• Pohádka

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Chvíli mě to bavilo, chvílemi ne. Jenže - jako by to tvůrci tušili - kdykoli jsem sahala po tlačítku Vyp., něčím mě zaujali, pobavili. Dodívala jsem se do konce a pár vtipných momentů mi i utkvělo v paměti.

Minority Report (2002)

Nadprůměrně dobré sci-fi se zajímavou myšlenkou. Vzhled budoucího světa zapadající do příběhu. Jo, líbilo se mi to. Už mi jen chybí přečíst si celou Dickovu povídkovou knihu, včetně stejnojmenné povídky.

Princ Mamánek (2022)

Velmi těžké rozhodování mezi jednou hvězdičkou a odpadem. Asi to budu střídat a čas od času hodnocení měnit. Případná hvězda, přesněji zasloužená půlhvězdička je za Veroniku Khek Kubařovou, Ondřeje Vetchého a skvělého Vladimíra Javorského.  Všechny nápady, snaha o originalitu, děj, vykreslení a režisérské pojetí postav dohromady neladily. Dát pěkně hororovou postavu p. Javorského vedle  přiblblého, infantilního a domněle vtipného šišlání čarodějnic a „komediálního" přehrávání? Co to mělo být? Horor? Drama? Pohádka? Psychologický film? Takže... Za trhanec a nesourodou slátaninu dávám jednu hvězdu dolů, druhou dolů za trapně šišlající čarodějníce, mínus třetí * za prince (Jan Budař se na prince opravdu nehodí, dnes, ani dříve),  čtvrtou hvězdu a pak pátou trhám za nelogický, kostrbatý děj a závěr, šestou za nekompatibilní pár vč. nulové chemie mezi hlavní dvojicí, nepovedenou kopii p. Kemra (proč toto?)... Hm. Šestou? Sedmou?  Evidentně mi došly hvězdičky k trhání, a to mi ještě, mimo jiné, chybí  připomenout nepříjemný pocit vlezlé slizkosti, který se na mě snášel z obrazovky v závěrečných scénách s princem. Až jsem se u "pohádky" odporem otřásla.

Indián (2022)

Námět filmu je složitý na kvalitní, vtipné nebo dokonce originální zpracování. Prošla jsem si zdejší recenze a posunula očekávání dost nízko - a i tak to nebylo dost nízko. Stačilo by mi jen si  zpříjemnit práci lehkou komedií, třebas praštěnou a nereálnou, ale ani toto film nesplnil. Nudné, divné, nezábavné a, s prominutím, pitomé... Nesmysl za nesmyslem, bez logiky, nevěrohodné scény - první „setkání" s indiánem, návštěva psychiatra... A mohla bych pokračovat. Po třiceti minutách už to bylo k nepřečkání, po hodině jsem sledování vzdala, ač mám p. Rodena jako dobrého herce ráda. Když chybí promyšlený kvalitní scénář a výborné režisérské vedení film nezachrání  ani nadprůměrně nadaní herci.

Bourák (2020)

Bourák zbořil, co mohl. Zůstala nudná žánrová nevyhraněnost, slabý děj, divně placaté postavy a rozpačité herecké výkony. Ivan Trojan mi nepasoval do role Bouráka a ačkoli je dobrým hercem a v mnoha rolích je velmi přesvědčivý, obsadit ho do hlavní role byla pitomost. Takto nevěrohodně hrát jsem ho snad ještě neviděla. Podobně otřesná byla karikatura mafiána a neméně otřesná působila i nesmyslná noční scéna s trapnými žvásty Preslyho. Nemít v kině společnost, odešla bych už po dvaceti minutách s jistotou, že takto blbé to bude až do konce. A opravdu bylo. Poslední třetinu filmu mírně zachraňoval Jiří Macháček, který byl tak ujetý až semtam pobavil. Když to shrnu, největším pozitivem večera byla hudba, pohodlné křeslo v sále a fakt, že zpáteční cesta domů netrvala dlouho.

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Hrůza. Čirá hrůza. Od splácání nesourodých motivů, přes směšný děj, otřesné kostýmy až po výběr princezny, údajně zlatovlasé, s parukou, kterou když jsem viděla, chytala jsem opakovaně záchvat smíchu. Nesoudnost a kreativita jak filmařského týmu, tak vedení ČT, kteří, patrně pod vlivem zakázaných látek, naplánovali vysílání na Vánoce, si zaslouží odpovídající hodnocení odpad. Upozorňuji, že mi v pohádkách vážně nevadí skutečná originalita, nadsázka nebo semtam nějaké boření pohádkových zvyklostí. Můžu vzpomenout Princové jsou na draka, Strach má velké oči (kde I. Janžurová jezdí jako čarodějnice na kolečkových bruslích), draky, kteří výjimečně nežerou princezny, ale uhlí nebo bramboráky. Ovšem tyto originální nápady musí do sebe zapadat, pohádka by měla mít hlavu a patu a nepodbízet se divákovi jen lascivností, obhroublostí a nevkusem... A to jsem si myslela, že po Třech bratrech rodiny Svěrákových hned tak nedám další odpad. Chyba lávky! "Bratrům" vyrostla ve Slíbené princezně nedostižná konkurence.

Příliš hlučná samota (1994)

Matně jsem si vzpomínala, že jsem četla na film pochvalu. Fajn, pustila jsem si po vánocích v TV Příliš hlučnou samotu s trochou těšení. Ale... Minuta plynula za minutou a..., a nic. Žádná atmosféra, otravný děj, podivné dialogy, místy špatný dabing. Ani P. Noiret mi nepasoval do příběhu. Po 15 minutách jsem si přibrala ke koukání práci, ale někde v polovině jsem usoudila, že ani jako kulisa mě počin Věry Cais nebaví a zmáčkla kouzelné tlačítko "vyp.".

Život je život (2015)

Podivný scénář, s minimem děje. Bondovské a fantazijní vsuvky byly zpočátku zábavné, dobrá parodie, ale Františkovy fantasie, vzhledem k jejich délce a četnosti opakování, minimálně od poloviny začaly nudit. Ondra Vetchý a Simona Stašová, i Miroslav Táborský, byli velmi dobří, navzdory scénáři. Některé vtípky, umístěné do přítomnosti, byly úsměvné, ale většina "zábavných" scének byla spíš trapně absurdní. Jedno zhlédnutí stačilo. I když, O. Vetchému to prudce v bondovském hávu slušelo. :)

Láska na inzerát (2005)

Proč G. D. Goldberg dobře vystavěný příběh rozškubl oklikou s Dermotem Molroneym? Děj tak ztratil tempo, ucelenost a filmu pochyběl čas pro vznikající vztah. Příjemně komické scény, mnoho výborných dialogů. Kvůli nim zapomenu i na pár trapných scén. Sympatická Diana Lane a lehce svérázná Stockard Channing se dokázaly vloudit do mé přízně, stejně jako Christopher Plummer. John Cusack nemá pro mě to správné charizma, při prvním podívání jsem vůbec nechápala, proč si ho Sarah vybrala. Při druhém si mě získal, nedokáže pohledem uhranout, ale má určité kouzlo. Je milý. I když filmový "dábel" pořád našeptává "Vyměň Cusacka za Webstera". Původní dvě hvězdy měním na tři.