Jméno růže (1986)

Literární klasika byla na filmové médium převedena značně rozpačitě. Z filmu sálá správná atmosféra víry a tajemna a herci se prezentovanému prostředí plně oddávají, jen je bohužel znatelný tradiční adaptační nezmar a to je zkracování předlohy. Je jasné, že nelze knihu převést se vším všudy, ale u vyšetřovacího příběhu jako je Jméno růže je každý detail důležitý a naneštěstí mi děj přišel občas lehce zmatečný a postupy vyšetřování značně zkratkovité, tudíž se často přihodilo velké odhalení jakoby zničehonic bez výrazného podložení fakty a celkově díky zkratkám má film svižnější tempo, než by bylo třeba, jelikož v tomto případě by byla vítaná delší stopáž a pozvolnější přístup. Jedná se bezpochyby o zajímavý snímek, ovšem díky výše zmíněným chybám nemá detektivní linka a její rozuzlení tak výrazný impakt, jaký měla jistě v knize.

Kameňák 4 (2013) odpad!

Když už i Troška zlomí nad Kameňáky hůl, tak to už musí být. Čtyřka jde ve stopách předchůdců a neúspěšně se snaží o humor. Proč jsem se tedy na to koukal, když jsem věděl, že půjde o katastrofu? Zvědavost někdy způsobí zvláštní chování a navíc občas pro zábavu neuškodí podívat se na brak, aby člověk následně o to více ocenil opravdu kvalitní filmy.

Vánoční Kameňák (2015) odpad!

Komediální odpad nezachránila ani změna režiséra, která není vůbec znát a kdyby nebyl v titulcích uveden F.A. Brabec, nenapadlo by mě, že toto není opět Troškovo dílo. Nejsmutnější asi je, že Brabec nezužitkoval své kameramanské zkušenosti a nezmohl se alespoň na zajímavý viuzál, který by rozptýlil od trestuhodně špatných vtipů.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Teprve tady se Yates konečně rozjel a servíruje nám temnější a dospělejší verzi Harryho a po nudnější pětce jde o výrazný krok vpřed. To, co tónově režisér načal v minulém díle zde dotatahuje téměř k dokonalosti a udává jasný směr pro završení série.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Obával jsem se nastavované kaše lacině se přiživující na Harry Potterrovi a nakonec jsem dostal velmi příjemnou a hlavně samostatnou magickou jízdu, která ačkoliv samozřejmě obsahuje jisté odkazy na původní sérii, jde si povětšinou vlastní cestou a předvádí nám svět magie z jiného úhlu. Příběh je chytlavý a z ústředního tématu kouzelných a podivných tvorů těží téměř maximum a na plátně se dočkáme spousty originálních stvůr ze kterých vám několik přiroste k srdci. Fantastická zvířata mě velmi bavila a těším se na jejich pokračování.

Bill Burr: Why Do I Do This? (2008) (pořad)

Jedno z nejlepších stand up vystoupení, co jsem měl kdy možnost vidět. Bill Burr je jedinečný úkaz, který má neskutečnou energii a jeho neustálá, ohromně vtipná polonasraná poloha zaručeně funguje od začátku do konce a vystoupení nemá slabších míst a kvalitní humor si tu nedá ani chvíli oddych, stejně jako vaše bránice.

Craig Ferguson: Just Being Honest (2015) (pořad)

Craig Ferguson je tady ve formě a své charizma podpírá historkami, které jsou povětšinou velmi povedené a ačkoliv se komik ne vždy trefí do černého, nikdy nešlápne zcela vedle a při svém vystoupení baví tak, jak to umí jen on. I přes pár slabších momentů se budete výtečně bavit, opravdu, just being honest...

Jerry Before Seinfeld (2017) (TV film)

Seinfeld jakoby nevěděl, jakým směrem se v rámci svých stand up vystoupení vydat. Po skončení jeho populárního seriálu se pompézně rozloučil se svým starým materiálem, který se rozhodl uložit k ledu a pokračovat s novými vtipy. No a nyní se vrací a prezentuje se nám s návratem ke svým původním fórům. Že by nový materiál nezafungoval? Nejsmutnější na tom je, že ani Seinfeldovo best of ze začátků jeho kariéry není příliš oslnivé a ačkoliv je zajímavé jako doplnění samotného vystoupení sledovat komikovo povídání o jeho začátcích odehrávající se mimo pódium dávající celku polodokumentární nádech, nedá se zbavit pocitu lehkého zklamání, neboť když už se vrátím s tvorbou do minulosti, tak pořádně.

Comedian (2002)

Jak navázat na veleúspěšný, mnohaletý sitcom? Jak se prodrat v komediální branží do vyšších sfér? Na to a ještě více odpoví dokument Comedian, který přináší detailní pohled do postupů a rutiny amerických komiků a sděluje nám prostřednictvím aktérů zajímavé analýzy humoru a jeho fungování nejen při vystupování na jevišti. V tomhle Seinfeld vždy vynikal a je zřejmé, že má za sebou úspěšnou kariéru a komedianství má teoreticky i prakticky zmáknuté. V kontrastu s ním je zajímavé sledovat přístupy a argumenty méně zkušených komiků, kteří na svůj vrchol teprve čekají. Pokud vás nezajímají pouze stand up vystoupení samotná, ale i jejich zákulisí, pusťte si tento snímek bez váhání.

Boris Becker - Der Spieler (2017) (TV film)

Osobní a detailní zpověď výborné Německé tenisové superstar let minulých ve které se dozvíme veškeré oběti, které tomuto sportu věnovala a zjistíme, že nic není zadarmo a že pořádná dřina nese v budoucnu své oběti. Sportovní výkony dokument uvádí do souvislostí s Beckerovým osobním životem a v některých chvílích jde o nečekaná odhalení. Takto si představuji povedený sportovní profil - zúčastní se ho přímo subjekt, který se ke všemu ochotně vyjádří a tvůrci se zároveň neštítí prezentovat i ty méně pozitivní životní momenty a poznatky. Dokument je vhodný nejen pro fanoušky Beckera či tenisu, ale pro všechny, koho zajímá, co všechno obnáší sportovní život na nejvyšší úrovni a jak takový život může pokračovat po skončení kariéry.