Sekretářka (2002)

Tak táto romantická dráma si červené čísla rozhodne zaslúži, pretože má nápad a myšlienku. Nejde o nič lacné, povrchné ani umelo prisladené. Trocha pomalší úvod ústi do peknej pointy a ako bonus k tomu divák dostane aj výborné herecké výkony a pár dráždivých záberov s M. Gyllenhaal. Netreba zabudnúť ani na humornú stránku, ktorá sa prejavila aj tam, kde som ju nečakal, niekedy aj dosť zvláštnym spôsobom. Určite zaujímavá vecička. 80/100

Nový svět (2005)

Krásna romanticko-dobrodružná dráma, pričom ak sa máme o nejakom snímku vyjadriť, že je historický, tak tento je práve jedným z nich. Do bodky presne vyrozprávaný príbeh jednej lásky na pozadí historických súvislostí v spojitosti prvého osídľovania Ameriky tak, ako ho poznáme zo zachovaných materiálov. Menej známe udalosti, alebo udalosti kde sa názory na ne rozchádzajú sa Malick snažil nahradiť najuznávanejšou verziou výkladu, prípadne sa im elegantne vyhol. Film patrí do kategórie snímkov, kde vyslovene zvádza vniesť určité melodramatické prvky a príbeh umelo dotvoriť, aby sa dosiahla vyššia sladkosť. Našťastie aj tomuto sa Malick vyhol, miesto toho vsadil na poetičnosť a romantickú zasnenosť ústrednej dvojice, čo je podľa môjho názoru prijateľnejší spôsob ako zvýšiť emotívnu stránku v romantickom filme. Samotný príbeh je dostatočne pútavý na to, aby niečo také nevadilo aj najzarytejším odporcom takýchto "zasnených" motívov vo filme. Ďalej mi nedá nezmieniť casting, ktorý bol jednoducho perfektný. Všetky hlavné postavy vo filme boli herecky priradené typovo dokonale, najmä čo sa týka indiánskeho náčelníka, Pocahontas (keď opominieme začiatok a fakt, že jej bolo vtedy len 13 rokov), Smitha a Rolfa. Skrátka, aj keď možno nejde o najkrajšiu melodrámu akú som mal možnosť vidieť, film má mnohé iné pozitíva, ktoré si zasluhujú pozornosť. Preto ho môžem len odporučiť. 85/100

Severní blata (2006)

Temná kriminálka z ďalekého severu priniesla so sebou hlavne surovú a chladnú atmosféru, ktorá bola na slušnej úrovni. Obsahovo ma však snímok až tak nenadchol. Záhada okolo vraždy starého pána a s tým spojenej genetiky síce nie je zlá, ale to rozpletanie príbehu až po konečné finále nebolo to pravé orechové. Nudné, nezáživné a miestami zbytočne komplikované. Čistý priemer. 60/100

Nabít a zabít (2006)

Humorne ladená, výborne zrežírovaná a inteligentne napísaná gangsterka, ktorá ma chytila hneď od začiatku a s prehľadom udržala moju pozornosť až do konca, a nebolo to len kvôli zvučným menám. Celkové rozuzlenie a finále bolo tiež podľa môjho gusta, takže nemám čo riešiť, konečne po dlhej dobe aj gangsterke dám veľmi rád plný zásah.

Lekce v lásce (1954)

Výnimočne optimistický, pozitívny Bergman. Problémy vyplývajúce z manželského života a typického rozkolu oboch manželov sa tu riešia veľmi milou, humornou formou, pričom výsledok zahreje pri srdci. Obe ústredné postavy mi však prišli ako vystrihnuté z katalógu samoovládania, pretože aj v časoch prudších sporov a hádok sa vlastne na seba usmievali a v pozadí bolo cítiť pravý opak - že sa aj po rokoch ešte ľúbia a sú pre seba ako stvorení. Nemyslím si ale, že to tak vypadá aj v skutočnosti, skutočnosť je žiaľ oveľa tvrdšia. Ale keďže tu ide hlavne o pobavenie a humor, tak to samozrejme nie je žiadna chyba. Veď na začiatku aj samotný Bergman požiadal o istú dávku zhovievavosti. V skratke, príjemne strávený čas, oddychová Bergmanovka. 75/100

Vlčí bouda (1986)

Som celkom prekvapený, aký slušný psychologický hororík sa V. Chytilovej podaril natočiť. Máme tu jednu odľahlú, ťažko prístupnú búdu, sneh, peknú prírodu, vlčiu hlavu nad dverami a v búde partia študentíkov horlivých lyžiarskeho kurzu. Snežienky a machri v hororovej verzii môžu začať... Len škoda toho konca, dalo sa z neho vyťažiť podstatne viac. Odhliadnuc od ošumelej pointy mi prišiel hala-bala odbitý, ako keby autori nevedeli čo s tým. 65/100

Deux jours à tuer (2008)

Raz za čas sa ku mne dostane dráma, ktorej pointa ma posadí na zadok. Tento snímok je jedným z príkladov. Síce kratšie, ale tempo príbehu nedá ani na chvíľu vydýchnuť, kúsok po kúsku sa tu majstrovským a mozaikovým spôsobom buduje a skladá obraz života jedného štyridsiatnika a jeho osobnej drámy. Niekedy až príliš neskoro prídeme na to, čo má v živote naozaj cenu. Filmové dielo s tak veľkým myšlienkovým presahom nemôže preto nechať nikoho chladným. Becker je trieda, už sa teším na ďalšie jeho maškrty.

Svět podle Lelanda (2003)

Čakal som príbeh s hlbším významom pretavený aj do emotívnej stránky, ale dostal som len pár psychologicko-filozofických úvah ako vystrihnutých z učebnice psychológie určenej pre účastníkov didaktického kurzu. Jediné výraznejšie pozitívum vidím v mladučkom R. Goslingovi, ktorému postavy rôznych podivínov a citovo neprístupných týpkov idú veľmi dobre a ako vidno, už od útleho veku. 60/100

Jen Bůh odpouští (2013)

Až na pár scén ma snímok vôbec neoslovil. Po obsahovej stránke je to veľká, ospalá slabota, čoho dôsledkom môže byť akurát tak len rýchle vyprchanie z hlavy. Na druhú stranu, nemôžem uprieť dobrú atmosféru (v porovnaní s Drive však nič moc) a snahu zabaliť film do akejsi originálnej umeleckej škatuľky, aj keď mne tu prezentované experimentovanie s farebným filtrom nesadlo, akurát ma z toho rozbolela hlava. 55/100

Gardens of the Night (2008)

Snímok by som rozdelil na dve časti - malá Leslie a veľká Leslie. Malá Leslie ovplýva výbornou emotívnou stránkou, ktorá sa odvíja od odpornej témy - únos a znežívanie detí. Dospelá Leslie zase funguje na princípe sociálnej ťažoby a každodenným bojom o "prežitie". Táto časť ma už ale nechytila tak ako prvá polovica, naproti tomu prekvapil aspoň záver, ktorý bol veľmi racionálny a reálny, skončilo to najlepšie ako len mohlo. 70/100