Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Po ctyrce druhej autorskej film v saze. Dvojitej konec to zbytecne rozmelnil a jumpcutovy vypraveni je sice mnohem strizlivejsi nez u Abramse, ale i tak votrava. Skoda ze se furt musi v zajmu atrakce narusovat dramaticka celistvost. Ctyrka ma v tomhle jasnou vyhodu, protoze se zaobira perspektivou Luka ( a je zdaleka nejvic cool) a petku delal filmar ze stary skoly, kdyz jeste nebyli lidi zvykly na banalni chyby. Johnson je peclivej v rezii plny detailu, kde se Breaking motherfucking Bad proste nezapre a hlavne na pomery dospelym scenarem testuje, co SW vydrzi. Kdyby to bylo cely o ustrednim duu s poradne masochistickejma saolinskejma vycvikama a mindfuck vztahem Reylo...melo by to smysl.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Absurdně zkratkovitý (chemie Rey - Finn - Poe nulawtfdiddlydick) , nechutně do ksichtu narvanej fanservis a docela dobrej začátek. Kdyby se Abrams mohl soustředit na bod po bodu epizodický útěky z vězení, shánění součástek lodí a dialogový přechody pouští, ta jeho neumělecká nátura by fungovala (asi jako v Mandalorianovi) Je mi jasný, že jako pravej nerd chápe podstatu Star Whores a stejně jako u Star Treku je to vidět. Cheese as fuck. Bohužel asi SW nemá rád jako ST, takže to jen tak odpracuje. Dost boomer přístup vzhledem k látce. Fandu by měl nasrat___"Ztratili jsme našeho syna navždy." "Ne, to všechno Snuk." SNUK! Lucas by byl pyšnej. Nemůžu se dočkat až to Auralnauti zparodujou: https://www.youtube.com/watch?v=Uagr1ka0bbw

Profesionál (1981)

Ideální hudební motiv jako vyzvánění k mobilu.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Jsem rád, že nějaký popkorn můžu zpětně ocenit. Člověk pak netrpí nostalgií, ale prostě si pamatuje správně. Jednička se povedla i když jsem si ji původně zařadil pod stejnou šichtu ve skladu jako ostatní díly. Je to rovnaký případ sešupu ala Potter. Prokletí má witty dialogy a tempo, solidní cool záporáky (a to sou tam dva) a dobrý, z valný části praktický triky i propracovaný kostými. Depp si roli úživá a scénář je nápaditej a nepředvídatelnej s nim. Ona mne zaujala ta elegantní scénáristika obecně. Jak se v přístavu nastartuje několik linií a vzájemně si nepřekážej. Jak je to pomalý když má a rychlý když má. 2,3 (díly bez Verbinskiho už mě naštěstí neobtěžovaly) sou bezobsažný, o stupeň hloupější a typicky těžkopádný. Zbyla jim nápaditost eskamotérství a Depp, kterej ale za 3 roky od jedničky ztratil sex appealu za dekádu. Prej se to po dvou hodinách nebo co rozjede, ale já vypínal televizi po 20 minutách. Tak na ty filmy seru! Když máte našukáno, nemusíte se v neperspektivnim vztahu mrcasit o jedinou metu dýl než je zdrávo.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Kromě prví knížky, která byla psaná pro děti a poslední, kterou už Rowlingová příliš ovlivněna popularitou překombinovala, když teda na jejích vymýslech tolik záleží, mě bavili všechy díly. Moc ne jak na to přicházej ani atmosféra situací, protože nemám rád děti a už vůbec ne školu, ale jak je to silný příběh tažený zápletkama. Spoustu puzzlíků a pak celý obrázek na konci. Někomu přesycenýmu detektivkama ta struktura kdy se v posledí kapitole vysvětlí co všechno znamená co co znamená, může přijít otravná, ale ve fantasy světě to byl nářez. Filmy pro mě byly vždycky reklamou a tak nějak sem je házel do jednoho pytle. I Pán prstenů je s dospělym odstupem docela meh, natož Potter, o trapný seriálový Hře o trůny ani nemluvě. Má to jen význam abych moh nadávat, jak jsou ty knížky dobrý (zvlášť Martinova sága). Teď jsem si ležérně pustil pár dílů a nejvíc mě bavil tenhle. Lehkovážně dobrodružný, nejlíp sestříhaný, mě sedící živelný až surový akční scény, postavy s osobností a konec s áčkovou atmosférou. Cuarón to má podobý, ale kompozičně komiksový než akční. Oba ROZHODNĚ DALECE převyšujou Yatese. Naprosto triviální režie na pomalym jeřábu a dolly bez jakejkoli promyšlenejších kamerovejch jízd nebo detailů, nedej bože střihový skladby nebo inscenace. O stupen horší triky, což mě fascinuje. Z příjemně rustikální britský estetiky a z docela zábavný fantasy na to jak sou to dlouhý filmy, udělali od pětky holywoodskou rutinu superhrdinskejch spektáklů se studiovou výpravou, snuff porno vizuálem a impotentní, patetickou nudou korektních americkejch rodinejch břeček.

