• Krátkometrážní

Giulietta a duchové (1965)

Film jsem pochopil jako obraz na téma "Jak si myslí muž, že ženy vlastně přemýšlejí" Barevné obrazy, ke kterým inspirovalo Felliniho LSD, proplouvají kolem diváka bez hlubšího vysvětlení, je jen na divákovi, jak je pochopí - to platí u závěru dvojnásob. Žena ve středním věku, která se vyrovnává s manželovou nevěrou, má být obrazem i poctou režisérově životní partnerce Giuliettě Massini. Ta se prý se svou rolí moc neztotožnila - přímo ji nenáviděla. Podle mého názoru je tenhle film, stejně jako Sladký život, obrazem nesmyslného života bohatých lidí. Giulietta nemá nic jiného na práci než svého manžela a nutnost přemýšlet, jakou extravagantní módní kreaci si na sebe vezme dnes. S dvěma služkami a bez hmotných problémů má člověk hodně času na duchy!

Sex noci svatojánské (1982)

Allenova pocta klasické bergmanovině a Shakespearovi. Woody chrlí sice o něco méně hlášek než jindy, film je trochu zasněnější, z některých míst je Bergman cítit opravdu hodně, ale to téhle komedii vůbec neubírá, spíše naopak. Mendelsohnova hudba rozhodně pomohla. i když si myslím, že těžiště Allenovy tvorby leží spíše v 70. letech, udržel si Woody jako vždy svůj vysoký průměr. (I když čím víc jeho filmů vidím, tím mi připadají některá jeho stálá témata ohranější) Rozhodně dobrá komedie nejen pro vlahou jarní noc...

Záhada Blair Witch (1999)

To je tak strašné, to už není ani legrace! Tak pitomý film jsem již dlouho neviděl. Námět není z nejhorších, to se ale nedá říct o zbytku filmu. Herecké výkony jsou na hranici amatérismu, scénář je doslova uhozený. Bloudění lesem vzbudí jenom trpký úsměv. "Tady něco je! To jsou VOODOO! Uááááá!" Nechápu, jak tu může být tenhle film tak dobře hodnocený... I když tenhle film vyhypovaný byl až stydno mluvit!

Dravci (1999)

Nikdy jsem neměl příliš v lásce horrory, které se braly příliš vážně. To se ale o Dravcích rozhodně říct nedá. Tohle je totiž film naplněný od začátku až do konce tím nejčernějším cynickým humorem. To ještě podtrhuje výjimečně trhlý hudební doprovod - k strašidelným scénám veselá, jásavá hudba, jako z němé grotesky, ke scénám komickým zase srdcervoucí skřeky... Potěší i Česko / slovenská krajina, kde se děj odehrává. Majestátní hory (tipnul bych si Tatry) i takové ty lesíky, ketré tu máme za každou vsí (a kde by Američané určitě hledali Blair Witch a kde my Češi hledáme houby). Filmu pomohly i kvalitní herecké výkony. Jako film na pobavení bez vyšších ambicí mohu jenom doporučit.

Hotel Splendide (2000)

Nechci být věčný nespokojenec, ale tohle je slabota. Postavičky mi nepřišly ani dostatečně vtipné na komedii (ono, ne že nápad by byl úplně špatný, ale většinou se gagy nedostanou ani na půl cesty k pointě.) , ani dostatečně prokreslené pro drama. Příběh sestává z výčtu podivností, které v hotelu potkáme, problémem je, že je značně nekonzistentní, zmatečný, ztrácí tempo a trpí i mnoha jinými nectnostmi, ze kterých je očividné, že režisér tímto filmem debutoval. Některé nechutné ujeté scény připomínají splatterové mládí Petera Jacksona, bohužel však bez jeho poťouchlého smyslu pro humor. Možná, že jsem příliš zhýčkaný Monty Pythony a jejich skvělými komediemi. Někteří hosté jako by vypadli z jejich Smyslu života - čekal jsem jenom, až se přivalí pan Creosote. Nesmál jsem se, nebyl jsem ani příliš znechucený (jen hudbou, která mi zrovna nesedla), nudil jsem se...

