E.T. - Mimozemšťan

• SK název

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Hmmm... Svet, ktorý tu Spielberg vytvoril, dokáže vytvoriť len filmársky génius s veľkým "G". To, ako jednoducho a pritom pôsobivo charakterizoval "tých zlých" (zlovestná Williamsova hudba + kľúčenka), ako k tomu nepotreboval ani len pozrieť sa do ich očí a všetko pojal perspektívou dieťaťa... to dokáže len skutočný majster réžie, človek, ktorý sa pre toto remeslo narodil. Lenže... Hoci som tento príbeh prežil celým srdcom a vyronil som pri ňom nejednu slzu, stále mi tam chýbalo niečo viac, než len hromada úprimného sentimentu. Ten sentiment síce nebol ani zďaleka tak lacný a manipulatívny ako býva v mnohých súčasných filmoch, ale aj tak si nepomôžem. Niečo mi tam skrátka chýbalo. Niečo duchovnejšie, niečo hlbšie. Niečo, kvôli čomu milujem napríklad TIGRA A DRAKA (pri ktorom som takisto vyronil nejednu slzu).(20.5.2002)

NFR 1994, Oscar 4 : Hudba, Zvuk, Vizuální efekty, Střih zvukových efektů + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Scénář . . . . . . . . Některé filmy můžete vidět jen jako dítě, bohužel ta doba už se nevrátí.(31.3.2003)

To je tak, když člověk nic nepamatuje a je odkojen digitálním zvěrstvem současné kinematografie (většina zdejšího CSFD osazenstva), ten nemůže mít k takovému filmu vztah. Brána v potaz inflace, je to 4. nejnavštěvovanější film všech dob, ale to není to, co ´E.T.Mimozemšťana´ činí nejzásadnějším filmem 80.let. Tím faktorem je ohlas, který vzbudil. Pohádka, která doháněla v kinech k slzám všechny bez rozdílu věku (sám jsem byl svědkem, plakal i můj tvrďák otec :o), mezi lidmi se jeden čas skoro o ničem jiném nemluvilo (podobný ohlas u nás za bolševika měl už snad jenom Sandokan a seriál ´Já, Claudius´), mít figurku Ítýho patřilo k povinné výbavě každé české rodiny a nejenom té české. A těch nepodařeným filmových klonů, které následovaly, ty byste ani nespočítali. Prostě jeden velký fenomén a kdo tvrdí něco jiného, lže sám sobě. A je pozoruhodné, že ten film funguje i dneska (mám potvrzeno po dnešní blu-ray projekci). To, jak je celý film v podstatě koncipován z dětského pohledu věčným dítětem Spielbergem, kdy první dvě třetiny stopáže nevidíme do tváře dospělých lidí (vyjma samozřejmě Elliotovy maminky), timing jednotlivých scén a pře-ná-dhe-rná hudba skladatelského boha Johna Williamse, to vše činí z filmu ojedinělou záležitost, u které – pokud nejste cynik, blbec či obojí dohromady – na konci zaslzíte také.(9.3.2014)

FIlm, který můžu vidět i několikrát za sebou a stejně neomrzí. Film, který se mi líbil, když mi bylo 5, 10, 15 i 20 a bude se mi líbit i v šedesáti. "E.T.Phone home!"(15.2.2003)

Nenene, cukrování a slzení se konat nebude, E.T. je zcela mimo můj zájem. Jenže je to prostě fajný filmek, a i když mi říká mnohem míň než to "E.T. volat domů", musí být na 60%.(28.5.2005)

Nezapomenutelná pohádka pro velké i malé. Možná až příliš dojímavý příběh vyvolával vlnu emocí hlavně u dětí, které v 80. letech měly E.T.-ho za svou oblíbenou postavičku. Steven Spielberg umí zahrát na divákovy city.(1.8.2002)

Viděl jsem to teprve tedka po mnoha mnoha moc letech a nelituji čekání. Už chápu, proč tento film měl ve své době takový úspěch. Nevinný roztomilý a hravý mimozemstan, který se citoě a myšlenkově spojí s malým klukem. Snaží se kontaktovat sobě podobné, aby pro něj přiletěli. Mladá Drew Barrymore, která v jednu chvíli poví, že bude vždycky hodná mě velmi rozesmála(nevím jestli za pár let když začla brát drogy říkala to samé, ale radši neřešit =o))). FIlm je krásně natočen. Je v něm dětská duše Stevena Spielberga a příjemný výkon mladé hlavní role. Jestli jsem si všiml dobře, mladý hlavní hrdina se chvíli líbá s Elenou Eleniak, kdyb ten klučina věděl jak tato slečna bude vypadat za pár let např v Pobřežní hlídce bůh ví na jaký film by se to zvrhlo. :). Hudba Johna Williamse je kouzelně pohádková. Filmu nejde asi nic vytknout krom toho, že je celkem dost mířen na mladší publikum, ale kdo ze starších by nechtěl taky zažít něco podobného? :o)(3.2.2005)

