Kosti a skalp (2015)

Zahlerův debut mě totálně dostal! Obecně nemám moc rád westerny a když jsem viděl tu dlouhou stopáž, nějak se mi do Bone Tomahawku nechtělo... Chyba! Je to totiž geniálně brutální kovbojka, kterou táhnou především postavy a scénář. S ústřední čtveřicí zachránců se seznamujeme hodinu a půl, ale to vůbec ničemu nevadí. Naopak o ně díky tomu máte na konci opravdu strach, což už je dnes v hororovém žánru velká vzácnost. Gore uspokojí nejednoho labužníka a celková špinavost dodává snímku na autenticitě. Snad poprvé v životě dávám westernu plnou palbu.

Marťan (2015)

Ridley Scott se nám konečně vrátil ke sci-fi a hned vylezl s touhle peckou. Marťan je při své dlouhé stopáži svižně vyprávěný příběh o lidskosti, odhodlání a houževnatosti. Ačkoliv tu jsou vypjaté chvíle, tak nečekejte ponurou atmosféru, spíše naopak. Ridley tady vsadil na fungující casting, omračující vizuál a ''rodinné'' pojetí. Jako comeback na výslunní to byl bezpochyby brilantní tah, ale u mě bohužel právě tahle skutečnost sráží hodnocení z plného počtu na ''pouhé'' 4 hvězdy. Celá zápletka a prostředí dávaly možnost vzniku tíživého sci-fi o přežití, které se však nekoná... I tak musím ale uznat, že je to řemeslně bravurně zvládnutá záležitost. Už aby tady byl nový Alien!!!

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Tímto filmem si u mě Denis Villeneuve definitivně vysloužil pozici v kategorii ''Oblíbení režiséři''. Sicario je prostě bomba! Ukazuje nám, že válka s kartely opravdu nemůže být vedená čistě a když to vezme do rukou režisér, který se nebojí špatných konců, vznikne z toho takováhle řemeslně precizní pecka. Atmosféra a napětí jsou tu (jako u všech Villeneuvových filmů) vyšponované na maximum a podíl na tom má hlavně perfektně temný soundtrack spolu s vybroušenou kamerou. Ústřední herecké trio se skvěle doplňuje a především Benicio del Toro tu má roli šitou na míru k jeho ďábelskému zjevu. Osobně bych celý děj víc obtočil kolem něj než kolem ustrašené Emily Blunt, ale to je bezvýznamný kaz na jinak skvělém krimi dramatu.

Na návštěvě (2015)

Shyamalan dokázal, že na to pořád má. Když porovnám The Visit s jeho ostatními filmy posledních let, je to doslova klenot. Found Footage forma je tu nečekaně velmi šikovně využitá, casting hodně povedený a atmosféra super. Místy se i ta krátká stopáž trochu táhne a skoro celý film jsem balancoval mezi 3 a 4 hvězdami, ale to finále, TO FINÁLE!! Tam se to zhouplo na krásnou čtyřku. Celkově je tedy Návštěva znepokojivě a tíživě natočený malý horor, který vrací jednoho zatracovaného režiséra zpět do hry. Snad se Night konečně našel a už zůstane tam, kde mu to filmařsky sedí nejvíc.

Lost After Dark (2015)

Oceňuji režisérovu snahu o poctu vyvražďovaček z 80. let, ale to bohužel k dobrému filmu nestačí... Nevýrazný vrah, céčkový scénář a nepovedená brutalita sráží tenhle počin někam mezi 35-50%. Jediná vysloveně pozitivní věc je netradiční pořadí v úmrtí postav. To mě potěšilo, ale takové minimum invence nemohlo Lost After Dark spasit.

Ant-Man (2015)

Svěží zábavná komiksovka, která jede na vlně odlehčeného humoru, perfektně nasnímané akce a klasického Marveláckého příběhu (což nemyslím vůbec ve zlém). Herecké obsazení na jedničku a osobně si myslím, že se z této nepříliš atraktivní látky nedalo vyždímat víc. Michael Peňa hláškuje sice jak o život, ale mě hlavně pobavilo větší cameo Falconeho (Anthony Mackie). Celkově jsem prostě nadmíru spokojen a to jsem tomu velké šance nedával.

Oblast 51 (2015)

Já jsem si tak přál, aby to nebyl průšvih, ale ani usilovné hledání pozitiv nezachránilo tenhle nešťastný pokus... Oren Peli na to zkrátka nemá. Pro mě nejsou Paranormal Activity žádnou modlou, takže si tohoto filmaře nijak zvlášť nevážím a po Oblasti 51 už nadobro spadl do pomyslného filmařského bahna. Found Footage mám opravdu rád (a píšu to skoro vždy, když tento žánr komentuji), ale roztřesenost kamery je tady už opravdu neúnosná. Korunku tomu dávají nesympatičtí nevýrazní herci a nekonečný rozjezd... Ta jedna hvězda je za některé originální nápady (zpracování UFO) a ''herní feeling'' na pár místech. Toť vše.

Říše hraček (2007)

Říše hraček je takové barevné neškodné nic. Nebýt Hoffmana a především roztomilé Natalie jdu s hodnocením určitě o hvězdu níž. Na druhou stranu to není přehnaně vlezlé a jako kulisa k nějaké jiné činnosti se to v pohodě dá zvládnout.

Rivalové (2013)

Filmy se sportovní tématikou patří asi k mým nejméně oblíbeným, a proto jsem k Rivalům přistupoval velmi chladně i přes zdejší nadšené reakce. Možná právě to je důvod, proč mám teď úplně stejné pocity jako většina uživatelů. Tenhle film je prostě PECKA! Nic jsem od něj nečekal a dal mi všechno - precizní režii, perfektní herecké obsazení i výkony, dějový spád a silný příběh. Rush se bude líbit 95% lidí, kterým film pustíte, protože se zde nedá najít téměř žádná chyba. Za mě nelze jinak než plný počet.

Velký třesk (2010)

Vizuálně ulítlá noirovka, která se pohybuje na hraně béčkových vod (místy do nich i upadá), ale jako celek dokáže zaujmout a udržet divákovu pozornost. Zásluhu na tom má především kamera s šílenými barevnými filtry a nepochopitelnými úhly snímání a pak také Banderas, kterého moc nemusím, ale sem sedl jak ''p*del na hrnec''! Žádné velké umělecké dílo z Velkého třesku nevzešlo, ovšem o průšvihu se také hovořit. Takže nakonec to na ty 3 hvězdy je.