Spolu s Inženýrskou odyseou a Okresem na severu nejlepší důkaz o tom, jací byli komunisti v čele s Dietlem kokoti. To, že herci své "role" v budování socialismu hráli dobře, tento pocit jenom podtrhává.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Film celkem trefně popisuje realitu a depresi dospívání a dokonce stárnutí. Neustálé vzývání Vikiho Cabadaje a citování jeho hlášek, je velmi nadbytečné, na druhé straně i to, respektive nezájem o to, dotváří vcelku dusnou a melancholickou atmosféru víkendového pobytu bývalých spolužáků. John dokonce "napravuje" umělé mentorování a moralizování předchůdce tohoto snímku, aby jej ale nahradil novým avšak stravitelnějším. To když když Mácha přizná, že jim šlo tenkrát o chlast. Film a umění vůbec má vyvolávat emoce nebo aspoň pocity. Tento film emoce a pocity ač ne zrovna růžové vyvolává a proto jej hodotím celkem vysoko. Z mého pohledu spíše 3,5.

Man Thing (2005)

Tento film hodnotím bez ironie. Samozřejmě jde o béčko (céčko?) a já k němu budu shovívavý. Scénář slabý, pár scén by i stálo za komentář, ale.... No jednu si neodpustím. Když jede nový šerif v lodi na začátku do města, velmi inteligentně s důležitým výrazem ve táři se zeptá lodivoda" proč se ta hospoda jmenuje u vody?" ten mu odpoví "protože je u vody". Ona totiž byla u vody :-). Jinak režisér nešetřil na efektních krvelačných scénách morfologicky neodpovídajících těl, na začátku byla nezbytná erotika a na konci mokrý happyend. V první půli jsem se celkem nenudl, druhá polovina film stáhl trochu do bažin. Já osobně bych na tuto stvůru poslal práškovací letadlo. Možná by to pomohlo...

Základní instinkt (1992)

Film o vášni, brutalitě, kokainu a tajemství podbarvený dokonalou hudbou a skvělými hereckými (a tělesnými :-)) výkony, Myslím, že každý tenkrát v kině polkl naprázdno, když Sharon ukázala vše, čím disponuje. Mňam.

Pátý element (1997)

"Jsme zachráněni. Jsme v prdeli". Nejlepší film Luca Bessona. Konečně vtipná, trikově a invenčně nabitá scifi s kvalitními herci. Dnes už klasika, kterou jako jeden z mála filmů můžu sledovat více než jednou. Jo, a Tucker mi nevadil.

Batman a Robin (1997)

To už je spíš parodie na Batmana. Postav i hvězd přibývá, zato nápadů a zábavy ubývá. Já myslím, že stačilo. Je čas na nové pojetí. Navrhoval bych Balea a jako režiséra hmmm Nolana.