Vražda v Orient expresu (1974)

Známý detektivní příběh se dočkal hvězdami nabitého zpracování s kvalitním režisérem a přesto jsou dojmy velice rozpačité. Proč? Film má díky nespočtu známých tváří nezpochybnitelné kouzlo a samotný příběh je zajímavý, ovšem jeho zpracování je velmi zvláštní, takové vláčné a snímek velmi těžce generuje nějakou výraznější atmosféru a napětí a i některé herecké výkony jsou zvláštně rušivé díky podivným přízvukům. Největším hříchem je vedle mdlé režie také Albert Finney v roli Hercule Poirota, který působí většinu času jako retardovaná osoba a nepravidelně mění utlumenou a hlasitou náladu a působí značně nepřirozeně a jde s přehledem o nejhorší ztvárnění známého detektiva. Titulní příběh a jeho rozuzlení je ale natolik silné, že i přes výrazné chyby udrží vaší pozornost, ale nedokáže zakrýt všechny prohřešky.

Pěkně blbě (2017)

Sympatická romantická komedie, ve které je silná romance a ještě silnější humor. Je hodně znát, že scénář je založený na skutečném životním příběhu a že ho napsali přímo sami aktéři, neboť i přes neobvyklou titulní situaci působí příběh a zejména dialogy velmi uvěřitelně a vůbec nešustí papírem a působí opravdu jako reálné lidské konverzace a jde tedy o vítanou změnu oproti tuctové žánrové produkci, která narozdíl od Pěkně blbé nemá často příliš co nabídnout.

Děda je lotr (2016)

Nemravná a jednoduchá, skoro až primitivní komedie. Tato označení nicméně používám v pozitivním slova smyslu, neboť Děda je lotr si na nic nehraje a v nastíněných mantinelech bruslí velmi zkušeně a servíruje několik povedených vtipů, které spolehlivě rozesmějí, za což ve velkém může také skvělé ústřední herecké duo, které do humorných momentů jde naplno. Pár fórů míří vedle a dojemné a moralizující scény působí rušivě, ale zbytek je zábavný.

Jim a Andy: Život po životě (2017)

Jim Carrey se při natáčení Muže na Měsíci choval jako blázen a je si toho vědom a rád se s vámi podělí o svoje důvody a postřehy. Film se sice zabývá pouze natáčením Formanova snímku, ovšem díky upřímné zpovědí Carreyho se nám dostane okna nejen do hercova procesu při tvorbě zmíněného snímku, ale také okna do jeho duše, neboť dojde na hodně hloubavých myšlenek, které ukazují Jima ze širšího hlediska a informují nás o hercově minulosti i o tom, jak intenzivní natáčení ovlivnilo jeho budoucnost. Pod slupkou dokumentu o jednom filmu se tedy nenápadně skrývá komplexnější profil Carreyho osobnosti a jeho života.

Týpci a zbraně (2016)

Todd Phillips to tentokrát zkouší se serióznějším tématem, do kterého sice nezapomene vložit pro sebe typický humor, ale film má znatelně vážnější a civilnější polohu a nutno říci, že výsledek působi velmi solidně a sebevědomě. Ačkoliv je snímek o obchodu se zbraněmi, velkou roli hraje ztvárnění přátelství hlavních postav, které je postaveno díky titulní zápletce velkému testu a díky tomu disponuje film nejenom zajímavým a napínavým dějem, ale také funkční lidskou stránkou.

Truman Show (1998)

Málokdy se stane, aby film vytěžil zajímavý a originální námět úspěšně a beze zbytku a s potěšením musím říct, že Truman Show je jednou z těchto vzácností. Tvůrci nám představují dění bezprecedentní reality show, jejíž fungování je detailně zpracováno a mnohdy má člověk pocit, jako by sledoval "behind the scene" dokument, v dobrém slova smyslu. Dění v titulním pořadu je vyplněno silným, lidským příběhem a sympatickou hlavní postavou, se kterou se dokážete ztotožnit i přesto, že se nachází v nepředstavitelné situaci. Jim Carrey exceluje v hlavní roli a dokazuje, že komedie není jeho jediným posláním. U Truman Show jsem slintal blahem a užíval si každou minutu, neboť film neustále překonával moje už tak vysoká očekávání.

Kosti a skalp (2015)

S. Craig Zahler je zajímavá filmařská osobnost, která k tvorbě přistupuje hodně po svém a jeho záměry jsou sympatické, nicméně v případě jeho prvotiny není výsledek tak úspěšný, jako u jeho skvělého Bloku 99, který Kosti a skalp následoval. Atmosféra nekompromisního, brutálního prostředí je hmatatelná a macho dialogy pobaví, ovšem nelze zakrýt fakt, že film nemá nosný obsah na přestřelenou stopáž a po cestě do finiše se mnohokrát dostaví nuda, ze které sice vytáhne násilný a napínavý konec, ovšem to už je příliš pozdě a málo na to, aby film skončil s vyšším hodnocením.

Hráčské doupě (2017)

Willa Ferrella mám rád, stejně tak i spoustu dalších komiků přítomných v The House, proto má očekávání byla celkem velká i po negativních ohlasech ze zámoří. Bohužel se jejich názory potvrdily a musím se smutkem konstatovat, že tato komedie, která měla na startu všechny předpoklady uspět selhala. Herci se snaží, ale ani oni nedokáží zachránit nenápaditý a líný scénář, na základě kterého vzinkl film bez výraznější tváře a humoru, který propluje vaším přehrávačem tak nenápadně, že si skoro ani nevšimnete, že jste ho viděli. Obrovská škoda a nevyužitý potenciál.

Včera narození (1993)

Snaha napodobit princip Pretty Woman nevyšla a Včera narození nemají příliš čím zaujmout. Scénář je slabý, režie nenápaditá a kromě Johna Goodmana nejsou přítomni ani kvalitní herci, kteří by dokázali postavám vdechnout duši.

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

Příjemná blbina, která si na nic nehraje a vědomě odkazuje k jednoduchým akčňákům 90. let, což považuji za sympatické. Samozřejmě je nemožné brát Gerarda Butlera jako geniálního vědce zcela vážně, ale příběh a logika v Geostormu hrají druhé housle a základní premisa slouží hlavně jako základ pro slepenec destruktivních a napínavých scén bez hlubších myšlenek, což je fajn, neboť jednou za čas přijde podobný akční výplach vhod. Tvůrci se tématu zhostili v rámci béčkových ambicí se ctí a i když se do historie Geostrom nezapíše, svůj účel plní na jedničku.