• Romantický

Dopisy pro Julii (2010)

zopár milých momentov a pekné pohľady na Taliansko, ale chémiu medzi hlavnými hrdinami som nepostrehla.

Kráska v růžovém (1986)

Popravde, pozrela som si tento film iba kvoli odkazom z jednej mojej oblubenej knizky. Film samotny ma neohuril, napriek tomu, ze romanticke filmy vo vseobecnosti oblubujem. Bolo tam zopar pozeratelnych scenok, najma vsetky s Jamesom Spaderom (aj ked v roli zaporaka). Ako tinedzerska love story obstojne.

Princezna Nevěsta (1987)

Nezabudnuteľné hlášky, láska, priateľstvo, súboje, napätie, zrada, dobrodružstvo, čary, to všetko sa prepletá s vtipom a spája do bezchybného celku. Výborný výber hercov, ktorí si svoje role evidentne užívajú. Túto rozprávku som od rodičov drankala takmer pokaždom, čo sme zašli do videopožičovne. v destve som tento film videla aspoň 50x a aj dnes sa k nemu minimálne raz-dvakrát ročne vrátim.

Jeden den (2011)

Obaja hlavni predstavitelia su mi herecky velmi sympaticki, takze ma ich spojenie na platne potesilo. myslim, ze iskrenie medzi nimi fungovalo dostatocne na to, aby ich osudova laska bola uveritelna. scenar mozno miestami "pokulhaval", napriek tomu ma vsak dojal a po pozreti mam z neho dobry pocit. v dnesnej dobe, ked clovek malokedy natrafi na pozeratelny romanticky film, bol One Day pre mna prijemnym prekvapenim. romanovu predlohu som necitala, takze som film nemala s cim porovnavat, co je mozno lepsie, pretoze zvycajne u mna vyhravaju knihy. Hviezdicku pridavam za ustrednu hudobnu temu skvelej Rachel Portman.

Poslední jednorožec (1982)

krásny príbeh spisovateľa Petera S. Beagela som od detstva zbožňovala a dnes tomu nie je inak. Výborný soundtrack podčiarkuje jedinečnosť filmu a skvelo sa hodí k atmosfére. Nemyslím, že by som mohla povedať viac chvál, než už bolo napísaných v komentároch predomnou, takže sa len súhlasne ku všetkým pridávam.

Jack a fazolka (1974)

ako decko som to pozerala na VHS aj kazdy den... potom som to roky nevidela, lebo mama vsetky kazety posunula mladsim detom v rodine. vdaka vsak za dnesne moderne technologie, vdaka ktorym som si mohla opat pozriet tuto vyborne spracovanu klasicku rozpravku! skvele piesne a nezabudnutelne hlasky v kombinacii s vyborne vykreslenymi postavami, kde ani jedna nenudi a nie je navyse. film podla mojho nazoru vobec nestraca tempo, niektore sceny sa mozu mladsiemu divakovi zdat dokonca strasidelne. duznavam, ze animacia je dnes uz trosku zastarala, ale na povabe to filmu vobec neubera.

Jana Eyrová (2011)

toto citlivé spracovanie bronteovej románu je možno účelne miestami pozmenené k potrebám dnešného diváka, za to však nestráca nič zo svojho viktoriánskejho pôvabu a po všetkých stránkach sa zhosťuje úlohy adaptácie románu veľmi dobre. Mia Wasikowska je prekvapivo ako stvorená na úlohu Jany, a hoci Michael Fassbender je omnoho väčší fešák, než románový pán Rochester, vôbec to neprekáža. Potešila ma však aj Sally Hawkins, ktorú mám veľmi rada, a ktorej tieto kostýmové filmy jednoducho sedia. Veľmi sa mi páčili exteriéry aj interiéry zvolené pre účely filmu, rovnako ako krásne kostýmy. Film napriek ponurej atmosfére ponúka krásne zlatisté pohľady na malebnú anglickú kraijnu, čo moje anglofilné srdce vždy poteší.

Absolvent (1967)

S Absolventom som absolvovala jeden plnohodnotný večer. Tento výnimočný film, zrejme jeden z najznámejších filmov všetkých čias, mi dlho unikal, a až keď som si ho pozrela, pochopila som mnohé iné filmy, pretože odkazy naň sa prepletajú mnohými scénami už celé desaťročia. Scenár je výborný- Vôbec sa nedivím, že niektoré hlášky sa stali kultovými… A záverečná scéna v kostole, keď Dustin Hoffman alias Ben bojuje ozbrojený krížom… Hahaha, v tej chvíli som dokonale pochopila, prečo býva Absolvent označovaný aj ako komédia.

Carrie (1976)

Hororový príbeh z dielne Stephena Kinga sa roky svojej existencie stal kultovou záležitosťou, či už vo svojej knižnej alebo filmovej podobe. Preto musím povedať, že som bola z filmu trochu sklamaná. Asi som očakávala trošku viac “hororovosti”, aj keď je to čudné, lebo sama knižná predloha nie je nijako extrémne desivá. To by bolo OK. Napriek tomu sa mi však zdalo, akoby filmu miestami úplne chýbali emócie. Záver však vynahradil úplne všetko a styri hviezdičky odomňa dostáva bez výčitiek. Sissy Spacek sa mi v úlohe Carrie celkom pozdávala, no páčila sa mi aj Amy Irving v úlohe jej spolužiačky Sue. John Travolta pobavil...

Velbloud uchem jehly (1936)

Krásny príklad toho, ako sa aj z jednoduchého a trochu obohraného námetu o láske medzi dvoma mladými ľuďmi z rôznych spoločenských pomerov, dá urobiť príjemný film, ktorý človeka pobaví ale i pohladí na duši. Príbeh nestojí iba na hlavných predtaviteľoch, ako to často v podobných scenároch býva; diváka si získa najmä Hugo Haas, ktorého by som snáď ani nespoznala, keby som si v titulkoch neprečítala jeho meno. Sympatická je i epizódna úloha Oldřicha Nového, ako i typická matinka Antonie Nedošinskej.