Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

PetrPan

První balada Kytice skončí dřív než si ji vůbec uvědomíme, druhá o Vodníkovi tento hendikep vyvažuje a pro změnu se toho konce nemůžete dočkat, a to i přes českou Sissy Lindu Spacek Rybovou, Švandová pak v roli matky exceluje, ale je z ní spíš cítit civilní závist staré pornoherečky nad neortodoxními sexuálními hrátkami s Vodníkem, které jí byly zapovězeny. Ve Svatební košili se potkáme s rozcuchaným Rodenem na laně a jeho řevem, který značí, že si roli patřičně užil. Proč byl umrlý Jiří Schmitzer přioděn jen bederní rouškou je pro mne záhadou. Morální dilema jsem si prožil u Dceřiny kletby, kde pánbíčkářská a zjevně jízlivá matka, sic prokleta svou kurvící se dcerou, odchází ze scény jako vítěz, předpokládám, že to byl ústupek Věře Galatíkové, která si nepřála žádnou katarzi ani úder bleskem. Z celé sbírky jsem se nejvíc těšil na Polednici, bohužel ta je v celém souboru absolutně nejodfláklejší, místo děsivé příšery z bájí Bolek Polívka, asi pokus o zlehčení, no haha. Zlatý Kolovrat, nahá Aňa, úžasná Nina Divíšková a pro mne nejlepší balada! Na závěr pak Štědrý den, v němž zemře nemluvná Stella Zázvorková, která se po celou dobu tváří, že něco ví. To už se ale nedozvíme, protože dohořela poslední svíce. ()

Nancy

Předem chci upozornit, že Kytici jsem nečetla, snad jen úryvkovitě něco ve škole. O jednotlivých básních nemůžu pochopitelně mluvit, ty jsou (teda podle mě) originál, takže na ně bych si měla stěžovat někde jinde, jinak filmové zpracování bylo docela povedené. Některé básně byly zpracovány hezky, jiné už byly míň povedené. U některých jsem nepochopila, co se v televizi odehrává a to i když jejich předlohu chápu. Jinak je to rozhodně zajímavý film, který ale podle mě není skoro vůbec hororový a nevyzní tak hrůzostrašně jako kniha. ()

klerik

Vizuálna dokonalosť. Jeden z "najkrajších" hororov, u ktorého nepochoopím, ako je možné, že sa páči aj absolútne citlivým ľuďom, ktorí neznášajú horor.Stále rozmýšľam, prečo som nedal 5*. Najlepšie kúsky - Vodník, Zlatý kolovrátok (konečne viem odkiaľ vykrádal Hero :-)) a hlavne Dcérina kliatba. Jediné, čo tam moc nesedí je Štedrý večer... ()

Marigold

Cože? Tohle má být Erben? TEN Erben, muž řádu, muž přísných trestů za každou vinu? Erben, muž strohých a děsivých balad? No dovolte abych se zasmál. Toto je F.A. Brabec, člověk, který si myslím, že filmová báseň rovná se barevné orgii se známými herci, kteří často recitují Erbenovy texty tak mizerně, až se mi střeva uzlí. Tam, kde je Erben děsivý, je Brabec komický, tam, kde je Erben zásadový, je Brabec chaotický a poplatný publiku (čili plitký). Pokud poruším pravidla fikčního světa přelohy, měl bych je alespoň nahradit svými, ale Kytice, toť veselá anarchie přežvýkaných erbenovských syžetů. Krom Dceřiny kletby se jedná o kolekci kýčovitých říkanek, které tu připomínají červenou knihovnu (Vodník), tu porno (Zlatý kolovrat), tu naprosto nelogickou slátaninu (Štědrý večer), tu crazy komedii (Polednice !!!! ježišmarjá !!!!, Svatební košile - ten Roden, to má být parodie na Frankensteina???). Nezaštiťovat se to jménem jedné z nejvýznamnějších českých literárních památek 19. století, neschovávat se to do škatulky filmová báseň a vyzradit to na plnou hubu: jsem barevným filmem pro celou rodinu, který chce jen ukázat, že F.A. Brabec je Pan kameraman, bral bych to... Ale takhle? Adaptace literárního díla by se měla snažit zachovat jeho smysl, event. interpretovat ho po svém a dát mu smysl nový. Brabec neudělal ani jedno, ani druhé. Prostě spojil dohromady pestré obrázky s hudbou... Je to jako číst Erbena po slovech a nehledat mezi nimi žádný smysl. ()

Mariin

Nemohu jinak, než film rozkouskovat podle jednotlivých básní a hodnotit každou zvlášť. Úroveň je totiž neobyčejně rozkolísaná a nevyrovnaná. Ze začátku jsem byl rozhodnut tuto adaptaci klasiky vyzdvihnout, pak jsem zuřivě nadával a tak to běželo jako sinusoida znovu, od příjemného překvapení k naprostému rozladění. Tedy hodnocení: 1. Kytice 4 hvězdičky, 2. Vodník 3 hvězdičky (příliš lidský a postmoderně relativistický) 3. Svatební košile 5 hvězdiček (bezchybné, jednoznačně nejlepší příběh, měli by ho dávat jako krátkometrážní, aby to ten zbytek nekazil) 4. Polednice 3 hv. (nevýrazné) 5. Zlatý kolovrat 2 hvězdičky (absolutně nejhorší, nesmyslná oranžová barevnost) 6. Dceřina kleba 4 hvězdičky (nebylo celkem co zkazit) 7. Štědrý večer 2 hvězdičky (bába Zázvorková tam neměla co dělat). Dohromady průměr 3, 3 hvězdičky. Není to úplný propadák, jak tvrdí někteří kritici, ale s náznakem několika naprosto skvělých výtvarných obrazů a dramatických sekvencí to mohlo být celkově mnohem lepší. Závěr: zajímavé Brabcovo dílo, které stojí za pozornost, i když má řadu nedostatků... ()

• Fantaskní koláž sedmi básní ze slavné sbírky K.J.Erbena, kterou převedl na plátno režisér F.A.Brabec, je založena na barevnosti a unikátních nápadech čtyř ročních období. (M.B)
  • V baladě „Zlatý kolovrat“ je řečeno, že král jede na vraném - tedy černém – koni. On má však grošáka. (Mr.Hudson)
  • V baladě „Vodník“ jsou hodiny, na kterých jsou v druhé řadě napsány číslice od 13 do 24. Vojenský čas byl však v našich zemích zaveden až od roku 1921. (Ganka)

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková