Muž na drátě (1985)

Komunistická krimi z 80. let, ale ne zase tak úplně blbá. Navíc dobří herci (Němec, Bartoška). Jen mě vrtá hlavou, co by udělali Clint Eastwood nebo Charles Bronson, kdyby jim někdo vyhrožoval po telefonu a střelil oknem do obýváku, a oni ho viděli z okna jak leze z budky? Také by barikádovali dveře skříňkou na boty? :)

Dva muži hlásí příchod (1975)

Trapná "komedie" z hloubky normalizace, která idealizuje ráj na zemi v socialiticke společnosti a armádu, která se jako dobrá matka stará o mládí národa (a vůbec nechystala spolu s Sovětskou Armádou útočnou válku proti Západní Evropě). Prostě ráj na zemi. Negativní postavy nakonec emigrují a kladak vojín odchovaný komunistickou armádou si vezme opuštěné dítě za vlastní. Červená knihovna. Jednu hvězdičku za velmi dobre herce, kteří v tomhle paskvilu asi museli hrát. Přišel komoussky agitátor a řekl "buď se upíšete do tohohle filmu, který potřebujeme pro propagandu, a nebo si dlouho nezahrajete".

Útok pětihlavého žraloka (2017) (TV film)

Krásná konina na late-night TV. Nemůžete spát po půlnoci? Pusťte si tenhle film a zaručeně usnete :) Čelisti x5 s rozpočtem a hereckým obsazením /5. Kdyby ale takováhle bestie skutečně existovala a snažila se napadat lehka civilni plavdla, tak realisticky jediná obrana by byl torpédoborec s helikoptérou, která má sonarem řízená torpéda proti ponorkám. Něco jako Arleigh Burke-class torpédoborec (loď zhruba stejně velká jako těžký křižník ve 2. světové válce). Ale to by potom nebylo drama, že? :)

Policajt v Hongkongu (1975)

Tak tenhle film komunistická cenzura rozhodně v době normalizace do kin pustit nemohla. Bud Spencer adoptuje čínské dítě (rudá Čína potažmo nepřítel Moskvy). CIA agent jako kladak? Absolutně nepřípustné. Pokud Spencera a Hilla (nebo jejich dvojníky Simona a Matouše) filmy ukazovaly jako socky zrujnovane strašným kapitalismem, to se Husákovi, Strougalovi, Bilakovi a dalším komunistickým stvůrám doby normalizace hodilo do krámu, ale tenhle film rozhodně ne. Objektine vzato, je to zábavná konina stejeho žánru jako růžový panther nebo některé 007 filmy že stejně doby. Jednu opravu bych měl k sekci Trivia: jak můžete zapomenout, že podstatná část filmu se filmovala v Bangkoku?

Bermudská příšera (2014) (TV film)

Nádherná kravína na pozdní večer :) Bitevní loď se brání samopaly a stíhací bombrardery F/A-18 bojují s obřími červy. Jen bych rád doporučil českým daberum u tohohle a všech dalších filmu překládaných z Angličtiny, že hodnost "Commander" v souvislosti s námořnictvem Spojených Státu a Británie neznamená "velitel", jak to pitomne všichni překládáte, ale podplukovník. Trošku by neškodilo se ten jazyk skutečně naučit, a nepřekládat pomoci Google Translate :)

Inženýrská odysea (1979) (seriál) odpad!

Normalizační hovadina z konce 70. let. Český inženýr vyvine inovativni stroj, ale díky debilnímu, byrokratickému, zkostnatělému komunistickému managementu jim design vyfoukne před nosem japonská firma. Vyvine stroj a začne ho prodávat na světových trzích dříve, než komunistický management národního podniku prodiskutije svoji "politickou úlohu". Komunisté doma hrají hru "cover your ass" a Japonské firmy zatím vydělávají peníze. Dosud je to velmi pravdivé. Nevím ale jaký cíl měl scenárista: ukázat, že komunistická ekonomika stala za hov...., a nebo hrát lidem divadylko že v komunistickém Československu existovalo něco jako svobodná kritika?

Bouřlivé víno (1976)

Komunistická propaganda, neboli "fake news" jak by se řeklo dneska. Jednu hvězdičku za dobre herce, ale jinak je to ztráta času.

Akce v Istanbulu (1975)

Celkem pitomý scénář a produkce typický pro propagandistické filmy natočené v době komunismu po roce 1968. Hned na začátku ožraly agent CIA srazí v Češku stopařku autem Simca-Chrysler vyrobeným v Evropě, ale přesto má americkou SPZ. CIA byli takoví volové, že svým agentům cestujícím za železnou oponu kupovali Chryslery vyrobené v Evropě a pak na ne dali americkou SPZ. Pan agent Grandnter se h ned potom prokáže československým esenbákům americkým pásem, na kterým je přes obal vytištěno "CANCELLED", neboli zrušeno. Tohle dělá americké ministerstvo zahraničí u prošlých pasu. Evidentně komousky režisér nebo komousky produkční neměli dostatek inteligence nato, aby jim někdo v STB opatřil verohohodnou kopii amerického pasu. Potom ta celá akce začínající v Berlíně. Deep-cover agent Halva, který je dobře zapsány u CIA ale ve skutečnosti je double-agent STB/KGB, se veřeje stýká v barech s další agentknou STB/KGB, která je navíc známá západním rozvědkám. Jak daleko myslíte, by se takovýhle deep-cover agent dostal? Kravina od začátku do konce. Dávám dvě hvězdičky z těchto důvodů: klasická auta a dobové záběry z Berlína (K-Damm a Gedachniskirche), plus dobrý výkon Radovana Lukavskeho. Jinak je to komunistická kravina od zacatkuy až do konce.

Policie v akci (2017) (pořad)

Takova oddechovka. Me se na tom nezdalo spousta veci a pripadalo mi to jako sehrane podle scenare, a dneska jsem cetl na webu Policejniho presidia, ze skutecne je to hrane. Napriklad ukradene auto se nahodou po 5 minutach jezdeni kolem bloku, manzelka sebevraha nahodou prijde hned jak manzela najdou na kolejich atd. Vsechny posadky navic jezdi tou samou policejni Octavii 6AJ-6123 :)

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Komunistická propaganda z doby útlaku a perzekuci po roce 1968. Komunisty překroucený výklad poválečné historie, zaobalený v dobre režii a dobrými herci. Ale v tom je právě ta odporná demagogická past: necháme popularni herce hrát v propagandistických filmech a lidé nám to spolknou i s navijákem. Něco jako dnešní výklady "alterativnich pravd" které slyšíme od mnohých dnešních politiku. Dávám jednu hvězdičku za dobre herce a OK režii. Jinak je to odpad, který patří do koše.