Dívka ze Západu (1965)

Nikterak hluboký western, který pobaví a neurazí. Potěší pistolník, který je většinu času úplně namol. Buď se netrefí, že je opilý, nebo že má kocovinu. Pěkná je také názorná ukázka toho, že v bibli může být mnoho potřebného... Dokonalý příklad trojkového filmu.

Santa je úchyl! (2003)

Jak bych to tak napsal... No je to blbost, no. Vtípky jsou do hajzlu, protože jsou všechny ve stylu: "Santa řek Fuck!" "Santa má rád anál!" apod. A to nefunguje. Billy Bob Thornton mi tak světaborný nepřišel, i když chápu, že člověk se moc herecky neuplatní, pokud stojí scénář za prd. Ale i tak by to byl dobrý film o životě jednoho vagabunda. Ale pak přijde něco, co dorazí všechno, co zatím za něco stálo. Morálka! Od toho, co se objeví ten špekoun, není už film k ničemu! Coenovi mohli radši spláchnout ty prachy do záchoda...

Faktótum (2005)

Henry Chinaski je zbytečný člověk. Utápí svůj život v alkoholu, žije bez jakékoli chuti do života, rezignoval na všechny ambice. Pokud si najde práci, tak jen podřadnou, ze které ho stejně zanedlouho vyhodí, protože nemá dostatek sebekázně, aby si ji udržel. Se ženami je na tom podobně. Hůl nad ním zlomili všichni, i jeho rodina. Možná i on sám, protože si je beznadějnosti a nesmyslnosti svého povalečského života vědom. Faktótum je velice obstojný film, Bent Hamer ukázal, že filmy točit opravdu umí.

Lesní duch (1981)

Docela dobré hororové béčko. Pár děsivých scén tam je, lekačky se ale dost opakují. Děj je také poněkud nevyvážený, v druhé půlce se zdá divákovi, že sleduje slepenec scének na zombie téma, které spolu ani moc nesouvisí. Jednu chvíli střílí Vrchní bijec hlava nehlava, pak zase svou zombie přítelkyni objímá... Způsobené je to prý tím, že během natáčení postupně herci odpadávali, scénář pro druhou polovinu filmu prakticky neexistoval. Evil Dead je skvělý, když uvážíme, s jak malými prostředky ho Raimi natočil. Ale pokud se chcete zasmát, pak spíš koukejte na Braidead.

Underground (1995)

Nemůžu si pomoct, něco se mi na tomto filmu nelíbilo. Co? Na první místo bych dal rozhodně násilně naroubovanu druhou polovinu filmu (od těch 60. let) . Chápu, že má v rámci myšlenkovém i dějovém svůj určitý smysl, ale nemyslím si že musela být tak dlouhá, nesouvislá, nelogická (scéna s natáčením filmu přerušeným "podzemními" revolucionáři,a nejen ta, dokonce lehce nevkusná) a 2. místo - styl nadsázky, některé gagy a typické kusturicovské obrazy, vtipné v jeho jiných filmech , přijdou v Undergroundu spíš jako pěst na oko. Čestnou výjimkou je závěr. Dále musím jenom pochválit hudební doprovod. Moje osobní teorie je, že na tenhle styl zpracování balkánských konfliktů si musíme počkat, vzpomínky jsou to příliš čerstvé a mnoho ran se nestihlo zahojit. Na Kusturicu je navíc toto téma příliš tragické, nedá se již vzít s pro něj typickou lehkostí a humorem. To samé platí i o filmu - metafoře Jugoslávie - ten nikdy nebude držet pohromady, rozpadne se jako ona, do mnoha protiřečících si částí. Zúčtování : 1/2 filmu na 4, ta druhá na 2 ==> 3*