• Pohádka

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Tenhle film mě dlouho míjel. A pak velmi mile překvapil. Nebylo třeba laciných efektů, různá střídající se prostředí, stovky postav, nákladné kostýmy, aby film dokázal zaujmout celých 96 minut a zanechat dojem i po závěrečných titulcích (popřípadě nechat potulovat myšlenky o lidských charakterech, zodpovědnosti, pohnutkách, spravedlnosti).

Malá mořská víla (1976)

Krásná pohádka. Scénář Oty Hofmana a režie Karla Kachyni oživují věrně a citlivě tuto Andersenovu pohádku. Velmi dobré výkony hereček - křehká, půvabná Miroslava Šafránková je jedinečná v roli mladičké víly a se sestrou Libuší jsou jako den a noc, voda a oheň, Milena Dvorská umně děsí v roli čarodějnice a mezi herci vyniká Radovan Lukavský jako přísný, majestátní vládce moří. Pěkné záběry skal a podmořské říše. Působivě nádherná hudba, skvělé kostýmy. Přestože jsem jako dítě neměla posmutnělé, tragicky končící pohádky ráda, tahle se mi líbila. Dnes jako dospělá vím, že není primárně určena menším dětem stejně jako předloha a vesměs všechny Andersenovy pohádky. Podle mě na čsfd neprávem podceněná pohádka.

Fotr je lotr (2000) odpad!

Komedie? Romantická? Přiblblý překlad názvu bych filmu odpustila, kdyby to ovšem nebyla taková nuda. Ani ironie nebo vtipná nadsázka, ani reálný příběh. Špatné i jen jako kulisa k práci. Poznamenám - po 50 min. bylo trápení ukončeno zmáčknutím tlačítka off.

Tajnosti (2007)

Byla jsem tehdy natěšená na další film Alice Nellis, četla nadšené kritiky, chválu a čekalo mě zklamání, divný příběh divné hlavní hrdinky, nepřirozené, nepřesvědčivé a nudné. Jak Ivě Bittové slušela role v Želarech, tady vůbec ne, což je především chyba scénáře..

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Primitivní úžasná mlátička, roztomilý Terence Hill a ještě roztomilejší Bud Spencer a nezapomenutelná hudba.. v kině jsme tehdy málem ani nedýchali a nadšeně v duchu povzbuzovali Spencera a Hilla, aby všechny ty hnusné zlosyny přeprali, pomlátili a dali jim za vyučenou :-)).

JAG (1995) (seriál)

Nejlepší pro mě byla úplně první série - taková kriminálka z vojenského prostředí. Překvapivě I. série byla neúspěšná po stránce finanční a rozvažovalo se, zda v sériálu pokračovat. Zaměnili hlavní hrdinky (i když obě byly podobně půvabné) a udělali pár dalších změn pro zvýšení sledovanosti. Děj zpočátku ucházející, ovšem s každou další sérií byly díly horší a horší, až se to zvrhlo v příšernou politicko-vojenskou agitku a už to nemohli zachránit ani vizuálně hezcí a sympatičtí hlavní hrdinové.

Román pro ženy (2004)

Ztřeštěné, trochu ujeté, vcelku zábavné. Tak na 2,5*. Půl hvězdičky jsem nakonec přidala za bezvadnou Simonu Stašovou, která skvěle hraje a tady i skvěle vypadá.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Jednoduchý příběh zabalený do staniolu jiskření mezi hlavními hrdiny s třásněmi vtipných manželských přestřelek, zábavných skutečných přestřelek... Nadsázka, fajn. A. J. už tolikrát byla kousek od svého něžného cíle - zlikvidovat manžela... nepodařilo se, co se dá dělat. I tak na tento odpočinkový film nezanevřu. :-)

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Příjemná detektivka. Jiří Dvořák a Ivan Trojan umí. Překousla jsem i Aňu Geislerovou, ve dvojici s J. Dvořákem byla snesitelná. Příběh mě udržel po celé dobu u obrazovky. Ale neodpustím si kritiku závěru, ten nebyl 100procentní - jak dějově, tak vizuálně - asi nejhorší byly ty laserové pohledy andělů. Naproti tomu hříčka s SPZ mě neurazila. Proč si nerýpnout do diváka, zda primitivní vtípek vydýchá.

Bohem zapomenuté děti (1986)

Pozoruhodné téma velmi dobře zpracované. Skvělá Marleen Matlin. Film, na který divák ani po letech nezapomene.