Orlando (1992)

Zajímavý film, řekl bych taky feministický, ale jen v dobrém. Přiběh se drží bytosti jménem Orlando, jenž žije v různých historických epochách střídavě jako žena nebo muž, aby nakonec zůstala ženou (jestli nekecam, viděl jsem to před lety). Velmi oceňuji režijní zvládnutí techniky pohledů do kamery, hlavní hrdinka ve správncýh momentech jukne přímo do kamery a dá divákům najevo, že o nich ví:-) Působivé a milé.

Kytice (2000) odpad!

Hrůza, nesoudržnost dějová, obrazová a vůbec totální. Každý pes jiná ves - hlavně že je to hezky barevný, lítá tam listí a sypou se jablíčka. Český lev za kameru je ostudou akademie. Co musím ocenit je distribuce a propagace, podařilo se to skvěle prodat na vlně národního cítění a šel na to kdejaký jouda co normálně do kina ani nepřijde (asi mu to připadá jako lepší estráda). Jestli má tohle být cesta pro českou kinematografii volám: "pojď sem veselý holywůde ty kluku zlatá ať tě obejmu!" Já jsem hodně smířlivej, i poldovskou sérii bych uznal, ale co je moc to je moc.

Hvězdná pěchota (1997)

Perverznější s každým dalším shlédnutím, odmyslete si nudné mlácení brouků (které tam muselo být) a je to fakt perverzní nářez. Parodie nacistické propagandy, armádních náborových filmů, filmů pro teenagery, telenovel, parodie scifi. Cítím obžalobu televize a masových médií ze senzacechitvosti na úkor etiky a morálky, cílené manipulování veřejným míněním atd. Přijde mi, že to taky prudí do vlastenectví a odhadem i do amerických republikánů:-) Škoda že to svět chápe jen jako trikový akčňák.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Můj názor je, že je to opravdu nejlepší z dolarové trilogie a po několika porovnávacíh shlédnutích je to o fous lepší než Tenkrát na západě - sekvence těsně před závěrečným trojsoubojem, když Duco hledá hrob Arche Stantona je jedním z vzácných okamžiků světové kinematografie kdy se kamera, střih a hudba naprosto dokonale propojí v jedno. Takový filmový orgasmus:-) Leone byl fakt machr.

Gappa (1967)

Radyo ma pravdu, nicmene puvabu zaverecne trikove sekvence (kdyz velke Gappy uci letat malou Gappu a pak odletaji vstric zapadajicimu slunci) se nevyrovna nic z toho co dnes delaji v ILM (technicky bravurni, ale stejne tomu nic neverite). Realisticka Godzila a jine dinosauri potvory jsou sice desuplne, ale nikdy s nimy nebudete soucitit jako s hlavnimi hrdiny - na rozdil od male Gappicky.

Fifty Fifty (1992)

Teda, pokud už někdo budete tuhle lacinou hrůzu sledovat vydržte až do konce kde nějaká banánová republika nebo co dá jako výraz vděčnosti hlavní hrdiny (a jeji zachrance) zpodobnit na svych mincich - po takovy hruze jsem se smichy malem slozil.

Loni v Marienbadu (1961)

Česky název by měl být Loni v Marienbadu. Dle mého nejlepší film co jsem kdy viděl, ale bacha vůbec jsem mu nerozuměl (a nebyl jsem sám:-). Vypráví se, že všichni serioznější kritici světa si na tomhle filmu vylámou zuby. Dějová linka mi po několika shlédnutích na plátně stále uniká a popravdě řečeno je mi to buřt. Hlavně se na to výborně kouká (skutečně geniální ČB obrazové řešení), neustále je z toho cítit napětí a musíte na to koukat. Je to čisté umělecké dílo, žádný kalkul, žádný marketing, žádný fórky, vyloženě cítíte, že autor rezignoval na konvence a vytvořil něco tak jedinečného, že kdyby to šlo mohli by jste to pověsit do galerie vedle renesančních mistrů. Nedoporučuji skalním fandům akčních filmů či romantických komedií a vůbec oddychové produkce - mohlo by je to zabít! Je to síla i pro intouše:-) Ale jinak může být pro každého zajímavé jestli to alespoň vydrží:-) Třeba v tom jako já najdete zalíbení - což už jste asi našli, protože nevím jak jinak by jste se doklikali až k přečtení tohoto:-)

Hirošima, má láska (1959)

Velmi osobitý a přitom stále ještě i pro smrtelníka koukatelný snímek o lásce a zapomění. Český název je Hirošima má láska.

Botostroj (1954)

Kultovní komunistická propaganda proti Baťovi, má to všechny znaky filmů té doby, navíc to není ani moc dobře natočené. Ale nasmějete se u spousty věcí, u kterých autor určitě nechtěl, aby jste se smáli:-) Mimochodem, film se hrál po celé republice, jen se nesměl hrát ve Zlíně a okolí, protože při jeho tamní premiéře diváci po pěti minutách začali z rozhořčení nad pomlouvání Baťi demolovat kino a film musel být zasataven.

Eva tropí hlouposti (1939)

Vážení přiznejme si už konečně, že je to pěkná s..... jako většina prvorepublikových filmů. Humor filmu je tak neuvěřitelně prvolplánový, že snad i teletele je proti tomu psychologické drama. Nabízím pro srovnání zdánlivě podobný am. film z roku 1938 Leopardí žena (Bringing up baby), je to taktéž ztřeštěná komedie, herci se s těmi našimi srovnávat ani nedají a o příběhu ani nemluvím. Jasný důkaz, že zatímco první republika hrála stále své korektní odrhovačky filmový svět už byl mnohem dál.