Vodník (2019) (seriál)

Ne vodník, ale fakt nekecám, on to opravdu udělal zahradík.___I když bude vypadat, že to dobré na scénáři už vytvořila knižní předloha, úplně bych neřek že Jarchovskýho kolikrát debilní dialogy to sráží na tři. Jako často u nás zase ta dramaturgie. Prušinovský to hezky vystih v rozhovoru s Výbornou: "Per (Kolečko) je sřelec a hláškař. Vymyslí zábavný situace. Na mě je vymyslet jak se tam ty postavy dostanou. On píše odshora, já odspoda." Psaní odspoda je samozřejmě težší, lidi se s tim nechtěj moc srát a je to vidět úplně ve všem. Jmenovitě, že vlastně nemaj moc co říct, protože 90 procent reálnýho děje kolem sebe prostě ignorujou a tak se nikdy pořádně nenaučí jak ho věrohodně simulovat pro fikci. Nebo se to dá nudně svést na lacinou rychloprodukci český kultury, kdy neni času drtit text___Programově proženskej příběh je urážející, ale poměrně solidní, klasická detektivka zábavná. Fakt. Zahradník.

Zoufalství a naděje (2017)

Mno, čekal jsem to lepší. Filosofický. A zase nic, je to hlavně americky o postavách a filmově o ději a to ještě docela tendenčně, nebo lépe řečeno, působí to moc náhodně, zkratkovitě. Trochu teorie, naštudovaný dnešní poměry církve, nějaká ta vhodná stylizace, pár oddělených režijních nápadů (celonoční přemýšlení v jednom střihu, něco s tou židlí, asi) a navrch koncept obsažen v názvu, jak to mají profesionálové psavci ve zvyku (ve finále je ona dualita nejpatrnější v žánrovém smyslu - horor kontra romance). Představoval bych si to jako souboj filosofií než zase "zabil sem syna a proto piju, takže jsem slabej a to vám povidám" či jiné generické drama. Chybí tomu hodina a půl zápisů v deníku a pozorování a místo nějaký pitomý zápletky všední město a jeho příběhy. Kněz chce revitalizovat křesťanské hodnoty pro 21. Století ve vesnici pod kopcem a jaké všechny, slibně mi zní vzhledem k tématu křesťanství právě i teoretické, překážky ho čekají. To by se dalo krásně natočit v Břevnově i v Nepomuku.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Ok, protože my všichni chytřejší z Generace Y pod 30, musíme trpět podstatou csfd určovanou méně svobodnou Y nad 30, nebudu se zbytečně rozčilovat nad vysokýma číslama této "klasiky", ani nad degenskou snahou o subtextuální kritiku vymytých mozků profesionálních diváků. E.T. je pohádka ne scifi, je to malej televizní film ne film do kina a hit to byl, protože Spielberg přesně navázal na Star Wars a 80s suburbs rodinou poetiku. Má to slabou dynamiku děje, overall podpořenou snad jen jednou kinematografickou sekvencí (neodehrávající se v jedný místnosti, kde si postavy povídaj) – tj. finále ve stylu klasického Spielbergova eskamotérského utíkání odněkud. Pohádka to je protože základ každý pořádý scifi vždycky spočívá v citátu Francise Bacona: "Napněme přírodu, tu špinavou děvku, na skřipec a vyrvěme jí její tajemství." ne na random roztomilém zvířátku z vesmíru bez jakýkoli uvěřitelný kultury. Jedinými plusy jsou nápad děckou perspektivou ikonizovat antagonisty (Steven to určitě někde ukrad, jako všechno) a fakt, že takhle nějak pitomě s velkýma ušima a hlubokýma očima jako Henry Thomas jsem vypadal v 9 letech. Jen hezčí a bez pih.

Ztraceno v překladu (2003)

Taky bych chtel byt tak bohatej abych musel delat praci ktera me nebavi (wtf?). Vystudovat filosofii abych nebyl vubec intelektualni a zivil me manzel. Dve ztracene duse v luxusnim hotelu. Bukowski ve filmu Barfly rikal ty filantropicky husicce, ze nebude psat o tezkem zivote smetanky, kdyz prece nikdo netrpi tak jako chudi. Nejsem takovej curak abych se parkrat nezasmal a diky ZvP objevil kdysi Peaches, ale dneska je to pro me trivialni indie, ktera krade zabavny realite moc sily a rozjima nad vecmama ktery uz sou lidem nad 25 jasny a proste je nudi. Hyckani vlastni vkusnosti a inteligence. No dyt jo kurva! Tak s tim neco delej ne ze na to budes jen cumet. Podobne Zlomene kvetiny nebo Karel ja a ty na to sly spravnou cestou. Jako na problem slabych postav, nikoli volby zivotniho stylu. Z řemeslnýho hlediska oceňuju jak je to přesný a plynulý v sekvencích, takže si to s nima fakt prožijete. Mě zkrátka jen přijdou psychický problémy Coppoliných postav trapně rozmazlený.