Opravdova klasika sci –fi zanru. Pohadka, ktera se Spielbergovi nadmiru povedla. I dnes dokaze vyloudit nejednu slzu na divakove tvari.(31.7.2002)

Scénář: Melissa Mathison .. Věhlasný Steven Spielberg ve své nejdětinštější podobě a jedno z jeho stěžejních filmových děl – tak tohle se traduje o tohle snímku. Bohužel, přestože vznikl rok před mým narozením, jako dítěti se mi vyhýbal a dostihl mne až po 23 letech. Nevím jak by E.T. zapůsobil dříve, ale teď se žádné dojímání a slzení nekonalo. E.T. je zajímavě natočen, dětští herci jsou bezvadní, hraje skvělá hudba a samotný mimozemšťan se taktéž povedl, ale pořád je to hlavně a především Stevenův dárek pro děti.(9.1.2006)

To, že tento film nie je tu na čsfd v prvej cca dvadsiatke, nedokážem pochopiť. Dnes (7.2.08) som to videl znovu (asi desiaty krát) a zase som sa celý čas priblblo usmieval a na konci rumádzgal ako dážď. Ten film je proste filmová mágia v tej najrýdzejšej a najdokonalejšej forme. Najlepší detský film všetkých čias. Najsympatickejší emzák, aký sa kedy objavil na plátnach kín. Jedna z najlepších hudieb, aké kedy John Williams zložil. A rozhodne najlepší film s Drew Barrymore... ;-D(13.8.2006)

Tento film děla s každého dítě bez rozdílu věku. Jedno velké a geniální dítě / S.S./ nám tu servíruje jednu kouzelnou scénu vedle druhé . Během filmu jsem v kině rozhodně nevolal,že chci domů.(5.7.2006)

Rozpočet $10,5miliónaTržby USA $435,110,554Tržby Celosvetovo $792,910,554║ Samozrejme že keď to pozeráte očami dieťaťa ako sopľavý junák to má neskutočnú silu, a práve aj spomienky na toto úžasné rodinné dobrodružstvo pretrvajú a aj keď to v takej sile už nepôsobí keď je človek o niečo starší stále je to krásna nostalgia a iskra priateľstva z toho vyžaruje na každom kroku. /100%/(18.5.2005)

Steven Spielberg je Bůh! Toto je jedno z klíčových děl jeho kariéry - dokonalost sama. Každý záběr kamery je dokonalý, každá nota od rovněž božského Johna Williamse je dokonalá, všichni herci (především ti dětští) jsou dokonalí - zkrátka jeden z filmů, kde vše sedí, kde nic nechybí a nic není přebytečné.(3.10.2003)

E. T. mě dokáže rozplakat a už proto si zaslouží u mě takový obdiv.(1.6.2008)

Ano, možná že to je citové vydírání nehrubšího zrna. Tedy možná... Určitě je, ale zkuste to racionálně vysvětlit mým slzným kanálkům.(9.7.2004)

rozpocet $10.5 million trzby celosvetovo $792,910,554(4.11.2006)

• hirnlego

E.T.ho jsem nesnášela už jako malá - a ještě víc toho jeho kamaráda na facky, Elliota - nemohla jsem si pomoct - už tehdy mi to celé přišlo tak neuvěřitelně infantilní a naivní, že jsem se jen modlila, aby už byl konec. V nejbližší době nehodlám tu trýzeň podstupovat znovu.(30.12.2006)

Come...Stay...Extra terrae, terra cognita.(14.4.2008)

Soundtrack John Williams: 1. Three Million Light Years from Home [2:58] ,2. Abandoned and Pursued [3:02] ,3. E.T. and Me [4:54] ,4. E.T.'s Halloween [4:11] ,5. Flying [3:24] ,6. E.T. Phone Home [4:21] ,7. Over the Moon [2:11] ,8. Adventure on Earth [15:08](9.5.2011)

Vždy, keď uvidím tento film v televíznom programe, zlepší sa mi nálada (nehovoriac o špeciálnej verzii z roku 2002 s vylepšenou hudbou a pridanými trikmi aj scénami, ako je tá s riaditeľom Harrisonom Fordom). E. T. je krásna postava, smutná, ktorú túžite chrániť. Kvetina, bycikel, let pred Mesiacom, žaby, basketbalová lopta, Muž s kľúčmi...(24.12.2004)

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25