Podezření (1941)

Kvalitní netradiční thriller, který sice patří mezi slabší mistrovi kousky, ale dokáže zaujmout v mnoha aspektech, ze kterých stojí nejvíce za zmínku herecké výkony, které jsou skutečně vynikající. Joan Fontaine si svého oscara určitě zaslouzila, ovšem daleko zajímavější (a troufám si říci i lepší) výkon předvádí Cary Grant v pro něj velmi netipické a nesimpatické roli.

Norimberský proces (1961)

Mistrovsky natočené soudní drama Norimberský proces nabízí extrémně silný filmový zážitek umocněný hereckými výkony všech zůčastněných. Ze všech bych chtěl vyzdvyhnout pozoruhodný výkon Montgomeryho Clifta a zejména dechberoucího Maximiliana Schella, který svým mimořádně energetickým projevem téměř úplně zastínil všechny Hollywoodské hvězdy.

Kundun (1997)

Vizuální stránka je úchvatná, ovšem to je z mého pohledu jediný klad celého filmu. Na Kundunu jsem nenašel sebemenší stopu po filmařském umění pana Scorseseho, stejně tak zde není ani náznak herectví a o (megachaotickém)scénáři ani nemluvě. Zkrátka zklamání a v mých očích suveréně nejhorší film pana režiséra.

Byt (1960)

Velice originální romantická komedie, která je bohužel z mého pohledu poněkud nedotažená(zejména ze strany scénáře). Nebýt výborné Shirley MacLaine a ještě lepšího Jacka Lemmona, šel bych s hodnocením výrazně dolů.

Rozdvojená duše (1945)

Extrémně nadčasová záležitost s jedinečným spojením romantiky a thrilleru, jaké uměl jen Hithcock. Ačkoli se zde najde pár hluchých míst, najde se tu i hodně napínavých scén(zejména scéna s břitvou) proložených krásnou hudbou a výbornými hereckými výkony. I když se Spellbound nezařadí mezi mistrova nejlepší díla, má co nabídnout nejen jeho skalním fanouškům.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Seriál jsem bohužel neviděl, tudíž mi unikly i kvality filmové adaptace, která je pro mě téměř nepochopitelná. Ovšem vyzuální stránka je naprosto úchvatná a jen díky ní dávám 3 hvězdy.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Vcelku originální romance s excelentní Audrey Hepburn a skvělou hudbou Henryho Manciniho. Ovšem nic víc.

Prázdniny v Římě (1953)

Jedna z nejromantičtějších romantických komedií v režii brilantního Williama Wylera. Audrey Hepburn ve své pravděpodobně životní roli je skutečně nádherná a šarmantní Gregory Peck je štramák přesně podle mých představ. Povinná škola pro současné tvůrce romantických komedií.

Pianista (2002)

Jedno z nejlepších pojetí druhé světové války. Ze strany režie je to bezchybně odvedená práce a myslím, že Polasnki si odnesl oscara po právu. Scénář rovněž. To ovšem nemohu říct o Brodym, který sice nebyl špatný, ale rozhodně by se v tehdejších nominacích našly minimálně 2 jména, které by si oscara zasloužily mnohem víc - mám na mysli zejména Daniela Day-Lewise za Gangy New Yorku.

Falstaff (1965)

Wellesův Falstaff je skutečně jen a pouze pastva pro oči(jak výprava, tak zejména Wellesovy nezvyklé záběry s kamerou). Ovšem pastva pro oči tak nádherná, strhující a dokonalá, že celý film utáhne jako nic. I přes vcelku zmatený příběh a příšerně nízký rozpočet je Falstaff příjemná, kvalitní a velice originální podívaná, kterou by si neměli nechat ujít minimálně fanoušci Orsona Wellese.