Slídil (2014)

Skvělej výkon a absolutně nudný příběh, velmi lacině působící vizuál. Čekal jsem mnohem, mnohem víc..:(

Láska na kari (2014)

Hezký a dojemný film nejen o gastronomii, ale i o rasové snášenlivosti (vidláků francouského venkova), konkurenční nevraživosti, hrdosti, píli, rodině, aroganci a hlavně i o lásce, kvetoucí v každém věku. Takový hraný Ratatouille s trochou Pí. Paradoxně mi tam o jídle chybělo víc detailů, ale i tak sem si prostě po skončení musel udělat omeletu :D Krásná výprava a barvy Indie a Francie, jejichž kuchyně jsou jedny z nejlepších na světě a tady se ve finále spojí, famózní. Konec se mi zdál lehce popotahovaný a celkem předvídatelný, ale film jsem si i přes jeho delší stopáž maximálně užil.

Velké oči (2014)

Hezký film s poutavým příběhem. Burton tam vůbec není, ale upsal se snad někde, že pojede jen v jednom stylu. Ne každý režisér se toho drží a já to oceňuji. Chtěl nám zřejmě ukázat, že umí udělat i "normální" film, byť bohužel v určitých místech tak působil, trochu kýč. Ale postupně se rozvíjející zápletka a ty fascinující obrazy, které myslím byly právě to jediné co se hodilo k Timově temnému stylu, se mi zaryly pod kůži. Amy Adams byla skvělá a Waltz podle mě ani tak nepřehrával, musel se přeci jen snažit hrát postavu co hraje, dvojtvářného člověka, podvodníka a to se myslím docela povedlo. Prostě více posral Alenku nebo i Temné stíny, u obou bylo dost skřípajících míst. Spokojenost, ale doufám, že se náš klasický Tim opět vrátí..co nejdřív!

Šéfkuchař na grilu (2014)

Film plný skvělého jídla, vaření, sympatických postav, nehloupého vtipu a s dojemným, ale ne násilně gradovaným vztahem otec/syn. K tomu si přidejte opravdu hodně pozitivní atmosféru, která vás dostane svou přirozeností, prostě ze života v nejlepším slova smyslu. Žádné okecávačky o ničem, dobře zakomponované téma sociálních sítí, žádný trapný a zbytečný naschválnosti, ani exvajf není mrcha, byť se to na první pohled bude zdát. Prostě kladný, kladný a kladný. Předsudky stranou.

Kód Enigmy (2014)

Tak nejprve hlavní role geniálně zvládnutá. Herce samotného vlastně moc nemusím, ale ve spojení se skvěle napsanou postavou jsem si ho dost oblíbil. Celkový scénář má dost vtipných poloh, právě ve spojitosti s arogancí a cynismem postavy, to jsem si fakt užíval. A celková vzájemná spolupráce mezi postavami v šifrovacím týmu byla taky dobře napsaná, prostě scénář na výbornou. Nemohu bohužel uplně posoudit zda byl přesně dle pravdy, ale vždyť jde jen o film a ten nikdy nemusí být přesný, navíc po každé se říká PODLE skutečné události, což vlastně neznamená přesnou kopii příběhu. Byť argumentaci nepřesnosti i tak chápu. Queer prvek je zde jen lehkým doprovodem, který dotváří celkovou psychologii hl. postavy, ale o gay film se rozhodně nejedná. Za mě tedy spokojenost, k oněm 5 hvězdám chyběl výraznější konec, možná bych i zvolil delší stopáž a klidně i detailněji zobrazenou práci prvního počítače a těch dalších technických věcí kolem..hrozně mě to celé zajímalo!

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Tak nejslabší díl to je rozhodně. Pár chytlavých momentů tam je, ale stejně sem se u nich nemohl zbavit silného dojmu účelnosti. Normálně nic takové nehodnotím, ale Jennifer tady pořád vypadala hrozně, pokud to byl účel, tak to zase bylo ale málo :D Děj je vlastně celý naprosto předvídatelný. Zároveň se nic moc neděje, akce pramálo. Chvílemi je to Matrix (jako situace v Zionu), pak se zase řeší co si na sebe veme Reprodrozd (pěkně směšné pojmenování). Julianne a Philip (R.I.P.) potěšili. Celkově je to typický příklad dnešních sériovek, natáhnout jednoduchý děj konečné fáze a rozdělit ho na dva a vytřískat víc doláčů. Ale celkovou sérii Hunger mám rád, nejen za její apokalypticko/futuristickou fashion art vizuální stránku. A tak shledávám třetí díl spíše čistě profanouškovský a díky tomu je to za 3*.

Interstellar (2014)

Nolan vyrukoval opět s vysokými kartami: zkáza lidstva, za kterou si můžeme sami (stále aktuální téma), nádherný, oslňující a strašlivý obraz vesmíru, téma rodiny a obětování, teorie relativity a "druhých" světů. Vlastně nic nového, ale v Nolanově kabátě to působí jako úplně nová móda. Esem samotným je samozřejmě Matthew, jenž mě čím dál víc ujišťuje, že brilantní herci za chvíli nevymřou a zůstanou nám jen ty rádoby hvězdičky. Tohle byly opravdové slzy! Anne jak jinak skvěle sekundovala, ač si nejsem nějak jist, zda ji role sedla. Moc sem ani nečetl obsazení, takže Cain, koho jiného v jeho roli taky dosadit a Damon mě vlastně mile překvapili. S repertoárem tedy žádný problém. Tak jako nemohu jaksi najít nesourodost s prvky vesmíru a "doma" na zemi, jak se zde často v komentech popisuje. Vše mi přišlo skvěle nastříhané, ale i po netechnické stránce to mělo kompaktnost a logickou návaznost. Občas se člověk ztratil z těch věděckých teoriích, ale samotný postup příběhu vždy dopomohl k úplnému pochopení. Moment, kdy se vrátí z první planety a ten třetí tam nahoře na ně čekal 23 let byl omračující. Samotné zakončení v dimenzi horizontu událostí za knihovnou bylo skvěle zobrazeno, a myslím, že tohle je zrovna ta scéna, která bude v rámci sci-fi žánru zrát jako víno, převratné, působivé a prakticky i naučné. Stopáž absolutně adekvátní, ani chvilka nudy či odpoutání pozornosti od děje, neustále je co pozorovat, Nolan vás prostě pořád drží v soustředěnosti na děj a chování postav, spolu s vizuální stránkou snímku to ani jinak nešlo. Odnesl jsem si spousty myšlenek, jak velkých filosofických, tak o základních charakterech lidského druhu. Pokud bych to měl s něčím porovnat, tak se samozřejmě vesmírná odysea nabízí, také trochu Počátek i Gravitace a dá se říct i Armagedon, ale takhle se na filmy nedá dívat. To je jako říct, že hamburger je hovězí stejk se zeleninovým salátem, částečně pravda, ale výsledek je uplně jiný, tak jako chuť a konzistence. "Mezihvězdník" má nevýhodu na "trhu" podle mě v tom, že jej natočil Nolan, který přispívá světové kinematografii samo lepšími filmy, samozřejmě hlavně díky batmanovské sérii. A tak se od něj možná čekalo ještě víc. Ale mě to stačilo a jsem absolutně spokojen. Málokdy se těším, až nějaký film po odcházení z kina uvidím znovu, ale tady už se nemohu dočkat..bude to jeden z filmů, které se jen tak neokoukají, které budou dávat pořád a pořád nové...

Chlapectví (2014)

Časosběrný film se cení už sám o sobě a jeho kvalita a význam vynikne vlastně až ke konci či až po shlédnutí. Zkraje jsem měl trochu pocit, že to nezvládnu, jelikož zde opravdu nejsou žádné výrazné výkyvy v ději či vyhrocenější emoce, ale po cca 40 min jsem tomu uplně propadl a postupně jsem začal odhalovat kouzlo tohoto ojedinělého díla. Je to doslovný příklad filmu "ze života", se sympatickým a kvalitním obsazením. Je to vždy zážitek společně jít životní cestou postav, vidět je vyrůstat a postupně rozplétat návaznost životních etap a osudů..to mě třeba hrozně chytá u Pottera, kde to mělo samozřejmě díky více dílům větší záběr, paradoxně se tento prvek objevuje v samotném příběhu a stává se tak jakýmsi sekundárním orientačním ukazatelem životního období postav. Stopáž zprvu zdánlivě dlouhá se mi teď zpětně zdá i přiškrcená, ale na déle už by muselo dojít k více zvratům, nebo by to museli točit ještě dalších 10 let. Mnozí zřejmě budou tvrdit, že je to o ničem, ale mě to nabídlo spousty myšlenek a úvah o samotném bytí, role rodiny, životních cílů a o tom, že osud se někdy trochu opakuje, nebo že možná děláme stále ty stejné chyby, ať už při výběru partnera, nebo chování ke svému okolí. Letošní oskary budou opravdu velmi zajímavé!

V zajetí démonů (2013)

Nejlepší horor posledních let a možná ještě dál. Nikdo nečekal, že s tak klasickým příběhem dokáže režisér vytvořit něco tak kvalitního, stylového a hlavně doslova absolutně strašidelného. Využívá k tomu skvělé kamery, výborných a sympatických herců, samotného domu a doby, kdy se příběh stal a samozřejmě jak je u Wana zvykem i hudby, která drásá nervy šíleným způsobem! I tempo je vynikající, žádných 45 min okecávaček a pak se začne něco dít, tady to začne dá se říct hned, ale pěkně krásně vzestupně, a každou další situací napětí a hrůza graduje. Hodně zajímavé je propojení příběhu Warrenových, jejichž nástup na scénu jsem uvítal ve smyslu, že jsem si konečně mohl trochu oddechnout od toho intenzivního napětí a strachu. Scéna s taháním za nohu a "něco je za dvěřmi" ahh bože! tak jednoduché věci jsou právě ty nejhorší, vč. tleskací hry a opět klasického sklepa. Kdyby to vzal pod palec kdokoli jiný, budou z toho jen obyčejné kýčovité prvky. Takže klobouk dolů pane Wane!! Doporučuju zkouknout rozhovory s reálnými postavami, pokud máte origo, celá rodina ještě žije a když ta matka nakonec řekne, že ten film zřejmě nebude ochotná nikdy vidět, jako že nikdy nebude moct už do toho domu vstoupit..to vám na lehkém spánku po noční projekci určitě nepřidá! :D Ale za to jeden z mála hororů, který je opravdu podle skutečnosti a sama Lorraine Warrenová, která tam taky vypovídá řekla, že ten film byl naprosto přesný, tak jak se to stalo!! No to mě po*er! :O

Sinister (2012)

Opravdu vynikající budování napětí a dobrej Ethan si zaslouží čtyřku, ovšem tu nejslabší, co si lze představit. Nebýt toho konce, který byl odfláklý, neoriginální až směšný tak je to snad i za pět.